منابع درمان تامین‌اجتماعی؛ خط ‌قرمز شرکای اجتماعی

کارگران، کارفرمایان و بازنشستگان نسبت به انتقال سهم درمان تامین‌اجتماعی به خزانه، نگران هستند و آن را تضییع حقوق خود می‌دانند

تامین 24 / در یک سال اخیر، بخش درمان تامین‌اجتماعی، فرازوفرودهای متعددی را پشت سر گذاشت. مهم‌ترین اتفاقی که حوزه درمان این سازمان را تحت‌تاثیر قرار داد، واریز سهم درمان تامین‌اجتماعی به حساب خزانه بود که با مخالفت گسترده تشکل‌های کارگری، کارفرمایی و بازنشستگی مواجه شد. انتقال منابع درمان تامین‌اجتماعی به خزانه دولت که با تصویب مجلس در لایحه بودجه گنجانده شد، فرایند خدمات‌رسانی به بیمه‌شده‌ها را تحت‌تاثیر  قرار خواهد داد و بسیاری از کارشناسان نظام سلامت، نگران هستند که منابع درمان تامین‌اجتماعی با تاخیر به صندوق تامین‌اجتماعی تزریق شود یا اینکه صددرصد این منابع به تامین‌اجتماعی تخصیص پیدا نکند. با توجه به بدهی انبوه دولت به تامین‌اجتماعی، کارگران و کارفرمایان نگران هستند که سرنوشت منابع درمان تامین‌اجتماعی به همان سرنوشت بدهی‌های معوق دولت، گرفتار شود. با توجه به تعهد تامین‌اجتماعی مبنی بر ارائه خدمات رایگان در مراکز ملکی و خرید خدمت از مراکز تشخیصی و درمانی، نبود بودجه کافی موجب می‌شود که کمیت و کیفیت ارائه این خدمات با اختلال مواجه شود. در هفته تامین‌اجتماعی، نگاهی به وضعیت فعلی درمان تامین‌اجتماعی، دغدغه‌های بیمه‌شدگان و آینده بخش درمان مستقیم و غیرمستقیم تامین‌اجتماعی انداخته‌ایم، آینده‌ای که می‌تواند با کمک شرکای اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی و حمایت دولت، توسعه پیدا کند و خدمات گسترده‌تری را به بیماران ارائه دهد.

 

تبعات تعرض به منابع درمانی بیمه‌شده‌ها

 

عمده منابع درمان تامین‌اجتماعی از طریق حق‌بیمه‌هایی تامین می‌شود که کارگران و کارفرمایان پرداخت می‌کنند و این نیروهای کار انتظار دارند سهم نه‌بیست و هفتم حق‌بیمه‌ها برای درمان آن‌ها هزینه شود. حال در این شرایط، واریز منابع درمان تامین‌اجتماعی به حساب خزانه، حقوق این بیمه‌شده‌ها را با چالش جدی مواجه خواهد کرد. دکتر مجید صادقی‌راد، معاون نظارت و برنامه‌ریزی اداره کل درمان مستقیم سازمان تامین‌اجتماعی نیز در گفت‌وگو با «آتیه‌نو» ضمن انتقاد از این مصوبه تاکید دارد: «واریز سهم درمان تامین‌اجتماعی به حساب خزانه نباید موجب شود که این منابع با تاخیر به تامین‌اجتماعی تزریق شود، زیرا در این صورت، علاوه بر اینکه حوزه درمان تامین‌اجتماعی آسیب خواهد دید، تاثیرات منفی آن به سایر حوزه‌های نظام رفاه و تامین‌اجتماعی نیز تسری پیدا خواهد کرد.» او با اشاره به اینکه منابع غیردولتی نباید در خزانه دولتی ادغام شود، یادآوری می‌کند: «هرگونه تخطی از قوانین بالادستی، تحمیل هزینه‌های اضافی به تامین‌اجتماعی و تعرض به منابع درمانی این سازمان که تمام و کمال متعلق به بیمه‌شده‌هاست، موجب می‌شود تعادل در منابع و مصارف این سازمان به هم بریزد که قربانی اصلی این وضعیت نیز بیمه‌شده‌ها خواهند بود.» به گفته صادقی‌راد، دولت اعلام کرده صرفا برای شفاف‌سازی در هزینه‌کرد منابع درمانی تامین‌اجتماعی، تصمیم گرفته است که ابتدا این منابع به خزانه واریز شود و سپس در اختیار تامین‌اجتماعی قرار بگیرد، اما واقعیت این است که همین الان هم روند تخصیص سهم درمان به بیمه‌شده‌ها، روندی کاملا شفاف است که نظارت‌های جدی بر آن اعمال می‌شود، بنابراین طرح این مسئله نمی‌تواند دلیل منطقی برای واریز سهم بیمه‌شده‌ها به بیت‌المال باشد.

