یادداشتی از محمد عطاردیان

مروری بر عمده مطالبات قانونی جامعه کارفرمایی

کارفرمایان خواسته‌های قانونی متعددی دارند که برخی از آن‌ها سال‌هاست مسکوت مانده است.

محمد عطاردیان

رئیس هیئت‌مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران

تامین 24 / یکی از مهم‌ترین خواسته‌های کارفرمایان از وزیر کار آینده، این است که سه‌جانبه‌گرایی واقعی رعایت شود، یعنی دولت، جامعه کارگری و جامعه کارفرمایی، هرکدام سهم عادلانه و برابری در مدیریت تامین‌اجتماعی داشته باشند، نه اینکه فقط دولت، مهم‌ترین تصمیم‌گیر در حوزه مدیریت تامین‌اجتماعی باشد. دوم اینکه شورای عالی تامین‌اجتماعی احیا شود و سازمان تامین‌اجتماعی نیز به‌عنوان یک سازمان مستقل و بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که تمام تشکل‌های کارگری و کارفرمایی امضا کرده‌اند، استقلال خود را به دست بیاورد. استقلال تامین‌اجتماعی، موضوع حیاتی است که بارها از تریبون‌های مختلف، اهمیت آن گوشزد شده است.

 وزیر کار آینده، نباید خواستار مدیریت دولتی بر تامین‌اجتماعی باشد، زیرا تجربه مدیریت دولتی نشان داده که شرکای سازمان تامین‌اجتماعی در مدیریت دولتی، نادیده گرفته می‌شوند و خواسته‌های آنان چندان جدی گرفته نمی‌شود.
در واقع، اگر سازمان تامین‌اجتماعی استقلال خود را به ‌شکل واقعی به‌دست نیاورد، تحول جدی در سازمان تامین‌اجتماعی اتفاق نمی‌افتد. اگرچه اقداماتی مثل الکترونیکی‌شدن ارائه خدمات تامین‌اجتماعی، اقدامات مثبتی است که مورد تایید شرکای تامین‌اجتماعی است، اما معتقدیم که اصل ماجرا این است که سه‌جانبه‌گرایی رعایت شود و عده خاصی پشت درهای بسته درباره سازمان تامین‌اجتماعی تصمیم‌گیری نکنند. نباید از خاطر برد که 91درصد بودجه تامین‌اجتماعی از طریق کارفرماها و کارگران تامین می‌شود و در واقع  این سازمان متعلق به بیمه‌شده‌هاست، نه دولت، بنابراین انتظار می‌رود شرکای اجتماعی این سازمان، نقش جدی‌تری در مدیریت این سازمان داشته باشند.
استقلال تامین‌اجتماعی از دولت، موجب خواهد شد که دست‌درازی احتمالی به منابع تامین‌اجتماعی نیز متوقف شود. در طول سال‌های متمادی، در برخی مقاطع دولت‌های مختلف به منابع تامین‌اجتماعی به‌عنوان منابع قابل دسترس نگاه کرده‌اند که گاهی کسری منابع دولتی را نیز از منابع تامین‌اجتماعی جبران کرده‌اند.
 استقلال تامین‌اجتماعی، این روند را متوقف خواهد کرد و موجب خواهد شد که همه منابع تامین‌اجتماعی فقط به بیمه‌شده‌ها برسد، نه اینکه در مسیرهای دیگری هزینه شود.  این انتظاراتی که کارفرمایان از وزیر کار آینده دارند، انتظارات معقول و منطقی است که امید داریم موردتوجه قرار بگیرد و فراموش نشود.
 
منبع: هفته نامه آتیه نو
 

ارسال نظر

captcha