سرپرست سازمان تامین‌اجتماعی:

همسان‌سازی مستمری‌ها نیازمند تامین 12 هزار میلیارد تومان در سال اول است

محمدحسن زدا، با اعلام اینکه همسان‌سازی مستمری بازنشستگان تامین‌اجتماعی در سال اول 12 هزار میلیارد تومان بار مالی دارد، تصریح کرد: آمادگی آن را داریم تا به محض تامین مالی از سوی دولت، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اجرایی و پرداخت‌‌ها انجام شود.

تامین 24 / زدا افزود: مدل‌های مختلفی برای همسان‌سازی مستمری‌ها ارائه شد و توانستیم با مشارکت کانون عالی کارگران بازنشسته کشور، به شیوه‌ای مورد توافق برای همسان‌سازی مستمری‌ها دست یابیم. همسان‌سازی مستمری بازنشستگان تامین‌اجتماعی در سال اول 12 هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که اگر از سوی دولت تامین شود، با توجه به زیرساخت‌ها و امکانات سازمان، آمادگی آن را داریم تا به محض تامین‌ منابع، آن را اجرا کنیم.

 

سرپرست سازمان تامین‌اجتماعی درخصوص دریافت تسهیلات بانکی از سوی سازمان تامین اجتماعی برای تامین و پرداخت هزینه‌های جاری و واگذاری پالایشگاه لاوان در قبال این تسهیلات، اظهار کرد: سازمان به طور حتم با سیستم بانکی تعاملاتی دارد؛ اما این تعاملات بسیار تعریف شده است. با توجه به اینکه عمده وصول حق بیمه سازمان در روزهای پایانی ماه انجام می‌شود، اما پرداخت مستمری‌ها از بیستم هر ماه آغاز می‌شود، فاصله یکی دو روزه برای تامین مالی ایجاد می‌شود که این فاصله در مواردی از طریق دریافت‌ تسهیلات از بانک‌ها جبران شده و به محض تکمیل پرداخت حق‌بیمه‌ها، مطالبات بانک‌ها از سازمان نیز پرداخت می‌شود. پالایشگاه لاوان نیز به صورت وثیقه و ضمانت برای صدور اسناد خزانه ارائه شده است که این اقدام در تعاملات بانکی رویه‌ای عادی به شمار می‌رود. از این‌رو بحث بخشش یا واگذاری به هیچ‌وجه در بین نیست.

 

زدا درخصوص روند دریافت نوبت غیرحضوری از مراکز درمانی تامین‌اجتماعی گفت: ارائه نوبت غیرحضوری مراکز فاقد هرگونه مشکل اجرایی است؛ اما با توجه به اینکه ظرفیت پذیرش بیماران به سرعت تمام می‌شود، گروه زیادی از مردم موفق به گرفتن نوبت نمی‌شوند. برای مثال، بیمارستان میلاد ظرفیت پذیرش روزانه 10 هزار بیمار را دارد؛ اما اکنون 50 هزار نفر در روز متقاضی دریافت خدمات درمانی از میلاد هستند.

 

با ادبیات مصادره شستا مخالفیم

وی درباره مسئله واگذاری شرکت‌های شستا با تاکید براینکه با لحن و ادبیاتی که این روزها گفته می‌شود شرکت‌های شستا درحال مصادره است، مخالف هستیم، تصریح کرد: ما امانت‌دار مردم هستیم و اجازه چنین کاری را نخواهیم داد. اما پیشنهادهایی هم داریم؛ معتقدیم برخی از بنگاه‌های اقتصادی با ادغام و تجمیع شرایط بهتری پیدا خواهند کرد. از همین‌رو در هیات امنای سازمان تامین‌اجتماعی تصمیم گرفته شد که کارگروهی برای بررسی وضعیت شرکت‌های شستا تشکیل و مسئله واگذاری بنگاه ها و خروج از بنگاه‌داری به شکل کارشناسی بررسی شود. در این کارگروه پیشنهادهای خود را اعلام کرده‌ایم و برای مثال شرکت‌هایی وجود دارد که کار یکسان انجام می‌دهند؛ اما یکی دارای فضای مناسب است و دیگری از ماشین‌آلات خوبی برخوردار است که می‌‌توان با ادغام آن‌ها به سوددهی مناسبی برسیم. در این صورت حتی اگر بخواهیم از بنگاه‌داری هم خارج شویم، به طریقی انجام شود که بیشترین عایدی و سود را برای سازمان و جامعه هدف داشته باشد.

 

سرپرست سازمان تامین‌اجتماعی در ادامه با اشاره به راهبردهای کلان سازمان تامین‌اجتماعی، با تاکید براینکه تدوین و ابلاغ سیاست‌های کلان حوزه بیمه های اجتماعی در قالب ابلاغیه مقام معظم رهبری، هدف عمده سازمان تامین‌اجتماعی است، افزود: دو نکته در ایده‌های اولیه این سیاست‌ها حائز اهمیت بیشتری دارد؛ یکی اینکه اموال سازمان تامین‌اجتماعی حق‌الناس است و دیگری اینکه تصمیم‌گیری در نظام جمهوری اسلامی ایران در رابطه با صندوق‌ تامین‌اجتماعی و سایر صندوق‌های بیمه‌ای بدون پیوست محاسبات بیمه‌ای مجاز نیست. همین دو اتفاق برای ما بسیار ارزشمند است و می‌تواند مهم‌ترین سند بالادستی باشد.

