دکتر نوربخش عنوان کرد

تاکید بر ثبات قدم تامین اجتماعی در مسیر ایفای تعهدات

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد: این سازمان، با وجود فشارهای اقتصادی جامعه که هم بر منابع و هم مصارف آن تاثیرگذار است، با برنامه ریزی‌های مناسب، توانسته بدون هرگونه خللی در راه ایفای تعهدات خود به مستمری بگیران، بیمه شدگان و کارفرمایان ثابت قدم باشد.

تامین 24 / دکتر سیدتقی نوربخش به مناسبت هفته تامین اجتماعی و در جمع اصحاب رسانه، ضمن تبریک این هفته به بیمه شدگان، مستمری‌بگیران و کارفرمایان، اظهار امیدواری کرد: سازمان به عنوان یک نهاد بیمه‌گر که پوشش ریسک‌های زندگی مردم را برعهده دارد، بتواند در سال‌های آینده نیز علاوه بر ایفای وظایف قانونی، در شرایطی که جنگ تمام عیار اقتصادی توسط استکبار جهانی بر کشور تحمیل شده است، این ریسک‌ها را بیش از پیش عهده‌دار شده و مدیریت کند.

 

وی همچنین گسترش تعامل با ذی‌نفعان سازمان و اطلاع رسانی مناسب به آن‌ها را از دیگر وظایف مهم سازمان برشمرد و افزود: قطعا تعامل سازمان تامین اجتماعی به عنوان یک نهاد اجتماعی با بیمه شدگان یکی از اولویت‌های سازمان به شمار می‌رود.

 

مدیرعامل سازمان با اشاره به برنامه‌های هفته تامین اجتماعی از رونمایی از 50 طرح بیمه‌ای و درمانی در 22 استان کشور خبر داد که با هزینه‌ای بیش از 250 میلیارد تومان عملیاتی شده است. این درحالی است که به گفته وی، این هزینه غیر از مخارج مربوط به طرح‌های اقتصادی است که در هفته تامین اجتماعی بازگشایی می‌شود.

 

دکتر نوربخش در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت اعتبار دفترچه‌های بیمه با تاکید براینکه درصد تعهدات سازمان‌های بیمه‌گر تغییر نکرده است، گفت: سازمان 30 درصد هزینه‌ بیماران در بخش سرپایی و 10 درصد در بخش بستری را پوشش می‌دهد. در زمینه پوشش بیمه‌ای داروها نیز پوشش بیمه‌ای داروها نیز بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که بین سازمان و وزارت بهداشت در سال 93 منعقد شد، علاوه بر پوشش بیمه‌ای داروهای مندرج در فارماکوپه دارویی، 180 قلم دارو نیز که فاقد پوشش بیمه‌ای بود، زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی از طریق تامین اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه زیر پوشش قرار گرفت.

 

وی تصریح کرد: داروهایی که خارج از فارماکوپه دارویی هستند وزیر پوشش بیمه قرار ندارد، اساسا بر اساس قانون پنجم و ششم توسعه، نباید تجویز شود.

 

حذف دفترچه از راهبردهای سازمان تامین اجتماعی است

 

مدیرعامل سازمان در ادامه، یکی از راهبردهای مهم سازمان را حذف دفترچه بیان کرد و افزود: در تمام مراکز درمانی ملکی دفترچه تامین اجتماعی حذف شده است و درحال حاضر این طرح در 8 استان کشور اجرا می‌شود. تمامی پزشکان بخش خصوصی نیز بدون نیاز به دفترچه می‌توانند طرف قرارداد با سازمان باشند. با این شیوه 60 درصد هزینه دارو پس از تجویز در نسخه الکترونیکی، به طور آنلاین به پزشک پرداخت می‌شود. درنظر است این طرح در یک برنامه دو ماهه، در سراسر کشور اجرایی شود.

 

دکتر نوربخش گفت: با حذف دفترچه، بیماران می‌توانند با کد ملی و بدون نیاز به دفترچه به مراکز درمانی مراجعه و داروهای خود را که از طریق نسخه الکترونیکی صادر می‌شود، از هر داروخانه‌ای دریافت کنند. زیرا این نسخ از طریق «وب سرویس» قابل رویت در داروخانه‌های سراسر کشور است. بر اساس این شیوه، سال 96 تعداد 70 میلیون نسخه الکترونیکی در مراکز ملکی سازمان صادر شد.

