ربیعی در نشست شورای اشتغال و سرمایه‌گذاری استان چهارمحال و بختیاری:

دولت تدبیر و امید برای تثبیت فضای اقتصاد برنامه دارد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هدف از سفرهای استانی پرداختن به اموری است که باید بیشتر تقویت شوند.

تامین 24 / علی ربیعی ۲۱ تیرماه در شورای اشتغال و سرمایه‌گذاری استان چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: رفتن به عمق کشور توسط مسئولان موجب درک مستقیم مسائل خواهد شد که با این سفر نکاتی را دریافتم و از نزدیک مسائل شهرهای کوچک را رصد کردم که این یک دستاور بزرگ است.

 

ربیعی زندگی در بطن مردم را یک فضیلت فراموش شده دانست و گفت: باید از لحاظ مختلف در چهارمحال و بختیاری تبعیض مثبت صورت گیرد و در سیاست‌های رفع تبعیض‌های منطقه‌ای و پیشگیری از فقر نسلی برای رفع نابرابری دست به سیاست‌های تبعیضی زد و به سمتی حرکت کرد که مزیت‌های برابر اجتماعی برای آحاد مردم استان باشد.

 

وی با اشاره به اینکه پیدا کردن درک مشترک از مسائل بسیار مهم است، تصریح کرد: کیک اقتصادی کشور کوچک شده است که باید به زندگی کارگران و حقوق بگیران و مستمری بگیران توجه شده و سازمان تامین اجتماعی نیز سرپا شود.

 

ربیعی خود را وزیر بیکاران دانست و گفت: وزیر این افراد هستم تا این قشر به شغل دست یابند.

 

وی تصریح کرد: یکی از اقداماتی که در نظر داریم انجام دهیم حفاظت و تثبیت شغل است که کارگران را در کارگاه نگه داریم اما دو مشکل حقوقی در این راستا وجود دارد که در هیات دولت مطرح می‌کنیم.

 

وی با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خانه چانه‌زنی و محل گفت‌وگوی اجتماعی است، تاکید کرد: بیمه رانندگان پنج مشکل اصلی داشته است که حل شدند و یک مورد نیز بازنشستگی پیش از موعد  بوده که مسئله کلی کشور است.

 

ربیعی بیان کرد: در جلسه هیات دولت در چهارشنبه هفته گذشته با حضور رئیس جمهوری موضوع رانندگان مطرح و دستورات لازم در لوازم یدکی خودرو داده شد و موضوع بررسی شد.

 

ربیعی اظهار کرد: بخشودگی جرائم کارفرمایان تا چند روز گذشته مهلت داشت که درآمدهای سازمان تامین اجتماعی کسر شد و دو هزار میلیارد تومان ضرر کردیم تا این امر محقق شود.

 

وی تاکید کرد: فهم درست از مسائل اشتغال روستایی داریم و نمی‌خواهیم در روستاها پول پاشی کنیم و تاکنون هفت هزار میلیارد تومان طرح به بانک‌های عامل فرستادیم و باید زنجیره درست شود تا روستایی بعد از مدتی به یک بدهکار تبدیل نشود.

 

ربیعی ادامه داد: مشاغل خانگی را باید به عنوان یک پکیج دنبال کنید و نباید تنها به دادن وام و مجوز اکتفا کرد که این ‌کار در گذشته بدون بازیابی و طراحی ما را در شرایط فعلی قرار داده است.

 

وی تاکید کرد: در چهارمحال و بختیاری انسجام اجتماعی وجود دارد و حضور خیرین مطلوب است و این استان یک استان اخلاقی است.

 

ربیعی خاطرنشان کرد: نخستین جهت‌گیری دشمن برای فعالیت علیه ایران این است که بدنه اجرایی دولت و شرکای اجتماعی از هم جدا شوند.

 

وی با بیان اینکه در سال 92 سعی کردیم کشور به مسیر توسعه برگردد تا دنده عقب نرود، گفت: برجام حرکت درستی بود؛ اما آمریکا دارد جهالت می‌کند و این امر را مردم آمریکا نیز نمی‌پسندند.

 

ربیعی بیان کرد: مسیر حرکت ایران درست بود و قصد تثبیت بازار را داشتیم و تورم را نیز کنترل کردیم. بیش از 80 درصد مستمری بگیران و بازنشستگان افزایش یافت و بازار تقریبا شش درصد رشد داشت و متوسط رشد مطلوب بود و اکنون امیدوار هستیم و راه را ادامه می‌دهیم.

