در سومین کارگاه آموزشی اتاق ها و تعاونی های سراسر کشور مطرح شد

کارگروه مشترک اتاق تعاون ایران و تامین اجتماعی تشکیل می شود

معاونت امور فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی با همکاری اتاق تعاونی تهران کارگاهی با محوریت حسابرسی در تعاونی ها با حضور نمایندگانی از اتاق ها تعاونی های سراسر کشور برگزار کرد و به پرسش های حاضران نیز ضمن تبیین برخی از قوانین مرتبط با تامین اجتماعی پاسخ داده شد.

مهین داوری

تامین 24 /معاونت پشتیبانی و برنامه ریزی اتاق تهران نقش و جایگاه تعاونی ها را در اقتصاد کشور چشمگیر خواند و گفت: در کشور بیش از 93 هزار تعاونی فعال داریم که رقمی بیش از 15 میلیون نفر جمعیت کشور را در بر    می گیرند و 1.5 میلیون نفر اشتغال در بخش تعاون وجود دارد.

مطیع جهانی با اشاره به جامعه هدف بسیار بزرگ تعاونی ها، این بخش را مظلوم ترین بخش اقتصاد کشور خواند و افزود: با توجه به ظرفیت های بسیار بالا در بخش های مختلف توزیع، مصرف ، خدمات و آموزش ، سهم کنونی تعاون در اقتصاد کشور 6.5 درصد است و امیدواریم در سایه تعامل و همکاری بخش های مختلف و اعضای تعاون سهم 25 درصدی از اقتصاد کشور را به دست آوریم .

به گزارش تامین 24، وی با مروری بر مباحث طرح شده در کارگاه های آموزشی پیشین بیان کرد: امروز سومین کارگاه از سلسله کارگاه های تخصصی قوانین و مقررات حوزه تامین اجتماعی و تعاون با تاکید بر حسابرسی در تعاونی ها برگزار می شود و امیدواریم که این کارگاه ها بتواند پاسخگوی مسایل و مشکلات تخصصی پیش روی این حوزه باشد.

مطیع جهانی، آمادگی اتاق تعاون را در انجام بخشی از حسابرسی های تعاونی ها از طریق مجمع اعلام کرد و افزود: با توجه به پرونده های باز محدودی که در این بخش وجود دارد، می توان با کمک به واحد حسابرسی سازمان تامین اجتماعی نسبت به مرتفع ساختن این مهم گام برداشت.

تحقق سه جانبه گرایی واقعی در سایه مشارکت شرکای اجتماعی ممکن می شود

رضا معینی، مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان سازمان تامین اجتماعی نیز در این کارگاه آموزشی ضمن سپاسگزاری از همکاری خوب اتاق تعاون در برگزاری کارگاه های تخصصی بیان کرد: برگزاری این کارگاه ها می تواند پلی برای توسعه ارتباطات و تعامل مثبت بین تعاونی ها و سازمان تامین اجتماعی باشد و قطعا نگاه تخصصی و تداوم طرح مسایل هر حوزه اثرات مثبتی به دنبال خواهد داشت.

معینی تامین اجتماعی را سازمانی بزرگ که مفتخر به خدمت رسانی به بیش از نیمی از جمعیت کشور است، معرفی کرد و افزود: خدمات 18 گانه این سازمان به افراد تحت پوشش نیازمند مدیریتی دقیق در تجهیز منابع و هزینه هاست و شرکای اجتماعی با پرداخت حق بیمه ها بالاترین سهم در تجهیز منابع را دارند و این معاونت با اشراف بر این مهم، تلاش خود را در جهت برقراری ارتباط مثبت و گسترش سطح تعاملات با شرکای اجتماعی متمرکز کرده است.

وی با تاکید بر ضرورت تحقق واقعی سه جانبه گرایی در سازمان تامین اجتماعی افزود: شرکای اجتماعی باید قدر نقش و جایگاه موثر خود را در سازمان تامین اجتماعی با حضور مستمر و مشارکت هدفمند در تشکل های مرتبط بشناسند و اثرگذاری خود را در موقعیت های حساس تصمیم گیری ها و قانون گذاری های مرتبط با این حوزه به درستی نمایان سازند.

مدیر کل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان سازمان تامین اجتماعی افزود: نگاهبانی از صندوق ها در برابر برخی از دست اندازی های ناشی از قانون های تحمیلی و مغایر بر عهده شرکای اجتماعی است و در سایه حضور فعالانه و مشارکت اجتماعی پررنگ  کارفرمایان و کارگران قطعا صندوق تامین اجتماعی با سلامت و قدرت بیشتری می تواند به خدمت رسانی خود ادامه دهد.

اتحادیه ها باید فعال شوند

مشاور معاونت بیمه ای و عضو هیات مدیره موسسه حسابرسی تامین اجتماعی نیز ضمن ابراز تشکر از برگزاری کارگاه حاضر، حضور کم رنگ اتحادیه ها را در هیات های بدوی مورد انتقاد قرار داد و افزود: سازمان تامین اجتماعی از تشکیل کارگروه خاص اتحادیه ها در دفتر معاونت جهت بررسی مسایل مهم در این حوزه استقبال می کند و امیدواریم که با مشارکت اعضا اتحادیه و تشکل های صنفی و تشکیل کارگروه طرح و رفع مشکلات این حوزه در کمترین زمان و به بهترین شکل انجام شود.

محمدی در بیان نحوه حسابرسی بیمه ای سازمان تامین اجتماعی بیان کرد: طبق ماده 47 قانون تامین اجتماعی حسابرسی از دفاتر قانونی با بررسی هزینه ها واستخراج حقوق و دستمزدها انجام می شود.

وی موارد اختلاف ماده 38 قانون تامین اجتماعی، فرایند تکمیل کاربرگ های حسابرسی ( حقوق و دستمزد و قراردادها و... ) و...را تبیین و تشریح کرد.

پاسخ به پرسش های حاضران در خصوص مواد 2، 4، 28، 32، 22، 34، 36، 37 و 39  قانون تامین اجتماعی و طرح نکات مهمی در خصوص حسابرسی سازمان تامین اجتماعی از سازمان ها و شرکت ها و همچنین مشمولان و غیر مشمولان قانون تامین اجتماعی، نحوه بازرسی از دفاتر قانونی و تشخیص حقوق، دستمزد، مزایا و سایر هزینه ها در بخش دوم این کارگاه آموزشی توسط مدیران موسسه حسابرسی تامین اجتماعی و لیلا متعارفی سرپرست معاونت نظارت و رویه ها در اداره کل وصول حق بیمه و آقای بختیار از اداره بازرسی دفاتر قانونی انجام شد.

سومین کارگاه آموزشی اتاق ها و تعاونی های سراسر کشور روز پنج شنبه 19 مهرماه 1397 در محل اتاق تعاون تهران برگزار شد. 

 


ارسال نظر

captcha