 

وی با تاکید براینکه تعهد و پوشش بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی درخصوص خدمات درمانی کاهش نیافته است و دفترچه‌های بیمه ارزش خود را دارا هستند، اظهار کرد: اخیرا بر اساس مصوبه شورای عالی بیمه، داروهای OTC (بدون نیاز به نسخه) از پوشش بیمه خارج شده‌اند و غیر از آن هیچ‌گونه تعهد بیمه‌ای در سازمان نه تنها کم نشده است، بلکه بر اساس قانون بودجه سال 1397 بیماران پروانه‌ای و ام.اس هم زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفته است که آیین‌نامه آن در شورا عالی بیمه درحال رسیدگی است.

 

آمار ارائه خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی

 

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به آمار و امکانات خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی، با اعلام اینکه این سازمان دارای 11 هزار تخت بیمارستانی در سراسر کشور است، افزود: این میزان حدود 10 درصد کل تخت‌های بیمارستانی در بخش‌های دولتی را تشکیل می‌دهد. همچنین ساختمان‌های جدید بیمارستان‌های فیاض‌بخش و هدایت که 80 و 100 سال قدمت داشتند، سال آینده افتتاح می‌شود. با افتتاح این مراکز، هزار تخت به شبکه درمانی کشور اضافه می‌شود.

 

دکتر نوربخش عنوان کرد: بیمارستان جدید فیاض‌بخش، همانند میلاد و با آخرین فناوری‌های روز ساخته می‌شود. این مرکز درمانی به عنوان تنها بیمارستان منطقه غرب به شمار رفته که دارای بار حوادث و تصادفات زیاد است.

 

وی احداث بیمارستان در استان‌ها را بر اساس راهبرد توجه به مناطق دورافتاده بیان کرد و گفت: اواخر امسال یا سال آینده، بیمارستان‌های خوی، دزفول و آبادان افتتاح می‌شود. همچنین ساخت‌وساز بیمارستان‌های تبریز، شیراز و اصفهان نیز در هفته دولت امسال آغاز می‌شود.

 

مدیرعامل سازمان با اشاره به تعداد 42 هزار نیروی انسانی فعال در حوزه درمان سازمان اظهار کرد: بر اساس استخدام، تا یک ماه آینده نیز 2700 نفر به کارکنان درمان سازمان افزوده می‌شود.

 

دکتر نوربخش با تاکید براینکه 50 درصد طرح ارتقای هتلینگ بیمارستان‌های ملکی سازمان عملیاتی شده است، تصریح کرد: این طرح که از دو سال پیش در سازمان شروع شده است، در مراکز ملکی شهرستان‌ها نیز پیشرفت قابل توجهی داشته است.

 

وی برنامه‌های حوزه IT را نیز از دیگر طرح‌های موفق سازمان دانست و افزود: درحال حاضر 50 درصد مراکز درمانی سازمان مجهز به سیستم پکس هستند که بر اساس آن تمامی تصاویر پزشکی بر روی وب، قابل انتقال، رویت و نگهداری است. در این راستا، استقرار سامانه HIS بیمارستانی منجر به شکل‌گیری بسیاری از طرح‌های الکترونیکی سازمان از جمله پرونده‌های الکترونیکی شده است.

 

امسال 150 هزار کارگر ساختمانی جدید، بیمه می‌شوند

 

مدیرعامل سازمان با اشاره به قانون بیمه کارگران ساختمانی که منبع آن از محل 15 درصد عوارض ساختمانی تهیه می‌شود، گفت: پوشش بیمه کارگران ساختمانی بر اساس تعهدات پایدار، اما منابع ناپایدار انجام می‌شود. یعنی منابع متکی به رشد ساخت‌وساز و صدور پروانه است که در سال‌های اخیر دچار رکود بوده است. اما با این وجود، سازمان درحال حاضر 900 هزار نفر از کارگران ساختمانی را زیر پوشش بیمه قرار داده است. درنظر است امسال 150 هزار نفر دیگر از محل خروج کارگران ساختمانی از بیمه، زیر پوشش قرار بگیرند. در شهرستان‌ها نیز حدود 150 هزار کارگر ساختمانی زیر پوشش قرار دارند و به این ترتیب تنها 150 هزار کارگر ساختمانی فاقد پوشش بیمه‌ای هستند.