 

وی تصریح کرد: کشور با چند موضوع روبرو بود؛ یکی پنجره جمعیتی بود که در دهه 80 باز شد که باید شغل می‌گرفتند و تاکنون ادامه داشته و تا پنج تا شش سال دیگر ادامه دارد که نیروی مازاد کار خواهیم داشت.

 

ربیعی گفت: سال‌ها فشار مدام بر آب و خاک بدون آینده نگری و برخی شرایط زیست محیطی ما را با خاک فرسوده و آب کم مواجه کرده است که باید برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

 

وی ادامه داد: اکنون یک کیک اقتصادی را با نقدینگی بسیار تحویل گرفتیم که در اقتصاد بیمار یک آدم جاهل، حاکم آمریکا شده است و این آدم تعریف نشده است و این عقیده روشنفکران آمریکا و اروپا است که می‌گویند آمریکا معادلات را برهم زده است.

 

ربیعی اضافه کرد: اکنون افرادی روی این موج سوار هستند و نا امنی روانی ایجاد می‌کنند و باید دانست که امروز در جنگ هستیم و در برخی تبلیغات روانی این امر را می‌بینیم.

 

ربیعی خاطرنشان کرد: دشمن می‌گوید به کشورهای دیگر بگویید کالاهای لوکس وارد ایران کند تا مردم دچار تعارض شوند؛ اما کالاهای اساسی را به ایران ندهید تا ایران دچار مشکل شود.

 

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند که امروز خزانه‌داری آمریکا اتاق جنگ است، گفت: دولت تدبیروامید برنامه‌اش تثبیت است و قطعا روی تثبیت فضای اقتصادی برنامه داریم.

 

ربیعی با اشاره به اینکه باید از فرصت موجود برای تولید کالای ملی استفاده و ازخود گذشتگی کرد، اظهار کرد: اعتماد سرمایه اجتماعی است که تمام اقشار در جامعه به یکدیگر اعتماد کنند و به عقلانیت و کار کارشناسی نیاز است و نباید اشتباه کرد و با سخت‌کوشی و کار بیشتر و مدارا باید سازمان‌های مهربان‌تر ایجاد کنیم و با مردم مهربان باشیم و بیشتر در متن اجتماع باشیم.

 

ربیعی خاطرنشان کرد: امروز نمی‌توان با روش قبل کار کرد چون با شکست مواجه می‌شویم و کشور همواره بحران‌های بزرگ همانند جنگ تحمیلی، بمباران و ارز و خزانه خالی داشته است که با کمک مردم از تمام موارد عبور کردیم.

 

ربیعی در جمع خبرنگاران اعلام کرد

توسعه اشتغال در حوزه‌های گردشگری و بوم‌گردی

 

ربیعی گفت: با اعتبارات اشتغال‌زایی روستایی و فراگیر که به دقت دارد دنبال می‌شود می‌توان درصدی از اشتغال چهارمحال و بختیاری را بهبود بخشید.

 

علی ربیعی ۲۱ تیرماه در سفر به شهرکرد در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: چهارمحال و بختیاری دارای سرمایه انسانی مطلوب است و در مسیر حمل‌ونقل خوبی قرار گرفته است که می‌تواند سرمایه‌های دیگر را جذب کند.

 

وی با بیان اینکه این استان نسبت به سایر استان‌ها نسبتا وضع بهتری در آب دارد، افزود: در حوزه‌هایی همانند گردشگری و بوم‌گردی در استان کار نشده است که می‌تواند شغل ایجاد کنند.

 

ربیعی تاکید کرد: به دنبال یک برنامه مشترک با وزارت ارتباطات در موضوع ICT در چهارمحال و بختیاری هستیم  که با وجود تحصیل‌کرده‌های استان می‌تواند در تولید نرم‌افزار کار کرد که این اقدام را در فضای مجازی در 11 استان دنبال کردیم و در برنامه جدید استان چهارمحال و بختیاری را قرار دادیم.

 

وی با اشاره به اینکه در استان در زمینه صنایع بسته بندی کار نشده است و جای اشتغال وجود دارد، گفت: با اعتبار اشتغال روستایی و فراگیر که به دقت دارد دنبال می‌شود می‌توان درصدی از اشتغال استان را بهبود بخشید.