 

زدا با اشاره به پوشش بیمه‌ای شاغلان کسب‌وکارهای نوین اظهار کرد: افرادی که دارای کارگاه ثابت هستند، به صورت بیمه اجباری زیر پوشش بیمه قرار می‌گیرند. اما افرادی که کارگاه ثابت ندارند و نیز افراد «فری‌ لنسر» که در خانه کار می‌کنند، پوشش بیمه آن‌ها به صورت توافقی انجام می‌شود. برای این کار قرارداد و تفاهم‌نامه‌ای را با شورای عالی مجازی منعقد کرده‌ایم که این افراد می توانند با ثبت‌نام در شورای عالی مجازی و ارسال لیست توسط این شورا به سازمان، از خدمات بیمه‌ای برخوردار شوند.

 

وی گفت:‌ مشابه این تفاهم‌نامه را با مشاور مطبوعاتی وزارت ارشاد نیز منعقد کرده‌ایم و به این ترتیب، افرادی که در حوزه مطبوعات در منازل مشغول به فعالیت هستند، با معرفی آن‌ها از سوی وزارت ارشاد، می‌توانند از طریق بیمه توافقی از پوشش بیمه برخوردار شوند.

 

سرپرست سازمان تامین‌اجتماعی در ادامه با اشاره به استقرار سامانه نسخ الکترونیکی در مراکز طرف قرارداد این سازمان، تصریح کرد: مجوز استفاده از این نسخ به تمامی استان‌ها داده شده است؛ اما درحال حاضر مشکل امضای الکترونیکی وجود دارد. با توجه به اینکه هرگونه پرداخت و مسائل مالی باید با امضای الکترونیک انجام شود، درحال رایزنی با سازمان نظام پزشکی کشور هستیم تا این امکان فراهم شود. درحال حاضر حدود 6 هزار کارت امضای دیجیتال نیز صادر شده است که پاسخ‌گو نیست؛ زیرا ما با حدود 46 هزار نفر و مرکز طرف قرارداد هستیم که همه این‌ها باید امضای الکترونیکی داشته باشند.

 

هیچ بازنشسته‌ای عضو هیات‌مدیره شرکت‌های سازمان نیست

 

زدا با بیان اینکه درحال حاضر هیچ عضو هیات مدیره‌ای که بازنشسته شده و دارای دو شغل باشد، به عنوان عضو هیات‌مدیره زیرمجموعه‌های سازمان وجود ندارد، عنوان کرد: برای اولین‌بار درنظر داریم فراخوانی را اعلام کنیم تا افراد دارای تحصیلات مرتبط، سابقه کار مناسب و شرایط لازم، بتوانند به عنوان اعضای هیات‌مدیره در شرکت‌های سازمان جذب شوند. همچنین درنظر است تا خانم‌هایی که دارای مدرک تحصیلی مناسب و سابقه کار لازم هستند، در هیات مدیره شرکت‌ها حضور داشته باشند. مشابه این اقدام را در هیات تخلفات اداری سازمان انجام داده‌ایم.

 

وی در خصوص اینکه گفته می‌شود افرادی به عنوان اعضای هیات مدیره در شستا حضور دارند که ژن خوب محسوب می‌شوند و از تجربه کمی نیز برخوردارند، افزود: با قاطعیت می‌گویم که در روال کنونی تامین‌اجتماعی از این خبرها نیست. به عنوان یک فرد تکنوکرات (فن‌سالار) تاکید دارم انتصاب افراد با توجه به مدرک تحصیلی مرتبط و سابقه کار مناسب باشد.

 

کمبود دارو در مراکز درمانی تامین‌اجتماعی وجود ندارد

 

در ادامه این نشست، دکتر مهدی درخشان، معاون درمان سازمان تامین‌اجتماعی درباره اینکه گفته می‌شود برخی از داروها در مراکز درمانی تامین‌اجتماعی وجود ندارد، اظهار کرد: کمبود برخی از داروها در مراکز ملکی مربوط به فرهنگ اجتماعی است؛ نقص بزرگی که در نظام درمانی وجود دارد این است که در مراکز آموزشی بحث‌های بیمه‌ای مطرح نمی‌شود و دانشجویان پزشکی با مباحث بیمه‌ای آشنایی ندارند. به همین دلیل، برخی از پزشکان داروهایی را در نسخه بیماران می‌نویسند که نمی‌دانند مشابه داخلی آن وجود دارد و نوع خارجی از پوشش بیمه برخوردار نیست. ممکن است برای درمان یک بیماری، ده‌ها قلم دارو وجود داشته باشد و نداشتن پوشش بیمه آن‌ها به معنای کمبود دارو در مراکز ملکی نیست.

 

وی همچنین با اشاره به دسترسی بیماران خاص سیل‌زده به داروهای خویش، افزود: در این زمینه به مراکز خود اعلام کرده‌ایم که این بیماران از طریق کد ملی می‌توانند داروهای خود را از سایر استان‌ها دریافت کنند و حتی تاکید شده است که این‌گونه بیماران ابتدا داروهای خود را دریافت و سپس مجوز لازم را ارائه کنند.

 


ارسال نظر

captcha