عضو کمیسیون انرژی مجلس:

دولت ها در اتاق شیشه ای زندگی کنند

محمد خالدی، عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه امروزه در بسیاری از کشورها قاچاق و فساد رتبه بندی شده است، گفت: باید ببینیم ایران در این رتبه بندی چه جایگاهی دارد و آن کشورهایی که در رتبه های اول تا دهم قرار گرفته اند، چه کار کرده اند.

تامین 24 / خالدی شفاف سازی را تاثیرگذار توصیف کرد و گفت: سال ها است بحث دولت الکترونیک را مطرح کرده ایم اما همچنان تا رسیدن به آن فاصله داریم. اما اگر هر دستگاهی به سهم خود به سوی دولت الکترونیک برود و شفاف سازی کند، تحقق دولت الکترونیک دور از ذهن نخواهد بود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت و گو با تامین 24، با تاکید بر اینکه عدالت با شفافیت شکل می گیرد، گفت: دولت ها باید در اتاق شیشه ای زندگی کنند و هر اقدامی که انجام می دهند، قابل دیدن و دسترسی برای عموم باشد. در این صورت رانت و لابی از بین می رود و اگر تخلفی صورت بگیرد، همگان می توانند به صورت علنی نسبت به آن تخلف واکنش نشان دهند.

وی با ابراز تاسف از اینکه دستگاه ها انگشت اتهام را به سوی مسوولان نهاد دیگر بگیرند، گفت: برخی دستگاه ها تخلف می کنند، اما چون در زمینه حضور در رسانه ها ضعف دارند، به نظر می رسد که اتهامات را به سادگی پذیرفته اند، درحالی که  بهتر است مردم بدانند چه خبر است و همه چیز در اتاق شیشه ای قرار داشته باشد.

خالدی با انتقاد از روش دادن یارانه به دهک ها گفت: سوال این است که تمامی یارانه بگیران آیا نیازمند هستند؟ هرگز این طور نیست، اما می بینیم که همین یارانه به محلی برای اختلاف نظر تبدیل شده است.

نماینده دهلران با تاکید بر اینکه همه چیز باید سرجای خودش باشد، گفت: در این صورت به سادگی می توانیم هر آنچه وارد کشور شده را آمار گیری کنیم و بدانیم چه کالایی وارد شده، چقدر مورد نیاز کشور بوده و چقدر به اقتصاد واشتغال کشور لطمه زده است.

وی با تاکید بر اینکه امروزه واردات خودرو به یک معظل تبدیل شده است، گفـت: اگر سامانه جامع گمرکی درست عمل کند، به سادگی می توانیم بررسی کنیم چه خودروهایی به کشور وارد شده و ارز کشور تا چه اندازه درست هزینه شده است. باید بدانیم که چه کالایی در چه شرایطی و از طریق چه کسانی وارد کشور می شود.

خالدی با تاکید بر اینکه واردات برای هر بخشی زیان خاص خودش را دارد، گفت: واردات برنج برای شالیکار معضل است، واردات خودرو صدای خودروساز داخلی را در می آورد، واردات پوشاک و لوازم خانگی هم صدای تولیدکنندگان این بخش را در می آورد، اما با کمال تاسف هرگز مقصر با شفافیت اعلام نمی شود و تاکنون دیده نشده که یک مقام مسوولی در این زمینه به قوه قضاییه پاسخگو باشد.

وی تعداد کسانی که محاکمه شده اند را انگشت شمار توصیف کرد و گفت: رقم آنها به اندازه ای بالا بود که ناچار شده اند اسمشان را ببرند و محاکمه کنند اما روزانه تخلفاتی در سطح  کشور رخ می دهد که هرگز صدایی از آن بلند نمی شود.


ارسال نظر

captcha