 

ربیعی در خصوص نوسانات بازار و پرداخت معوقات کارگران دولت در این شرایط، گفت: سیاست دولت را دنبال می‌کنیم که دهک‌های خاص به طور کامل از تحریم آسیب نبینند و یک میلیون شغل را ایجاد می‌کنیم؛ اما روش‌های خود را با وجود فشار آمریکا، عوض می‌کنیم.

 

وی افزود: در برخی رشته‌ها همانند خودرو ممکن است گسترش اشتغال نداشته باشیم و سیاست تثبیت شغل است؛ اما رسته‌هایی هستند که ظرفیت جدید اشتغال در آن‌ها به وجود آمده است که پوشاک، صنایع دستی و... هستند.

 

با حضور ربیعی انجام شد:

آغاز عملیات اجرایی ساخت درمانگاه تامین اجتماعی اردل

 

با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عملیات اجرایی ساخت درمانگاه تامین اجتماعی اردل آغاز شد.

 

علی ربیعی ۲۱ تیرماه در آیین عملیات اجرایی ساخت درمانگاه تامین اجتماعی اردل، اظهار کرد: غول دردمند و حاکم تازه به دوران رسیده آمریکا که به کشور سخت می‌گیرد قصد دارد به زندگی مردم فشار وارد کند ولی ما اجازه نخواهیم داد که کمترین فشاری بر زندگی مردم وارد شود.

 

وی افزود: باید محافظت شود و استراتژی افزایش مقاومت و تاب‌آوری اجتماعی را مدنظر قرار داد که این اقدامات در وزارت و دولت دنبال می‌شود؛ قطعا با مراقبت اجازه نخواهیم داد جنگی که به شکل جدید ایجاد شده بتواند بر علیه مردم عمل کند.

 

ربیعی با اشاره به مستعد بودن شهرستان اردل، تصریح کرد: نیروهای با استعدادی در این شهرستان وجود دارد که قطعا با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام خواهد شد نرخ بیکاری در استان بهبود بخشیده می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته به دلیل کم بودن رشته‌ها در فنی و حرفه‌ای، ایراداتی به آن گرفتم، گفت: امروزه فنی و حرفه‌ای خود را تجهیز کرده و در رشته‌های مختلف متناسب با بازار کار آموزش‌ها را برای افراد فراهم کرده است.

 

ربیعی بر لزوم ایجاد زنجیره ماهی در این منطقه تاکید کرد و ادامه داد: قطعا باید از بسته‌بندی تا بازاریابی ماهی اقداماتی را انجام داد.

 

وی با اشاره به اعزام تیمی به استان در راستای بررسی مزیت‌های هر شهرستان برای ایجاد اشتغال، تاکید کرد: ممکن است برای اقتصادی کردن پروژه‌ها لازم باشد اتصالاتی در استان ایجاد شود که در این میان وظیفه داریم اتصالات فرا استانی را نیز ایجاد کنیم.

 

ربیعی بیان کرد: با توجه به زیبایی‌های منطقه لازم است در بخش‌های کشاورزی و خدمات شامل گردشگری و خدمات مولد از مزیت‌های منطقه استفاده کرد، همچنین باید برنامه‌ای برای شرکت‌های خرد و کوچک این منطقه داشته باشیم.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم برای اوقات فراغت و تفریح کارگران این منطقه کار کنیم باید علاوه بر همکاری استاندار و نماینده مجلس، مکاتباتی با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای دریافت کد انجام شود.

 

علی کاظمی، نماینده مردم اردل، کیار، فارسان و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در شرایط اقتصادی سخت فعلی که دشمنان بر علیه ایران شمشیر تیز کردند همگان دست در دست یکدیگر مشکلات فراروی کشور را برمی‌داریم.

 

وی با بیان اینکه مردم ولی نعمت نظام هستند، تصریح کرد: با کلنگ زنی درمانگاه تامین اجتماعی در این شهرستان سعی می‌شود کارها در زمان مشخص پیش روند تا درمانگاه احداث شده و از خدمات این درمانگاه استفاده شود.  

 

کاظمی تصریح کرد: شهرستان اردل بیش از سه هزار کارگر ثابت دارد که در کارون چهار، معادن و شیلات خدمت می‌کنند اما این کارگران در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند.

 

وی تاکید کرد: مکان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این شهرستان مناسب نیست و از نظر امکانات و تجهیزات نیز در شرایط مناسبی نیست که از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستار ارتقاء این شرایط هستیم.

