یادداشتی از سیدجمال ساداتیان

امید هنرمندان به پوشش بیمه‌ای پایدار

همواره می‌شنویم که هنرمندانِ پا به سن گذاشته‌ای که نیاز به معالجه بیماری‌های جدی خود دارند، سیستم حمایتی بیمه آن‌ها کفاف هزینه‌هایشان را نمی‌دهد و بسیاری از هزینه‌ها را تحت‌پوشش قرار نمی‌دهد. آنچه از هنرمندان می‌شنویم، گلایه از روند معالجه است و در بیمارستان‌ها خدمات شایسته با هزینه پایین ارائه نمی‌شود.

سیدجمال ساداتیان

 تهیه‌کننده سینما

تامین 24 بخشی از این چالش به خانه سینما برمی‌گردد که قرار بود با ارائه بیمه تکمیلی به هنرمندان، بخشی از این هزینه‌های درمانی پوشش داده شود که آن هم با مشکلاتی روبه‌رو شده است. یا خانه سینما نمی‌تواند این هزینه‌ها را بپردازد یا مواردی که پوشش داده می‌شود، کافی و کامل نیست یا بیمارستان‌ها از ارائه این خدمات طفره می‌روند.

در تفاهم‌نامه‌ای که میان سازمان تامین‌اجتماعی و تشکل‌های هنرمندان امضا شد، قرار شد در تهران دو شعبه و در هر شهر یک شعبه ویژه رسیدگی به امور بیمه هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران باشد، امیدواریم نگاه‌ها به این موضوع تشریفاتی و جنبه تبلیغاتی نداشته باشد و در عمل اتفاق‌های خوبی رخ دهد، چیزی که برای هنرمندان مهم است، این است که وقتی به این سیستم خدماتی مراجعه می‌کنند، خدمات کامل و جامع دریافت کنند و سرویس‌دهی سیستم درمانی، جای گلایه باقی نگذارد. سال‌ها پیش در نشستی در بیمارستان شهید رجایی، مسئولان وزارت بهداشت وعده‌هایی دادند و گفتند دو یا سه بیمارستان را به هنرمندان اختصاص خواهیم داد و در این بیمارستان‌ها خارج از نوبت به مشکل آن‌ها رسیدگی خواهد شد.

اما همه این وعده‌ها در حد حرف باقی ماند. از طرفی حقوق بازنشستگی هنرمندان یکی دیگر از مشکلات آنان است. اغلب هنرمندان درآمد بالایی ندارند. در پرداخت هزینه‌های مربوط به حق بیمه، سهم هنرمندان زیاد است و با توجه به اینکه اغلب هنرمندان درآمد بالایی ندارند، حداقل مبلغ بیمه را می‌پردازند و هنگام بازنشستگی از حقوق کمی برخوردارند. هرچه سن، بالاتر می‌رود، در نتیجه هزینه‌های سربار بیشتر می‌شود و میزان دریافتی بازنشستگی آن‌ها، کفاف زندگی روزمره را نمی‌دهد. حال با تفاهم‌های جدید انجام‌شده با تامین اجتماعی امیدواری‌ها برای رفع این نگرانی‌ها بیشتر شده است.

منبع: هفته نامه آتیه نو


ارسال نظر

captcha