وزیر ارتباطات:

اولین مرکز توسعه کسب‌وکار مبتنی بر صنعت فضایی راه‌اندازی می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با برشمردن پیشرفت‌های چشمگیر صنعت فضایی ایران اعلام کرد: اولین مرکز توسعه کسب و کار مبتنی بر صنعت فضایی کشور به زودی در مازندران به بهره‌برداری خواهد رسید.

تامین 24 / محمدجواد آذری جهرمی، روز دوشنبه در افتتاحیه مدیر آزمایشگاه مرجع سازگاری الکترومغناطیسی در محل پژوهشگاه فضایی ایران گفت: این سامانه با سرمایه 25 میلیارد تومانی راه‌اندازی شد و اکنون به پیشرفت بسیار زیادی رسیده است.

 

به گزارش ایرنا، وی گفت: آن چه تاکنون برای تست ماهواره‌ها وجود داشته است، در مجموعه صاایران مورد استفاده قرار می‌گرفت که قابلیت انجام 6 تست را داشت؛ اما این آزمایشگاه جدید قابلیت انجام 15 نوع تست در فضایی تمیز بدون نیاز به حمل و نقل ماهواره است.

 

وی با بیان اینکه افتتاح این مجموعه به تکمیل زنجیره صنعت فضایی کمک می‌کند، افزود: البته امروز سازمان فضایی و پژوهشگاه، هدیه‌ای برای منجمان دارند که آن هم رادیو تلسکوپ است که انشالله با سرمایه‌گذاری مجموعه عباس‌آباد روی این دستاورد قطعا به نتیجه خواهد رسید.

 

او افزود: آنچه اهمیت دارد این است که در تکمیل زنجیره فضایی کشور، گام‌هایی برداشته شده و نیاز است که این گام‌ها به شکل استوار پیش برود. گزارش‌های دریافتی به کمک صنعت فضایی و اطلاعات ماهواره‌ها از سطح زمین نشان داد که ما از نظر فنی، به مرحله کاربردی کردن صنعت فضایی رسیده‌ایم.

 

وی گفت: می‌خواهم خبر خوبی را با شما در میان بگذارم و اینکه اولین مرکز توسعه کسب و کار مبتنی بر صنعت فضایی به زودی در مازندران به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

وزیر جوان کابینه دوازدهم درخصوص تفاهم‌نامه‌های وزارت ارتباطات با دیگر مجموعه‌ها گفت: تفاهم‌نامه‌ای با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی امضا کرده‌ایم و بر اساس آن طرح آمایش سرزمینی در چهار استان آغاز شده است؛ انعقاد تفاهم‌نامه‌ای نیز با وزارت نیرو برای مدیریت آب در دستور کار قرار گرفته است و چهارشنبه جلسه‌ای برای به سرانجام رسیدن و امضای آن برگزار می‌شود.

 

آذری جهرمی افزود: وزارت جهاد کشاورزی برای پایش سطوح زیر کشت، نیازمندی‌هایی دارد که به کمک صنعت فضاپایه در حال انجام است و با کمک این وزارتخانه باید به سمتی برویم که این سامانه را در سراسر کشور پیاده کنیم و در اختیارشان قرار بدهیم.

 

وی تصریح کرد: علاوه بر این سه مجموعه، با سازمان حفاظت محیط زیست نیز همکاری‌هایی داشته‌ایم که جنگل ملی گلستان حاصل اولین کار اجرایی ماست.

 

پرتاب 3 ماهواره ناهید، ظفر و پارس در سال آینده

 

آذری جهرمی گفت: در لایه ماهواره شاید در ظاهر، ماهواره دوستی و پیام در مدار قرار نگرفت اما این هم جزیی از تجربه ما در توسعه دانش فضایی است.

 

وزیر ارتباطات با اشاره به اهمیت برنامه‌های پیش روی این وزارتخانه، گفت: خرداد ماه سال آینده ماهواره ناهید 1 در مدار 250 کیلومتری زمین قرار می‌گیرد و امیدواریم در برنامه پرتاب باشد، فرآیند تحویل این ماهواره به وزارت دفاع در حال انجام است.

 

وی افزود: در سال 98، ماهواره ظفر علم و صنعت که یک ماهواره سنجشی و تصویربرداری است نیز در مدار 500 کیلومتری قرار می‌گیرد، ماهواره پارس1 هم ساخته خواهد شد و امیدواریم در بهمن ماه تحویل شود و آماده قرار گرفتن در مدار باشد.

 

آذری جهرمی گفت: تجربیات گذشته توشه راه آینده ماست و از آن استفاده می‌کنیم و برنامه آینده ما، شتاب بخشیدن به ساخت ماهواره است.

 

او با تاکید براینکه مدیریت بسیاری از حوزه‌ها بدون دانش فضایی امکان‌پذیر نیست، بیان داشت: وزارت دفاع در بخش ماهواره‌بَر تلاش‌های بسیار زیادی داشته و طبیعی است که در شرایط تحریم و روی پای خود ایستادن، انتظار نداریم با امتحان‌های اول و دوم موفق باشیم.

 

وزیر ارتباطات تصریح کرد: قطعا همواره یکی از افتخارات این است که ماهواره با ماهواره‌بَر داخلی بر مدار قرار بگیرد؛ ما تجربه ساخت ماهواره و قرار دادن آن را در مدار در چارچوب بین‌المللی در اختیار داریم و در این زمینه به موفقیت هم رسیده‌ایم اما این دلیل نمی‌شود نخواهیم روی پای خود بایستیم.

 

او گفت: برنامه‌ها و ماموریت‌های جدید برای تیم‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف تعریف خواهد شد چرا که حفظ سرمایه انسانی برای ما بسیار مهم است و به همین جهت ماموریت‌های جدید به آنها تخصیص خواهد یافت.

 

وزیر جوان کابینه روحانی در انتها گفت: انتظار دارم همان‌طور که مجموعه ستاد وزارتخانه، مجلس و دولت حمایت کاملی از مجموعه فضایی کشور دارند، محققان و دانشمندان نیز هر چه در توان دارند برای این صنعت بکوشند.

 

او ضمن تقدیم رونمایی افتتاحیه امروز پژوهشگاه فضایی ایران به خانواده شهدا و تمام پژوهشگرانی که برای رسیدن به این هدف تلاش کردند، ابراز امیدواری کرد تکمیل این دستاوردها بتواند کام ملت ایران را شیرین کند.

 

آزمایشگاه مرجع سازگاری الکترومغناطیسی (EMC)، رادیو تلسکوپ و سامانه «شبیه‌ساز نرم‌افزاری ماهواره» SRI امروز با حضور «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پژوهشگاه فضایی ایران افتتاح شد.


ارسال نظر

captcha