 

وی خاطرنشان کرد: سرانه ورزشی نیز در این شهرستان بسیار پایین است که تقاضای ایجاد یک مجموعه رفاهی برای کارگران این شهرستان را داریم.

 

لازم به یادآوری است، این درمانگاه دارای 3 هزار متر مساحت و 2 هزار متر زیر بنا است که 9 میلیارد تومان اعتبار برای احداث آن نیاز است.

 

علی ربیعی در نشست شورای فعالان اقتصادی شهرستان بروجن مطرح کرد:

تلاش کارگران برای ایجاد ثبات در کشور

 

نشست شورای فعالان اقتصادی شهرستان بروجن با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در فرهنگسرای بروجن برگزار شد.

 

علی ربیعی ۲۱ تیرماه در نشست شورای اداری و فعالان اقتصادی شهرستان بروجن، اظهار کرد: برای این وزارت کار ارزشمند است و وزیر افرادی هستم که آجرها را روی هم قرار می‌دهد و ثروت خود را به زمین پیچ و مهره می‌کند، این برای من بسیار مهم است. امروز شاهدیم کارگران و کارفرمایان بیشترین تلاش را برای ایجاد ثبات در کشور می‌کنند.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: جامعه‌ای که در آن رانت اساس جامعه باشد و ملاک آن پول باشد با جامعه‌ای که کار در آن پول تولید کند، متفاوت است؛ کار در جامعه تولیدمحور دارای ارزش است. ‌

 

وی افزود: از افرادی که وام‌هایی به اسم تولید گرفتند و سوء استفاده‌های فراوان کردند لطمه بسیار خوردیم؛ امروز از سوداگرانی که با نقدینگی خود پول را از بازار ارز به سکه و سکه را به مسکن می‌برند لطمه خوردیم. ولی از کارآفرینی که ثروت خود را پیچ و مهره می‌کند لطمه نخوردیم.

 

ربیعی با اشاره به اینکه خود را متعلق به طبقه کارگران می‌دانم، تصریح کرد: علاوه بر آن وزیر بیکاران هستم؛ برای کسانی که قصد داشته باشند شغلی به دست آورند احساس مسئولیت می‌کنم. باید علاوه بر حفظ تولید، منزلت کارگر را نیز حفظ کرد و باید مراقب قدرت خرید کارگر بود.

 

تنها وزارتخانه‌ای که  در آن بر اساس سه جانبه‌گرایی عمل می‌شود

 

وی تاکید کرد: فقر جامعه تولید محور و رانت‌خوار را متوجه می‌شویم؛ جامعه‌ای که در آن رانت اساس جامعه باشد و ملاک آن پول باشد با جامعه‌ای که کار در آن پول تولید کند، متفاوت است. کار در جامعه تولیدمحور دارای ارزش است.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه اقتصادی که در آن نقدینگی در دست افراد غیر تولیدگر باشد اقتصاد ناسالم تلقی می‌شود، تصریح کرد: در سال‌های گذشته با تک رقمی کردن نرخ تورم، پیش‌بینی پذیر بودن برای سرمایه‌گذاری را در جامعه به کار گرفتیم.

 

وی خاطرنشان کرد: هدف بین‌المللی کردن اقتصاد و اطمینان بخشیدن برای سرمایه‌گذاری و زندگی بهتر برای کارگران تولید محور بود.

 

ربیعی با اشاره به اینکه لازم است سیاست‌های اقتصاد کلان کشور را درست کرد، گفت: در سیاست‌های اقتصاد کلان تلاش شده است ثبات موجود در کشور حفظ شود.

 

وی ادامه داد: قطعا تلاش دولت ثبات سیاست‌های اقتصاد کلان و پیش‌بینی پذیر کردن اقتصاد کشور است.

 

ربیعی با اشاره به ممنوعیت برخی از کالاهای وارداتی به کشور، بیان کرد: اگر از شرایط موجود به خوبی بیرون آییم بحث‌های زنجیره کردن، منطقی دیدن سرمایه گذاران، ایجاد بازار برای سرمایه گذاری‌هایی که صورت گرفته، ایده‌ها و نظریه‌هایی است که امروز در حال جاری شدن است.

