یادداشتی از اصغر همت

اراده بهبود مزایای بیمه‌ای هنرمندان

سه خانه تئاتر، سینما و موسیقی، به‌تازگی با سازمان تامین‌اجتماعی وارد مذاکره شده و درباره خدمات بیمه هنرمندان به تفاهم رسیده‌اند. این کار با حمایت آقایان ربیعی، نوربخش و زدا انجام و تفاهم‌نامه‌ای در زمینه حق‌بیمه 67/16 درصدی نوشته شد. برای گرفتن نتیجه، کارگروه‌هایی شکل گرفته و وزیر رفاه دستور داده در کمتر از یک ماه نتیجه آن اعلام شود.

اصغر همت

مدیر خانه تئاتر

تامین 24 / یکی از مسائل اصلی هنرمندان که بارها مطرح شده و امیدواریم به آن توجه شود، بیمه بازنشستگی آن‌هاست که قرار است این کارگروه به این موضوع بپردازد. حقوق بازنشستگی اغلب هنرمندان در مقایسه با سایر مستمری‌بگیران حداقلی است. متاسفانه فعالیت هنرمندان در عرصه هنر شغل محسوب نمی‌شود که پس از پیگیری‌های فراوان، این صنف را در ردیف بیمه کارگران روزمزد پذیرفتند. همچنین راهکارهایی برای افزایش حقوق بازنشستگی هنرمندان مطرح شده است. یکی دیگر از مشکلات بیمه‌ای هنرمندان، موضوع سرانه درمان و صندوق اعتباری هنر (هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران) است. در سال‌های گذشته حدود 50درصد سرانه درمان توسط صندوق اعتباری پرداخت می‌شد، ولی در سال‌های اخیر صددرصد سرانه درمان را هنرمندان می‌پردازند. مجموع سالانه این مبلغ برای جامعه هنرمندان، به‌ویژه هنرمندان تئاتر که غالبا بیکار هستند، رقم قابل‌توجهی است. اکنون هنرمندان حدود سه‌میلیون تومان در سال حق‌بیمه می‌پردازند.در صورتی که اگر صندوق اعتباری همچون گذشته 50درصد سرانه درمان را بپردازد، بیش از یک‌میلیون تومان از این مبلغ کم می‌شود. تعداد کمی از هنرمندان درآمد بالایی دارند که متاسفانه عده‌ای آن را به 40هزار هنرمند تعمیم می‌دهند. در همه جای دنیا تامین‌اجتماعی برای هنرمندان تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته است. همچنین دریافت فرانشیز، یکی دیگر از موضوعاتی است که جامعه هنری نسبت به آن گلایه دارند. انتظار داریم سازمان تامین‌اجتماعی این تسهیلات را برای هنرمندان فراهم کند.

سازمان تامین‌اجتماعی همیشه و این اواخر بیشتر به این موضوع توجه کرده است و در رده‌های بالای سازمان اراده حل مشکلات بیمه‌ای هنرمندان وجود دارد، ولی در بدنه سازمان هنوز برخی سخت‌گیری‌ها وجود دارد. مثلا از نظر قانونی هیچ مغایرتی نباید وجود داشته باشد درصورتی که همه می‌دانیم مواردی که قانون را بهتر می‌کند، تبصره‌های آن است. باید با تبصره‌ها یا به عبارت بهتر، یافتن راهکارها به جامعه هنری کمک کرد. حفظ نعل به نعل آنچه در کتاب‌ها آمده است، گره‌ای از این مشکلات باز نمی‌کند. اگر تنها بخواهیم به قانون کلی استناد کنیم، برخی راه‌ها به روی ما بسته است. بنابراین با توجه به اینکه ماموریت اصلی تامین‌اجتماعی حمایت از اقشار و گروه‌های بیمه‌پرداز و رقم زدن آینده‌ای در خور برای آنهاست، به نظر می‌رسد باید به راهکاری رسید که مزایای بیمه‌ای هنرمندان جوابگوی زندگی شایسته‌ای برای آنها باشد. شاید در این زمینه نیاز باشد کمی از سختی و پیچیدگی قوانین و مقررات کم کرد و به اصطلاح امور را تسهیل کرد و در این زمینه به‌ دنبال تحقق راهکارها باشند.  در تفاهم‌نامه این سه خانه با سازمان تامین‌اجتماعی، یکی از راهکارهای کارگروه، اختصاص دو شعبه در تهران و یک شعبه در هر استان برای رسیدگی به امور بیمه هنرمندان است. با این دو شعبه وحدت‌رویه بیمه بیشتر، رسیدگی و خدمات تخصصی‌تر و کار سهل‌تر می‌شود.

 

منبع: هفته‌نامه آتیه نو، شماره 159


ارسال نظر

captcha