از کار شایسته تا تلاش برای گسترش پوشش بیمه‌ای

در سال 2019، سازمان بین‌المللی کار (ILO) به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین آژانس‌های تخصصی سازمان ملل، صدمین سالگرد تأسیس خود را جشن می‌گیرد. این سازمان در آستانه‌ جشن صدسالگی خود، هفت برنامه در دست اجرا دارد. نخستین مورد از این برنامه‌ها، «طرح آینده‌ کار» است.

 

عباس شهرابی فراهانی

روزنامه‌نگار

تامین 24 / سازمان یک کمیسیون جهانی برای پژوهش درباره‌ آینده‌ کار و تهیه‌ مبنایی- تحلیلی برای اجرای برنامه‌های عملی‌اش تشکیل داده است. برنامه‌های دیگر به ترتیب عبارتند از: «طرح پایان فقر»، «طرح زنان شاغل»، «طرح سبز»، «طرح استاندارد»، «طرح بنگاه‌ها» و «طرح حکمرانی». عمده‌ این طرح‌ها شامل پژوهش‌های معطوف به سیاست‌گذاری می‌شوند. با این حال، فراتر از طرح‌های خاص صدسالگی سازمان، برنامه‌های عمومی‌تر و دورنمای فراگیرتری هم وجود دارد.

محوریت برنامه‌های این دورنما ایده‌ «کار شایسته» (Decent Work) است. آن‌طور که این روزها ادعا می‌شود، کار شایسته شامل فرصت‌های شغلی‌ می‌شود که مولد است و درآمدی منصفانه و امنیت در محیط کاری برای شاغلان و حمایت اجتماعی برای خانواده‌ها، دورنماهای بهتر برای رشد شخصی و ادغام اجتماعی، آزادی‌بیان دغدغه‌ها، آزادی سازماندهی و مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها را به ارمغان می‌آورد.

ایده‌ کار شایسته را می‌توان از نتایج بازنگری‌های سازمان‌های اقتصادی بین‌المللی در باورهای انعطاف‌ناپذیر اقتصاد جریان اصلی دانست. سازمان بین‌المللی کار با محوریت ایده‌ کار شایسته، در سال‌های پیش‌رو هشت پروژه در دست اجرا دارد: «ارزیابی و بررسی آثار تجارت بر اشتغال»، «کار بهتر»، «تسهیلات تعاونی برای آفریقا»، «برنامه‌های کشوری کار شایسته»، «بهبود ایمنی و سلامت در محیط کار از طریق برنامه‌ کار شایسته»، «برنامه‌ بین‌المللی الغای کار کودک»، «تسهیلات نوآوری بیمه‌های خرد» و «برنامه‌ی جهانی آسیب‌های کاری: بیمه و حمایت». برخی از این طرح‌ها حدود یک دهه است که در دست انجام هستند و برخی دیگر جدیدترند. تا آنجا که به نظام تأمین‌اجتماعی مربوط می‌شود طرح بیمه‌های خرد و طرح آسیب‌های کاری از اهمیت بالایی برخوردارند.

«تسهیلات نوآوری بیمه‌های خرد» به دنبال افزایش دسترسی خانواده‌های کم‌درآمد کشورهای در حال ‌توسعه به خدمات بیمه‌ای باکیفیت است. بر اساس این طرح، سازمان بین‌المللی کار به همراه بنیاد «Z Zurich» به پروژه‌های بیمه‌ای خُرد که از نوآوری‌های فناورانه برای حمایت از خانوارهای فقیر در کشورهای در حال‌ توسعه استفاده کند، تا سقف پانصدهزار دلار تسهیلات ارائه می‌دهد.

در راهنمای درخواست این تسهیلات، آمده است: «حق‌بیمه‌ پرداختی باید پایین باشد و شمار هرچه بیشتری از بیمه‌شدگان را پوشش دهد تا آثار توسعه‌ای آن افزایش یابد و طرح به سودآوری برسد.» این طرح از ارائه‌ خدمات بیمه‌ای تمرکززدایی می‌کند، آن را از نظارت دولتی خارج می‌کند و به خیرین منفرد می‌سپارد.

طرح دیگر، «برنامه‌ جهانی آسیب‌های کاری: بیمه و حمایت» است. هدف اصلی این طرح، بهبود شرایط کار در بنگاه‌ها از طریق فراهم‌کردن فضایی است که در آن، مزایای جبران‌کننده‌ آسیب‌های کاری در دسترس همه‌ کارگران باشد. این طرح علاوه بر جنبه‌ اجرایی، جنبه‌های پژوهشی هم دارد و از طریق شبکه‌ وسیعی از نهادها و متخصصان بیمه‌ای اطلاعات و دانش این حوزه را میان سیاست‌گذاران و شرکای اجتماعی به اشتراک می‌گذارد.

 

منبع: هفته‌نامه آتیه نو، شماره 159


ارسال نظر

captcha