 

وی تصریح کرد: قرار نیست در کشور پول‌پاشی انجام شود و پول‌پاشی شغل ایجاد نکرده است؛ این اطمینان وجود دارد بعد از مدتی از این بحران عبور می‌کنیم به گونه‌ای که تولید ملی افزایش خواهد یافت، ۸۰ میلیون بازار داخلی پشت تولید می‌ایستد و ۴۰۰ میلیون از بازار تولید منطقه را می‌توان پشت تولید آورد.

 

ربیعی ادامه داد: هیچ‌گاه نسبت به مسایل جامعه تولید بی تفاوت نبوده‌ایم؛ سیاست دیگر فقرزدایی است که اجازه نخواهیم داد تحولات در زندگی روزمره مردم اثر عمیقی بگذارند که برای تجربه وضعیت بهتر این سیاست در دستور کار قرار دارد و آن را دنبال خواهیم کرد.

 

وی با اشاره به اینکه برای این شهرستان اعتبار نسبتا خوب روستایی دیده شده است، گفت: امسال حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغالی که در آن حمل و نقل، مسکن و نوسازی صنایع مدنظر قرار گرفته وجود دارد که علاوه بر آن رسته‌هایی که در سال گذشته داشتیم را دنبال خواهیم کرد.

 

ربیعی تاکید کرد: اگر ظرفیت‌های بروجن تکمیل شود سهیمه آن شهرستان افزایش خواهد یافت.

 

ربیعی با اشاره به لزوم افزایش آموزش‌ها در سطح روستاها، گفت: بایستی آموزش‌ها متناسب با رسته‌های مختلف انجام شود و برای ارتقای فنی و حرفه‌ای شهرستان بروجن اعتباراتی تخصیص داده خواهد شد که لازم است بنا به نیاز اشتغال بالای شهرستان، تلاش‌های بیشتری انجام شود.

 

وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ساختمان پلی کلینیک تامین اجتماعی و کلنگ‌زنی مرکزی برای گفت‌وگوهای اجتماعی سالمندان، خاطرنشان کرد: ارایه خدمات بیشتر برای بروجن وظیفه ما است که تمامی مشکلات مطرح شده یادداشت و پیگیری خواهد شد.

 

ربیعی از استاندار درخواست کرد در دسته‌بندی‌های منسجم‌تری مسایل و مشکلات دنبال شوند، همچنین این آمادگی وجود دارد که طی جلسه‌ای با صنعتگران کشور و با حضور دیگر دستگاه‌ها، مسایل به طور جدی‌تر دنبال شوند.

 

با حضور وزیر کار انجام شد:

آغاز عملیات اجرایی ساخت پلی کلینیک تامین اجتماعی بروجن

 

عملیات اجرایی ساخت سرای امید در شهر فرادنبه شهرستان بروجن و ساختمان جدید پلی کلینیک تامین اجتماعی بروجن با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز شد.

 

علی ربیعی 21 تیرماه در مراسم کلنگ‌زنی سرای امید در فرادنبه، اظهار کرد: حق مردم بیش از چیزی است که اکنون وجود دارد و امید است پروردگار کمک کند تا بتوانیم از مشکلات مردم بکاهیم تا آسوده خاطر و با عزت زندگی کنند.

 

وی افزود: دولت تدبیر و امید دولتی است که برخلاف تریبون و صدای کم که از آن بیرون می‌آید و گاهی صداهای دیگری شنیده می‌شود و مسائل گفته می‌شود، چیزی جز خیرخواهی و اینکه با اندیشه خوب مسیری درست برای زندگی مردم تدارک ببیند در این دولت نیست و همگان آرزوی سرافرازی اسلام را داریم.

 

ربیعی خاطرنشان کرد: امید است سرای امید مکانی برای نشاط و ایجاد تشکل و گردهم آمدن باشد و اگر مکان مناسبت‌تری جز مکان فعلی برای احداث در نظرگرفته شود تا عموم شهر بتوانند استفاده کنند، اعتبار لازم از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تامین خواهد شد اما امروز کلنگ زنی را در این مکان خواهیم داشت.

 

وی تصریح کرد: این 47 امین مرکز در کشور است که کلنگ‌زنی می‌شود و مکانی رفاهی آموزشی برای بازنشستگان تامین اجتماعی است.

 

بر پایه این گزارش، همچنین در این سفر ساختمان جدید پلی کلینیک تامین اجتماعی بروجن نیز با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کلنگ‌زنی شد

 

مدیر درمان تامین اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت: با همکاری مسئولان شهر قطعه زمینی به مساحت 5هزار متر مربع در اختیار سازمان قرار گرفته که احداث ساختمان از سوی سازمان انجام خواهد شد.

