نکاتی که باید درباره سرطان و راه‌های نجات از آن بدانید

نگذارید سرطان غافلگیرتان کند

می‌گویند دهه آینده، زمان انفجار بمب سرطان است. در حالی که آمارها از ابتلای یک‌پنجم مردان و یک‌ششم زنان به سرطان در سراسر جهان خبر می‌دهند، پژوهشگران آمار مبتلایان به این بیماری در دهه‌های آینده را بیشتر از امروز تخمین می‌زنند.

تامین 24 / سرطان، بیماری که تا چند سال پیش نامش به‌معنای مرگ بود، حالا به بخشی از زندگی ساکنان زمین تبدیل شده. اکنون سرطان بیماری‌ است که یا یک فرد دردش را تجربه می‌کند یا شاهد درد کشیدن یکی از مبتلایانش در اطراف خود است. این روزها پزشکان، سرطان را مساوی مرگ نمی‌دانند. آن‌ها این بیماری را سخت، دردناک و پرهزینه می‌شناسند، اما باور دارند که با شناخت درست این درد، می‌توان راهی برای درمانش پیدا کرد.

 

گلودرد همیشگی را جدی بگیرید

 

گلودرد دائمی، تنگی‌نفس و مشکل در قورت‌دادن ممکن است نشانه سرطان باشد. گلودرد به خودی خود به‌معنی سرطانی بودنتان نیست، اما اگر مدت‌هاست که از آن رنج می‌برید، حتما برای معاینه حلق و حنجره، به یک متخصص مراجعه کنید.

 

بیشتر فیبر بخورید

 

مصرف کافی فیبر، نه تنها خطر حملات قلبی را کمتر می‌کند، بلکه احتمال سرطان را هم پایین می‌آورد. محققان تردیدی ندارند که تغذیه سالم و مصرف گیاهان برگ سبز که حاوی فیبر فراوان هستند به کاهش جمعیت سرطانی‌ها کمک می‌کند. به گفته محققان، مصرف رژیم غذایی مدیترانه‌ای که سهم سبزیجات، غذاهای دریایی و چربی‌های غیراشباع مثل امگا3 در آن بالاست، احتمال ابتلا به سرطان را پایین می‌آورد.

 

آقایان! بیشتر مراقب خودتان باشید

 

در حالی که مردها به‌ندرت تمایلی به معاینات دوره‌ای و غربالگری‌ها نشان می‌دهند، پزشکان از جدی بودن تهدید سرطان پروستات در میان آن‌ها خبر می‌دهند. به گفته پژوهشگران بریتانیایی، تعداد مردانی که از سرطان پروستات می‌میرند، بیشتر از زنانی است که به‌خاطر سرطان سینه جانشان را از دست می‌دهند.

 

موبایل‌بازی را ترک کنید

 

موضوع فقط نور آبی دستگاه‌های دیجیتال و تاثیرشان بر اختلالات خواب نیست. موبایل به‌دست بودن، میل شما به تحرک را کمتر می‌کند و حتی برای سرگرم شدن هم شما را وادار به حرکت‌کردن نمی‌کند. همین کافی است تا موبایل را به‌عنوان عاملی برای ابتلا به سرطان معرفی کنیم.

 

بچه‌ها را با میکروب همدم کنید

 

اگر بیش از اندازه به تمیزی فرزندتان اهمیت می‌دهید، این چند خط را بخوانید. یکی از دانشمندان برجسته ادعا کرده که نداشتن تماس کافی با میکروب، احتمال ابتلای کودکان به‌نوعی سرطان خون را بالا می‌برد. به گفته او، این سرطان بیشتر در جوامع مرفه و پیشرفته رایج است.

 

شاید شما هم سرطان پستان بگیرید

 

کلیشه‌های ذهنی‌تان را در مورد سرطان تغییر دهید. دانشمندان می‌گویند مردان هم به سرطان پستان دچار می‌شوند و در صورت مشاهده تغییرات بدنی در این ناحیه، حتما باید موضوع را بررسی کنند.

 

اگر سرطان دارید مراقب افسردگی باشید

 

گرچه برخی از داروهایی که برای درمان سرطان به‌کار می‌رود، زمینه را برای درگیرشدن با افسردگی فراهم می‌کند، اما محققان تاکید می‌کنند سرطانی‌ها برای نجات جانشان، باید مراقب وضعیت روانی خود باشند. به گفته محققان، مبتلایان به سرطان کولون و لوزالمعده و حتی خون در صورت افسرده بودن، دوبرابر بیشتر در معرض مرگ قرار می‌گیرند.

 

از حال معده‌تان غافل نشوید

 

سرطان‌های دستگاه گوارش، یکی از بیماری‌های شایع در میان ایرانی‌ها هستند. به گفته متخصصان، مصرف ترشیجات، چای داغ و بی‌توجهی به درمان هلیکوباکتر (باکتری دستگاه گوارش) احتمال ابتلا به این سرطان را بالا می‌برد. به گفته محققان، مبتلا بودن یکی از اعضای خانواده به این سرطان، از خطر ابتلای دیگر اعضا به آن حکایت می‌کند.

 

خوب بخوابید

 

کمبود خواب، از نظر محققان یکی از عوامل زمینه‌ساز سرطان است. به گفته آن‌ها، کم‌خوابی دی‌ان‌ای را تخریب کرده و احتمال ابتلا به سرطان را بالا می‌برد. محققان می‌گویند چاقی، مصرف غذاهای فراوری شده و داشتن ژن ابتلا به سرطان هم در افزایش احتمال درگیرشدن با این بیماری تاثیر دارند.

 

 

کم‌خونی را جدی بگیرید

 

کم‌خونی شدید و ناگهانی در آزمایش‌هایتان را جدی بگیرید. کم‌خونی یکی از نشانه‌های ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش است. سرطان‌هایی که معمولا نشانه واضحی از ابتلا به آن‌ها توسط بیمار شناسایی نمی‌شود.

 

غذای شور نخورید

 

تنها مصرف بالای قند نیست که احتمال ابتلا به سرطان را بالا می‌برد. محققان تردیدی ندارند که مصرف زیاد نمک هم زمینه ابتلا به سرطان را ایجاد می‌کند. از نظر آن‌ها، نمک‌دوست‌ها بیشتر به سرطان معده دچار می‌شوند.

 

منبع: هفته‌نامه آتیه‌نو، شماره 193

مترجم : آسا ابراهیمی

 


ارسال نظر

captcha