 

دکتر نوربخش عنوان کرد: سازمان سال گذشته حدود 1000 میلیارد تومان از سایر منابع برای پوشش بیمه کارگران اختصاص داده است. هرچند این اقدام مغایر محاسبات بیمه‌ای است، اما برای اجرای قانون چنین اقدامی انجام شده است.

 

وی با تاکید براینکه از نمایندگان مجلس خواهش داریم که این قانون بازنگری شود، تصریح کرد: در تلاش هستیم که از مجاری قانونی، طرحی را که توسط نمایندگان و صنف کارگران و با همکاری سازمان درحال تهیه است، به تصویب رسانده تا این دغدغه برطرف شود.

 

مدیرعامل سازمان داشتن کارت مهارت فنی و حرفه‌ای، اشتغال در کار ساختمانی و ثبت‌نام در سامانه مخصوص بیمه کارگران ساختمانی را از شرایط پوشش بیمه‌ای برشمرد.

 

پرداخت وام 4 میلیون تومانی به بازنشستگان

 

دکتر نوربخش با بیان اینکه پرداخت وام به بازنشستگان، جزو تسهیلاتی است که خود سازمان آن را درنظر گرفته و به تصویب هیات مدیره سازمان نیز رسیده است، اظهار کرد: از ابتدای مرداد وام 4 میلیون تومانی به آن دسته از مستمری بگیرانی که تاکنون وام دریافت نکرده‌اند، پرداخت می‌شود. این وام از طریق بانک رفاه پرداخت می‌شود.

 

70 هزار کارفرما در طرح بخشودگی جرائم ثبت نام کردند

 

وی با اشاره به ثبت‌نام حدود 70 هزار کارفرما برای استفاده از طرح بخشودگی جرائم بیمه‌ای افزود: این طرح کمک زیادی به کارفرمایان و رونق تولید داخلی کرده است. جرائم کارفرمایان بر اساس این طرح، نه تنها به طور صدردصد بخشیده می‌شود، بلکه اصل بدهی آن‌ها نیز در 12 قسط تقسیط می‌شود. در صورت بخشودگی کمتر از صددرصدی، امکان تقسیط تا 24 قسط نیز میسر بوده است. با اجرای این طرح، 3 هزار میلیارد تومان اصل و جریمه محاسبه شده است که 1500 میلیارد تومان آن بخشیده شده است.

 

مدیرعامل سازمان یکی دیگر از طرح‌های مشوق‌ کارفرمایی را طرح استاد شاگردی یا کارورزی بیان کرد و گفت: چنان‌چه افرادی در یکی از سامانه‌های فنی‌وحرفه‌ای ثبت نام کرده باشند، می‌توانند تا 6 ماه بدون پرداخت حق بیمه توسط کارفرما به کارگیری شوند. این طرح ربطی به داشتن تحصیلات و سابقه کار افراد ندارد.

 

دکتر نوربخش اظهار کرد: طرح دیگر، مربوط به افراد تحصیل‌کرده بدون شغل است که بر اساس آن کارفرمایی که یکی از این افراد را که سن آن‌ها زیر 34 سال بوده و سابقه پرداخت بیمه هم ندارند، استخدام کند، از پرداخت حق بیمه تا 2 سال معاف می شود. به شرط اینکه این افراد در سامانه فنی‌وحرفه‌ای ثبت نام کرده باشند.  

 

آخرین میزان بدهی دستگاه‌ها و شهرداری‌ها به تامین اجتماعی

 

وی درباره پرونده‌های فساد اقتصادی تامین اجتماعی نیز عنوان کرد: چهار پرونده بزرگ در دولت یازدهم داشتیم که املاک از دست رفته بود و به افرادی منتقل شده بود که با کمک قوه قضائیه و دادستان تهران مساعدت شد و مراحل قانونی خود را طی کرد و این اموال به تامین اجتماعی بازگشت. پرونده های دیگری داریم که به جد پی‌گیر آنها هستیم.

 

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره میزان بدهی و مطالبات تامین اجتماعی نیز تصریح کرد: تا آخر سال ۹۴ مجموع مطالبات ما ۸۹ هزار میلیارد تومان است و بدهی سازمان از دستگاه‌های مختلف حدود شش هزار میلیارد تومان است. ۴۶۰ میلیارد تومان میزان بدهی شهرداری تهران و هزار میلیارد تومان بدهی سایر شهرداری‌ها به ماست و در واقع مجموع بدهی شهرداری‌ها ۱۴۶۰ میلیارد تومان است.