 

وی افزود: ساختمان فعلی مربوط به ۲۰ سال گذشته است که به هیچ عنوان جوابگوی نیاز فعلی بیمه شدگان نیست.

 

وی با اشاره به اینکه بودجه مورد نیاز برای احداث ساختمان در سال جاری پنج میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: برای راه‌اندازی و تجهیز ساختمان حدود ۱۲ میلیارد تومان پیش‌بینی شده که بودجه اختصاصی به آن از سوی سازمان تامین خواهد شد.

 

نشست شورای اشتغال شهرستان لردگان با حضور ربیعی برگزار شد

 

نشست شورای اشتغال شهرستان لردگان  با حضور علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تعدادی از معاونان و رؤسای سازمان های زیرمجموعه این وزارتخانه برگزار شد.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یکی از مهم‌ترین کارهای دولت، کاهش اثر تحریم‌ها بر زندگی روزمره مردم است که اقدامات برای دو دهک پایین جامعه به طور جدی پیگیری‌ خواهد شد.

 

 ربیعی اظهار کرد: اگر تا دیروز روزانه ۱۰ ساعت کار می‌کردیم امروز باید روزانه ۱۴ ساعت کار کنیم و نوع رابطه‌ها با مردم تغییر یابد به طوری که مهربانی را در بدنه جامعه ببریم.

 

وی افزود: لازم است در متن اجتماعی مردم حضور داشته باشید.

 

ربیعی با اشاره به اعتراضات کامیون داران و ارایه برخی  کلیپ‌های ساختگی غلط تصریح کرد: امروز جبهه ما بدنه اجتماعی است باید در بدنه اجتماعی خود به اندازه کافی کار کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه امسال را سال حل شدن گره‌های کوچک می‌دانم، تصریح کرد: امسال باید گره‌های کوچک را باز کرد و کارهای کوچکی انجام شود، زیرا مسیر کارهای بزرگ به وسیله بازکردن گره‌های کوچک حل خواهد شد، بنابراین لازم است کارهای کوچک بسیاری سامان داده شود.

 

ربیعی گفت: هر مکانی که نیازمند رشد باشد باید کانون توسعه از همان محل بیرون آید به این معنا که برای توسعه شهر باید تلاش شود و از مسئولان آنجا کار توسعه آغاز شود.

 

وی با اشاره به اینکه برای کلینیک تامین اجتماعی این شهرستان هر چه تجهیزات لازم است تامین شود، تصریح کرد: هر کاری که نیازمند رشد باشد باید برای ارتقای آن تلاش کرد.

 

ربیعی بر اعزام تیمی کامل شامل بهزیستی و تیم مجموعه تامین اجتماعی و بهزیستی و سایر مراکز مرتبط به استان برای بررسی مجدد تاکید کرد.

 

وی با اشاره اینکه پشت نوبتی‌های بهزیستی و امداد را افزایش دهید، تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین کارهای دولت، کم کردن اثر تحریم بر زندگی روزمره مردم است که اقدامات برای دو دهک پایین جامعه به طور جدی پیگیری‌ خواهد شد؛ امسال پشت‌نوبتی‌ها از طریق سازمان‌های مردم نهاد و افرادی که شناسایی نشده‌اند، افزوده خواهد شد.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: قطعا هر اقدامی که به منظور کاهش آسیب‌ها لازم باشد انجام می‌دهیم.

 

ربیعی بر کمک به تامین تجهیزات سازمان فنی و حرفه‌ای در این شهرستان، آموزش مهارت روستایی و ایجاد ورزشگاه در این شهرستان تاکید کرد.

 

وی با اشاره به اینکه این استان در رسته‌های کشاورزی از جمله گیاهان دارویی، گردشگری و خدمات مولد دارای ظرفیت است، تصریح کرد: اعتبار خوبی به استان برای ایجاد اشتغال اختصاص یافته که در برخی موارد محدودیتی وجود ندارد و اگر کارهای خوبی صورت گیرد قطعا بخشی از مشکلات برطرف خواهد شد.

 

ربیعی بیان کرد: چهارمحال و بختیاری جزو استان‌های اولویت‌دار است که امسال حدودا ۶۰ هزار میلیارد تومان به تبصره ۱۸، برای اعطای تسهیلات اختصاص یافته است.

