بیستمین جشن خانه سینما بدون مراسم برگزار خواهد شد

امسال خانه سینما جشنی نخواهد داشت؛ خبری که در آستانه برگزاری بیستمین دوره این جشن بسیاری را غافلگیر کرد. این خبر را منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما، در نشست خبری‌ای که به منظور چگونگی برگزاری جشن با حضور علی نصیریان، رئیس جشن و تورج منصوری، دبیر هیئت‌مدیره آکادمی برگزار شد، مطرح کرد.

تامین 24 / دلایل برگزارنشدن جشن در این دوره هم قابل‌تأمل بود. به گفته شاهسواری «آنچه اعلام می‌شود شاید با فضای کنونی به‌نوعی هم‌‌پیمانی داشته باشد و درحالی‌که از زوایای گوناگون تعرضات اقتصادی و فرهنگی وارد می‌شود، باید سهم‌ خود را ادا کنیم.

ایام پرغصه و پرقصه‌ای را می‌گذرانیم و به اتکای آن راز عمیق تاریخ ما که میهن‌دوستی را در خود دارد، امسال بر اساس سیاست چند سال خود که می‌گوید سینمای ایران قابل تفکیک نیست و رو به مردم ایران دارد، تصمیم گرفتیم جشن سینما را با داوری خوب به قوت اجرا کنیم، اما از مراسم بزرگ‌ و هزینه اضافی خودداری می‌کنیم». او ادامه داد: «چنین تصمیمی ‌برای ما سخت بود، چون قرار بود یک روز خوش داشته باشیم، ولی این یک تصمیم جمعی بود. مجوز این کار باید از رئیس جشن هم گرفته می‌شد و خوشحالم که از سوی آقای نصیریان تشویق هم شدیم».
او گفت: «گاهی اوقات ساده است آتش‌انداختن بین دو گروه و دو سلیقه، ولی این کار جز سوختن چیزی ندارد. شما به ما کمک و ما را راهنمایی کنید که از این مسیر خارج نشویم. یقین دارم شما در این حس‌وحال با ما شریک خواهید بود. از اینکه گاهی اوقات از خانه سینما خبر و نظر می‌خواهید و ما کوتاهی می‌کنیم ما را ببخشید، زیرا گاهی چاره‌ای جز سکوت نداریم. ما نمی‌توانیم اگر کاری برای همکارانمان می‌کنیم، آن را در معرض ویترین رسانه‌ها بگذاریم. پیش از این هم گفته‌ام ما باید کار کنیم و کار کنیم و کار کنیم. فضای خانه سینما فضای کار، تلاش و تجدیدنظر در ساختارهای ماست».
حضور علی نصیریان به‌عنوان دبیر بیستمین جشن خانه سینما از ابتدا کنجکاوی بسیاری را به‌همراه داشت. نصیریان در صحبت‌هایش به عادلانه برگزارشدن داوری‌ها اشاره و تأکید کرد که به‌دور از فضای حاشیه‌ای، داوری‌ها در این دوره به‌گونه‌ای باشد که عدل و انصاف در تمامی زمینه‌ها رعایت شود. او در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «جشن فرهنگی برای تشویق استعدادهای جوان لازم است، اما امسال قرار است جشن بیستم در یک چارچوب محدودتر برگزار شود». او ادامه داد: «اگر کسی به اسکار می‌رود باعث افتخار همه جامعه سینمایی است و من به آقای فرهادی هم گفته‌ام که من لذت می‌برم شما جایزه می‌گیرید. این از جمله کارهایی است که ما ۵۰ سال پیش انجام می‌دادیم و قبل از ما هم بوده، همان‌طور که سینما با غفاری و گلستان شروع شده و با کیمیایی‌ها ادامه پیدا کرد».
در ادامه این نشست، تورج منصوری، دبیر هیئت‌رئیسه جشن بزرگ سینمای ایران، بعد از خوشامدگویی و صحبت‌های مختصری ترجیح داد پاسخ‌گوی پرسش‌های خبرنگاران باشد. او در پاسخ به این پرسش که چه برنامه‌ای برای محدودتر برگزارکردن جشن اتخاذ شده است؟ گفت: «ما در جلسات متعددی که در طول سه سال گذشته به‌عنوان مؤسسان انجمن هنرها و فنون سینما داشتیم، سعی می‌کردیم به شرایط برگزاری جشن به صورتی که در اساسنامه نوشته شده نزدیک شویم. پیشنهادات بسیاری برای چگونگی جشن امسال مطرح شد، اما قطعا در این میان موضوع داوری در همه ادوار برگزاری جشن بسیار حیاتی و اساسی بوده است و در همه این سال‌ها تأکید بر این بوده که شب اعلام برگزیدگان، جشنی باشکوه برگزار شود، اما ما به‌عنوان آخرین دور از شکل قبلی جشن با توجه به مسائل مالی‌ای که گریبان‌گیر خانواده سینماست، این تصمیم را گرفتیم و احساس کردیم با صرفه‌جویی می‌توانیم دین بیشتری از حق همکارانمان را ادا کنیم».