 

به گفته نوربخش در راستای خروج از بنگاه داری ۵۴ شرکت به مزایده رفته است و در حال مذاکره برای بنگاه‌هایی هستیم که ارزش دارند، اما سود جاری برای سازمان ندارند.

 

تادیه بدهی‌های دولت به تامین‌اجتماعی در دستور کار دولت

 

وی درباره پرداخت ۵۰هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت به تأمین اجتماعی گفت: تادیه این بدهی‌ها فردا در دستورکار دولت قرار دارد.

 

مدیرعامل سازمان درباره روند هزینه کرد حق بیمه ۹ بیست و هفتم درمان افزود: سال‌های گذشته هم این مبالغ در حساب خاصی ذخیره می‌شد، اما حسب دستور رئیس جمهور حساب جداگانه‌ای در خزانه در سال گذشته برای این منظور افتتاح شده و مبالغ درمان از طریق همین حساب هزینه می‌شود.

 

تامین اجتماعی در سال ۲۰۲۶ از نقطه سربه‌سری عبور می‌کند

 

دکتر نوربخش درباره عدم تعادل نسبت بیمه شدگان و منابع سازمان گفت: تامین اجتماعی در سال ۲۰۲۶ بر اساس مطالعهILO  از نقطه سربه‌سری عبور می‌کند و باید وارد اصلاحات پارامتریک شود.

 

وی درباره بیمه رانندگان تاکسی نیز اظهار کرد: غیر از دوسال، در دولت قبل حق بیمه کارفرمایی سهم دولت به سازمان پرداخت نشده و ارقام قابل توجهی است. این بیمه شدگان یک میلیون نفرند که نیمی درون شهری و نیمی برون شهری‌اند. با وجود آنکه حق بیمه کارفرمایی به ما داده نشده حتی یک مورد بیمه را قطع نکردیم و قطع بیمه را به شدت تکذیب می‌کنم. اما افرادی که جدید می‌خواهند وارد شوند طبق قانون باید عمل شود.

 

مدیرعامل سازمان درباره تاثیر مشکلات اقتصادی اخیر بر تعداد بیمه شدگان خارج از کشور عنوان کرد: تا دو سال پیش تعداد بیمه شدگان اتباع و ایرانیان خارج از کشور ۳۰۰۰ نفر بود که اکنون به ۳۶هزار نفر رسیده است. طبیعتا نرخ حق بیمه ما با وجود افزایش نرخ ارز کاهش می‌یابد.

 

تراز صندوق بیمه بیکاری بالاخره مثبت شد

 

دکتر نوربخش درباره بیمه بیکاری نیز اظهار کرد: بعد از سال‌ها تراز صندوق بیمه بیکاری مثبت شده و افراد مستحق واقعی تحت پوشش رفتند. ماهانه ۳۰۰ میلیارد بیمه بیکاری به ۲۱۰هزار نفر می پردازیم.

 

وی در پاسخ به پرسشی درباره ضرایب بالای پیمان‌ها که در برخی موارد مشکلاتی برای کارفرمایان دارد تصریح کرد: حق بیمه‌ها را از سال ۵۴ به دو صورت و از دو محل ماده ۲۸ قانون تامین اجتماعی و ماده ۴۱ قانون تامین اجتماعی دریافت می‌کنیم. در مشاغلی که کارگاه ثابت ندارند مثلا اسکله‌ای در دریا زده می‌شود و سدی ساخته می‌شود که امکان بازرسی وجود ندارد، قانون‌گذار بحث ضریب پیمان را مطرح کرده است.

 

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: این یک قانون عملیاتی است و قانون گذار به درستی تدبیر کرده و منابعش برای پرداخت مستمری و سایر مصارف صرف می‌شود. در واقع اگر کارگاه غیرثابت باشد افراد بر اساس حق پیمان بیمه می‌شوند. ما بسیاری پیمان‌ها را کاهش دادیم تا فشاری وارد نشود. ضمن آنکه هر چندسال یکبار ضرایب را مورد بازنگری قرار می‌دهیم.

 


ارسال نظر

captcha