 

وی با اشاره به اینکه این وزارتخانه از بنگاه‌داری منع شده است، خاطرنشان کرد: لازم است به استان و شهرستان سرمایه‌گذار خوب آورده شود که قطعا ما در کنار سرمایه‌گذار خواهیم ایستاد و حمایت در این زمینه انجام خواهد شد.

 

محمد خالدی سردشتی نماینده لردگان در مجلس شورای اسلامی نیز یادآور شد: راه اندازی مجتمع رفاهی، تقویت خدمات تامین اجتماعی، پرداخت مستمری به خانواده‌های دارای معلول توسط بهزیستی و تسهیل در شرایط تسهیلات مسکن و اشتغال ویژه افراد معلول شهرستان لردگان باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

 

وی اظهار کرد: اختصاص تسهیلات اشتغال‌زایی به تولید کنندگان دستگاه ای. تی. ام (ATM) می‌تواند در افزایش نرخ اشتغال، کاهش بیکاری و رونق اقتصادی کمک کند.

 

فرماندار شهرستان لردگان نیز گفت: لردگان دارای افزون بر 62 هزار نفر جمعیت فعال برابر 38 درصد جمعیت کل این شهرستان است.

 

برهان حسین پور آقایی تاکید کرد: از این تعداد 47 هزار نفر شاغل و 15 هزار نفر بیکار هستند.

 

وی تصریح کرد: شهرستان لردگان با برخورداری از نیمی جمعیت روستایی چهارمحال و بختیاری رتبه 16 جمعیت روستایی کشور را دارد.

 

وی یادآور شد: برای ایجاد اشتغال در شهرستان لردگان یکهزار و 430 میلیارد ریال تسهیلات اختصاص یافته است که از این مبلغ 45 درصد برابر 650 میلیارد ریال به بخش کشاورزی اختصاص دارد و تاکنون 88 طرح با 370 میلیارد ریال نیاز اعتباری به بانک های عامل معرفی شده است.

 

حسین پور آقایی تاکید کرد: سهم صنعت، معدن و تجارت شهرستان لردگان از تسهیلات اشتغال‌زایی 180 میلیارد ریال است که در همین راستا 106 طرح با 160 میلیارد ریال اعتبار به بانک‌های عامل معرفی شد.

 

وی افزود: شهرستان لردگان 60 هزار هکتار زمین دیم، آبی و باغ دارد که این سطح برابر 25 درصد زمین های کشاورزی چهارمحال و بختیاری است.

 

فرماندار شهرستان لردگان تصریح کرد: بروز پدیده خشکسالی در یک دهه گذشته مشاغل مختلفی  را در شهرستان لردگان از بین برده است و باعث مهاجرت و سکونت لردگانی‌ها در حاشیه شهرها شده است.

 

فرماندار شهرستان لردگان اظهار کرد: وجود دو طرح بزرگ صنعتی پتروشیمی و سیمان لردگان باعث اشتغال افزون بر دو هزار نفر در دوران ساخت این طرح‌ها شده است.

 

امام جمعه لردگان نیز گفت: این شهرستان از ظرفیت‌های فراوانی به ویژه در بخش معدن برخوردار است.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی تاجزاد تصریح کرد: شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) در تمامی نقاط کشور بجز شهرستان لردگان سرمایه گذاری کرده است.

 

وی افزود: هم اینک توجه به صدور مجوزهای بخش خصوصی ضعیف است و روستاهای سنتی شهرستان لردگان به خاطر قوانین دست‌وپا گیر بانکی نمی‌توانند از تسهیلات ارزان قیمت با کارمزد 6 درصد اشتغال روستایی بهره‌مند شوند.

 

امام جمعه لردگان اظهار کرد: تکمیل ورزشگاه کارگران لردگان با 60 درصد پیشرفت فیزیکی باید در اولویت قرار گیرد و احداث استخر لردگان به ویژه جوانان این شهرستان علاوه بر افزایش سرانه ورزش باعث ایجاد شادابی و ارتقای سطح رفاه عمومی مردم خواهد شد.

 

تاجزاد تاکید کرد: هم اینک شغل خیاطی به عنوان یکی از مشاغل خانگی پررونق شهرستان لردگان مطرح است که بیمه شدن خیاطان شهرستان لردگان در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گیرد.

 

گفتنی است لردگان در 180 کیلومتری شهرکرد واقع است.

 

منبع: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

 


ارسال نظر

captcha