او ادامه داد: «سعی کردیم صرفه‌جویی کنیم تا مسائل بیمه‌ای و ازکارافتادگی اعضای خانه سینما را بهتر پیش ببریم و این هزینه را صرف ریکاوری مجموعه بزرگ‌تری می‌کنیم. به‌هر‌حال ما به‌عنوان افرادی که در خانه سینما کار می‌کنیم و با جمع سینمایی‌ها در ارتباط هستیم، نیاز سینما به صرفه‌جویی را در این دوره احساس کردیم. همچنین در دوره‌ای که کشور در شرایط اقتصادی مناسبی نیست، بهتر دیدیم که جشن خانه سینما نیز با شرایط اقتصادی کشور همسویی بیشتری داشته باشد؛ همان‌طور که مردم در زندگی خصوصی خودشان در مقایسه با قبل، با‌برنامه‌تر رفتار می‌کنند و صرفه‌جویی بیشتری به خرج می‌دهند. ما هم احساس کردیم نیاز است این‌گونه صرفه‌جویی را انجام بدهیم».
پرسش بعدی این نشست از علی نصیریان بود که حضور او چه تأثیری در جشن دارد؟ او در پاسخ گفت: «کار من اجرائی نیست؛ اما اگر از خودم می‌پرسید، نمی‌دانم حضورم در جشن چه تأثیری دارد». مازیار میری پس از صحبت‌های نصیریان در پاسخ به این پرسش گفت: «اعتبار آقای نصیریان افتخاری برای ما است و همه افرادی که در روند برگزاری بیستمین جشن خانه سینما فعالیت می‌کنند، باعث افتخارشان است که این دوره به دبیری آقای نصیریان برگزار می‌شود». تورج منصوری در ادامه درباره جزئیات برگزاری جشن خانه سینما گفت: «هنوز برای چگونگی برگزاری «شب جشن» تصمیمی نگرفته‌ایم و پیشنهادهای مختلفی مطرح شده؛ از‌جمله انتشار برگزیدگان در رسانه یا به ‌صورت اعلام زنده. اشکال مختلفی وجود دارد؛ اما هنوز به تصمیم نهایی نرسیده‌ایم. متأسفانه امسال هم دیر شروع کردیم؛ هرچند که قرار بر این بود که همه چیز زودتر مشخص شود؛ اما این بهانه خوبی نیست». منصوری در صحبت‌هایش از هم‌زمانی ماه محرم و برگزاری جشن خانه سینما خبر داد و تأکید کرد امسال مراسم جشن خانه سینما 21 شهریور برگزار نخواهد شد.
در ادامه نامه کانون کارگردانان و شرکت همه فیلم‌هایی که تا به امسال تولید شده و پروانه ساخت دارند، مطرح شد. منصوری در واکنش به این پرسش گفت: «درباره موضوعی که کانون کارگردانان درخواست کرده بود، باید بگویم بهتر است جواب یک خواسته مطلوب و معقول را بجا داد تا اینکه در قبال یک سؤال منطقی جوابی هیجانی داد. کانون کارگردانان در یک نامه درخواست کرد که حساب‌مان را با فیلم‌هایی که مدتی خاص نمایش داده نشده‌اند، صاف کنیم؛ آن هم به دلیل اینکه امسال آخرین دوره برگزاری جشن به شیوه‌ غیرآکادمیک است. قرار شد یک بازه سه‌ساله را در نظر بگیریم و چون ما می‌خواهیم تخصص‌های شاخه‌ای را بررسی کنیم، به این نتیجه رسیدیم که به قاعده عمومی همواره راجع به فیلم‌هایی قضاوت ‌کنیم ‌که به نمایش عمومی درآمده‌‌اند تا برخی به ضد‌تبلیغ تبدیل نشوند و برخی هم از جوّ دور نشوند».
او ادامه داد: «درخواست کانون مبنی بر این بود که پروانه فیلم‌سازی لحاظ شود و در‌این‌باره به مازیار میری مأموریت داده شد که موضوع را بررسی کند؛ چون هم مورد وثوق کانون کارگردانان است و هم در جلسات ارشاد حضور داشته است. طبق آماری که ما در دست داریم، ۴۰ فیلم در سال ۹۴، ۴۵ فیلم در سال بعد و  ۴۳ فیلم در سال ۹۶ تولید شده که دیده نشده‌اند، در نتیجه این ۱۲۸ فیلم باید به ۷۵ فیلم ما اضافه می‌شد. به این صورت که در دو ماه دست‌کم باید روزی پنج فیلم به نمایش گذاشته شود که خیلی عملی نیست. ضمن اینکه از بین ۷۵ فیلم ما ۴۵ فیلم باید روی پرده نمایش داده شوند و در نهایت حدود ۱۷۰ فیلم را در مدت کمتر از دو ماه باید نمایش دهیم. با همه این توصیفات می‌بینید که به شکل تکنیکی این درخواست عملی نیست».
در ادامه این نشست بحث مبلغی که برای برگزاری جشن سال گذشته صرف شده بود، مطرح شد. اینکه جشن سال قبل یک‌ میلیارد هزینه داشته و هزینه جشن نوزدهم ۸۲۴ میلیون‌ تومان بوده است که شاهسواری در پاسخ به این پرسش گفت: «مسئله ما خانه سینما است و اگر رویدادی دیگر برگزار می‌شود، متولی خودش مثل سازمان سینمایی باید پاسخ‌گو باشد. اصولا خانه سینما در مقابل استفاده از اسپانسر یک قید اخلاقی دارد که استیج خود را نمی‌فروشد. مطلقا این تصمیم‌گیری ربطی به آن شایعه ندارد که سازمان بازرسی به این موضوع ورود کرده است. هر کسی هر کاری می‌کند، موظف به دادن گزارش است و ما هم گزارش خود را ارائه کرده‌ایم و اتفاقا هیچ‌گونه ایرادی در هیچ بخشی از حساب‌های ما وجود نداشت».
مازیار میری نیز در پایان این نشست گفت: «در این دوره ۵۱۹ نفر شرایط حضور در داوری را دارند که ۹۲ خانم جزء داوران هستند و داوری‌ها از شنبه ۲۳ تیر آغاز می‌شود».

منبع: روزنامه شرق. بهناز شیربانی


ارسال نظر

captcha