علی خدایی، عضو هیئت‌مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور هم نسبت به واریز سهم درمان تامین‌اجتماعی به خزانه، اعتراض دارد و به «آتیه‌نو» می‌گوید: «جامعه کارگری و کارفرمایی کشور نسبت به انتقال منابع درمان تامین‌اجتماعی به خزانه، معترض است و انتظار داریم این اعتراض‌ها دیده شود.»  خدایی تاکید می‌کند: «اینکه دولت بخواهد کسری اعتبارات اجرای طرح تحول سلامت را از جیب بیمه‌شده‌های تامین‌اجتماعی تامین کند، نادیده‌گرفتن حق‌الناس و پایمال‌کردن حقوق میلیون‌ها بیمه شده است.» او یادآوری می‌کند: «پیشتر نیز دولت در قالب برنامه ششم توسعه قصد داشت بیمارستان‌های تامین‌اجتماعی را تصاحب کند که این اتفاق با اعتراض شرکای اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی متوقف شد. حال به نظر می‌رسد این‌بار دولت در قالب لایحه بودجه، می‌خواهد منابع درمانی تامین‌اجتماعی را به تملک خود درآورد، در حالی که ما انتظار داشتیم دولت به‌جای چشم داشتن به منابع درمانی کارگران و بیمه‌شده‌ها، هزاران میلیارد بدهی معوق خود به تامین‌اجتماعی را پرداخت کند تا این سازمان بتواند سطح ارائه خدمات خود به بیمه‌شده‌ها را توسعه دهد.»

 

انقلاب فناوری در بخش درمان تامین‌اجتماعی

 

شکی نیست که واریز سهم درمان بیمه‌شده‌های تامین‌اجتماعی به خزانه، مهم‌ترین تغییری بود که در حوزه درمان تامین‌اجتماعی اتفاق افتاد؛ اتفاقی که همچنان شرکای تامین‌اجتماعی انتظار اصلاح دارند و بر حفظ این منابع در درون ساختار تامین‌اجتماعی دل بسته‌اند.

جدای از این اتفاق که کام کارگران و کارفرمایان را تلخ کرده است، طرح‌های امیدبخش متعددی در طول یک‌سال اخیر در حوزه درمان تامین‌اجتماعی اجرا شد که قطعا یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های موفق و به بار نشسته، طرح حذف دفترچه بیمه است. انقلاب فن‌آوری در بخش درمان تامین‌اجتماعی، رویداد بزرگی است که در یک سال اخیر، تثبیت شده است. پس از حذف دفترچه درمانی در مراکز ملکی که در سراسر کشور به اجرا درآمد، فرایند حذف دفترچه درمانی در مراکز غیرملکی نیز آغاز شده است و اخیرا نیز به‌عنوان طرح آزمایشی در استان‌های یزد، اصفهان، گیلان، مازندران، قزوین، همدان، سمنان، اردبیل و خراسان‌جنوبی به اجرا درآمد. به گفته تقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی، از یک سال گذشته دیگر نیازی به دفترچه و نسخه در مراکز درمانی ملکی این سازمان نیست و نسخه کاغذی جای خود را به نسخه الکترونیکی داده است، به‌طوری که در سال96، حدود 65میلیون نسخه الکترونیکی صادر شد. حذف دفترچه در مراکز ملکی سازمان تامین‌اجتماعی، اقدامی بسیار موثر در سطح ملی بود و و امید می‌رود در سال٩٧ به تمامی مراکز طرف قرارداد، گسترش پیدا کند. فرایند حذف دفترچه را می‌توان یکی از آرزوهای بزرگ نظام درمان در کشور دانست که حالا محقق شده است. حذف دفترچه بیمه، پیش‌نیاز تکمیل پرونده الکترونیک سلامت است که تحول جدی در نظام سلامت، خلق می‌کند. انتظار می‌رود با همکاری سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت، اجرای نسخه الکترونیکی در سراسر مراکز تشخیصی و درمانی کشور، اجرایی شود.

 

آمارهای خدمات درمانی تامین اجتماعی

 

بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده از سوی سازمان تامین‌اجتماعی، در سال96، بیش از 138میلیون و 794هزار بار مراجعه به پزشکان و مراکز پاراکلینیکی در 364 مرکز ملکی این سازمان ثبت شده است. توجه به همین آمار نشان می‌دهد، مراکز ملکی تامین‌اجتماعی در سالی که گذشت، چه حجم انبوهی از بار ارائه خدمات درمانی به مردم را به دوش کشیده‌اند. همچنین بیش از 936هزار بیمار در سال96 در مراکز ملکی سازمان تامین‌اجتماعی بستری شده‌اند. در سال96، در بخش درمان غیرمستقیم نیز بیش از 35میلیون و 873هزار نسخه سرپایی از پزشکان مستقل طرف قرارداد بررسی شده است. توجه به همین چند آمار، به خوبی نشان می‌دهد هم‌اکنون بخش درمان تامین‌اجتماعی به چنان جایگاهی در حوزه ارائه خدمات رسیده است که حذف آن می‌تواند بحرانی جدی در نظام درمان کشور ایجاد کند. به همین منظور انتظار می‌رود ضمن احترام به حفظ منابع درمانی بیمه‌شده‌ها، همه نهادهای درگیر در حوزه درمان در مسیری گام بردارند که ارائه خدمات درمانی به 40میلیون بیمه‌شده این سازمان را تسهیل کنند یا حداقل در مسیر ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شده‌ها، اختلال ایجاد نکنند.

 

منبع: هفته‌نامه آتیه نو، شماره 159

 


ارسال نظر

captcha