جنب پل حافظ

جهش ۲/ ۲ درصدی شاخص بورس

بازار داد‌و‌ستد سهام روز گذشته بار دیگر اقبال فعالان تالار شیشه ای را شاهد بود. شاخص کل در معاملات دیروز به دنبال رشد تقاضا در در گروه‌های بزرگ بازار به مسیر صعودی خود ادامه داد و به این ترتیب به نیمه اول کانال ۱۱۲ هزار واحدی وارد شد.

تامین 24 /

در نهایت به مدد رشد قیمت نمادهایی نظیر هلدینگ‌های خلیج‌فارس و نفت و گاز پارسیان، فولاد مبارکه و خوزستان و ملی مس و چادر‌ملو و همچنین بازگشایی نماد گل‌گهر که با جهش قیمت به تابلو بازگشت، شاخص کل توانست۲/ ۲درصد رشد کند. نماگر اصلی این بازار دیروز با رشد ۲هزار و ۴۰۹واحدی در پایان معاملات در سطح ۱۱۲هزار و ۳۴۶واحدی ایستاد. شاخص کل هموزن نیز با رشد۶ / ۰ درصدی رقم ۱۸هزار و ۷۳۰واحد را نشان داد.در تحولات بازار دیروز معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، نامه منتسب به سازمان بورس و اوراق بهادار، با موضوع ممانعت صندوق‌های سرمایه‌گذاری از سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های خودروسازی را تکذیب کرد.اخیرا نامه‌ای جعلی در فضای مجازی خطاب به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و با موضوع عدم سرمایه‌گذاری در شرکت‌های خودروسازی منتشر شده و به آنها هشدار داده شده بود تا اطلاع ثانوی در هیچ یک از شرکت‌های خودروسازی سرمایه‌گذاری نکرده و از خرید سهام این شرکت‌ها خودداری کنند.

 

سعید فلاح پور در گفت‌وگو با «سنا» ضمن اشاره به جعلی بودن این نامه اظهار کرد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری در چارچوب ترکیب دارایی‌های مندرج در اساسنامه و امیدنامه آنها مجاز به سرمایه‌گذاری هستند و مطابق روال معمول هرگونه مقررات جدید درخصوص فعالیت‌های نهادهای مالی توسط مدیریت نظارت بر نهادهای مالی و مدیریت نظارت بر کارگزاران، از طریق مجاری رسمی این سازمان از جمله درج در تارنمای این سازمان به نشانی www.seo.ir یا از طریق مکاتبات اتوماسیون اداری انجام می‌شود؛ بنابراین چنین نامه‌ای با چنین مشخصاتی که در سربرگ آن نام «مدیریت سازمان بورس» درج شده، اساسا امکان صدور ندارد.معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: قطعا مدیریت حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار این موضوع را پیگیری و با جاعلان و بر هم زنندگان نظم و آرامش بازار سرمایه برخورد خواهد کرد.در این نامه همچنین ادعا شده بود که این تصمیم توسط رئیس سازمان بورس اتخاذ شده و با مدیران خودروسازی نیز در این زمینه هماهنگی‌هایی صورت گرفته است.

 

پیش از این یاسر فلاح مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس نیز در صفحه شخصی خود از جعل سربرگ و نسبت دادن دروغ شاخدار به سازمان بورس خبر داده و اعلام کرده بود این سازمان شکایت حقوقی علیه انتشار دهندگان این نامه جعلی را پیگیری خواهد کرد.در گروه فرآورده‌های نفتی عملکرد ماهانه شرکت نفت پاسارگاد منتشر شد. برهمین اساس این شرکت در زمینه فروش در سه ماه نخست سال ۴۰ درصد رشد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ داشته است.در گروه خودرویی دیروز اعلام شد سایپا شرکت‌های قطعه‌سازی خود را واگذار می‌کند. مدیرعامل خساپا از واگذاری شرکت‌های قطعه‌سازی‌ زیرمجموعه این گروه خبر داد و گفت: استراتژی سایپا خالی شدن از قطعه‌سازی است. وی افزود: هرچند قصد نیست چوب حراج به دارایی‌های شرکت بزنیم اما شرکت‌های قطعه‌سازی‌ را به خریداران با صلاحیت واگذار می‌کنیم.

 

در گروه سلولزی، شرکت بورسی کارتن ایران برای اولین بار در کشور اقدام به عرضه ورق‌های کارتن در بورس کالا می‌کند.این رویداد چهارشنبه آینده ۲۰ تیر به حجم ۱۰۰ تن ورق کارتن رخ خواهد داد و قرار است مدیران «چکارن» طی روزهای آینده، جزئیاتی از این برنامه اعلام کنند. در گروه غذایی، پاکدیس در مجمع خود به ازای هر سهم ۱۵۰ریال سود نقدی ارائه داد. در گروه قندی شرکت قند پیرانشهر دیروز با انتشار اطلاعیه، گزارش عملکرد خرداد ماه خود را منتشر کرد. بر اساس آمارهای منتشر شده رشد فروش قند پیرانشهر در سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۱۶ درصد رشد داشته است.در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به ۳۸۵میلیارد تومان و در فرابورس به ۴۱۲میلیارد تومان بالغ شد.

منبع: دنیای اقتصاد/ همایون دارابی


ارسال نظر

captcha