عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس عنوان کرد

بخشودگی جرایم بیمه ای برای حفظ ثبات اقتصاد

علی بختیار، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی حفظ تولید را اولویت اول اقتصاد کشور معرفی کرد و گفت: در این شرایط هرچقدر برای کارفرمایان مزایا تعریف کنیم و معافیت ایجاد شود گامی موثر برای عبور از بحران های تهدید و تحریم است.

تامین 24 / بختیار با اشاره به نامگذاری سال های اخیر با عناوین اقتصادی از سوی رهبر انقلاب گفت: به همین دلیل مجلس شورای اسلامی قوانینی را به تصویب رساند تا بخشی از مشکلات کارفرمایان تعدیل شود. روی بحث جرایم نیز بحث و بررسی صورت گرفت.

وی در گفت و گو با تامین 24، اعمال فشار برای کارفرمایان را به زیان اشتغال و باعث گسترش بیکاری دانست و گفت: معضل بیکاری به اندازه ای جدی است که مجلس شورای اسلامی تصویب کرد برای حل مشکل بیکاری از صندوق توسعه ملی برداشت شود.

نماینده گلپایگان از میزان بیکاری در شهرستان ها خبر داد و گفت: در کلانشهرها کار بیشتر پیدا می شود اما در شهرستانها و مناطق روستایی میزان بیکاری به شدت بالاست به همین دلیل برای حل معضل بیکاری در شهرستان ها اعتبار ویژه ای در نظر گرفتیم تا بتوانیم به این چالش سروسامان بدهیم.

وی افزود: تمام تصمیماتی که گرفته شد و تمام امتیازهایی که تاکنون تخصیص دادیم برای این بود که از بیکاری فاصله بگیریم و برای خیل بیکاران چاره ا ندیشی کنیم.

بختیار با اشاره به چالش جدی گرانی سکه و ارز بر اقتصاد کشور گفت: این گرانی تاثیرات روانی خاصی هم برجای گذاشت به نوعی که دلواپسی از نبود ثبات در بازار را ایجاد کرد و همین امر باعث شد تا نقدینگی به سوی واسطه گری و دلالی برود.

وی بحران صنایع و بنگاه های اقتصادی را امری غیر قابل انکار توصیف کرد و گفت: تمام این شرایط باعث شد تا در لایحه بودجه سال 97 به فکر کمک به بنگاه های اقتصادی باشیم و به همین دلیل بحث بخشودگی جرایم بیمه ای کارفرمایان در لایحه بودجه تصویب شد و به مرحله اجرا درآمد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی با یادآوری اینکه زمان بررسی بودجه 97 شرایط اقتصادی چنین بحرانی نبود گفت: در آن زمان هنوز قیمت ارز و سکه بدین اندازه افسار گسیخته رشد نکرده بود که به فکر حمایت از تولیدکنندگان افتادیم اکنون که گرانی ها این وضعیت را به اقتصاد کشور تحمیل کرده، باید نگاه مهربان تری به کارفرمایان و تولید داشته باشیم.

وی از تحریم هایی که در آستانه خروج آمریکا از برجام صورت گرفته ابراز تاسف کرد و گفت: متاسفانه این مساله نیز معضل بیکاری را بیشتر کرده و بنگاه های اقتصادی بیشتری را در معرض تهدید قرار داده است. بنابر این اگر بخشودگی برای جرایم کارفرمایان در نظر گرفته ایم برای حفظ ثبات اقتصادی برای بنگاههای اقتصادی بوده است.


ارسال نظر

captcha