شماره 158هفته نامه آتیه نو منتشر شد

شماره یکصد و پنجاه و هشتم هفته نامه «آتیه نو»، نشریه تخصصی حوزه رفاه و تامین اجتماعی، صبح امروز، یکشنبه 10 تیر 1397 توسط موسسه فرهنگی هنری آهنگ آتیه منتشر شد.

تامین 24 / «زنگ بیدارباش تولید» تیتر گزارشی است که در جایگاه تیتر نخست، روی جلد این شماره از هفته نامه آتیه نو نشسته است. به نوشته این هفته نامه، اثر تورم بر صنایع پرتقاضا می‌تواند موجب کاهش معنادار تولید و افزایش بیکاری شود، از همین رو، کارشناسان اقتصادی نسبت به «خواب تولید» هشدارهای جدی داده‌اند. آتیه نو تصریح کرده است:«هفته‌های اخیر فضای اقتصاد کشور به‌شدت متاثر از افزایش افسارگسیخته نرخ ارز و کاهش ارزش ریال بود که این شرایط معنایی جز روند رو به افزایش تورم و به‌عبارتی جهش این پارامتر مهم اقتصادی ندارد. اگرچه تورمی که صدای پای آن به وضوح به گوش می‌رسد، هنوز در آمارهای مراجع رسمی –مرکز ملی آمار و بانک مرکزی– خود را چندان به رخ نمی‌کشد، اما افزایش قیمت اقلام مصرفی سبد معیشت خانوار و گران‌شدن بسیاری از نهاده‌های تولید برای مردم و فعالان اقتصادی کاملا ملموس است. در این گزارش در گفت‌وگو با کارشناسان، اثر تورم را بر دو صنعت که محصولات پرتقاضایی دارند بررسی کرد‌ه‌ایم. این دو صنعت هم از جهت فراگیری تقاضایی که برای محصولاتشان وجود دارد و هم از نظر گستره بزرگ شاغلانی که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در آن‌ها مشغول به کار هستند، نمونه‌ای از وضعیت صنایع کشور را در مواجهه با تورم به نمایش می‌گذارند. »

تضعیف علوم اجتماعی به زیان رفاه‌گستری!

«تضعیف علوم اجتماعی به زیان رفاه‌گستری!» عنوان گفت و گو با پویا علاءالدینی استاد جامعه شناسی است. در این گفت و گو، مصائب عدم به‌کارگیری دانش علوم‌اجتماعی در سیاست‌گذاری رفاه اجتماعی بررسی شده است. به گفته این استاد دانشگاه، این روزها شاهد هستیم طبق توافقی نانوشته، علوم‌اجتماعی را به آسیب‌شناسی اجتماعی تقلیل داده‌اند؛ اتفاقی که هم از سر ناآگاهی است و هم از روی تعمد. انگار که دانش‌آموختگان علوم‌اجتماعی مهندس کاهش آسیب‌های اجتماعی هستند و در خلأ می‌توانند آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهند. مهندس‌زدگی در ایران هم البته ریشه‌ای تاریخی دارد که به دوران عباس‌میرزا بازمی‌گردد. از آن زمان تاکنون همواره حکومت‌ها توجه بسیار بیشتری به واردکردن فنون از خارج داشته‌اند تا ایجاد بستر سیاسی و اجتماعی مناسب برای شکل‌گیری این فنون. به‌طور حتم کسب فنون برای توسعه یک کشور بسیار مهم است، اما یک مهندس به‌طور عادی ناتوان از سیاست‌گذاری کلان اجتماعی است. بنابراین در سطوح کلان سیاست‌گذاری  آموزش‌ عالی، حوزه علوم‌اجتماعی به‌طور کلی و رشته برنامه‌ریزی و رفاه‌اجتماعی به‌طور خاص تا حدی فرمالیته است.

نحوه پذیرش سوابق سایر صندوق‌ها در تامین‌اجتماعی

در این شماره از آتیه نو، محمد حاجی بابایی، کارشناس تامین اجتماعی به سوال هایی درباره نحوه پذیرش سوابق سایر صندوق‌ها در تامین‌اجتماعی پاسخ گفته است. به نوشته حاجی بابایی،« در کشور علاوه بر صندوق تامین‌اجتماعی تعداد قابل‌توجهی صندوق بازنشستگی وجود دارد. از جمله می‌توان به صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح، صندوق بازنشستگی روستائیان و عشایر، صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها، صندوق بازنشستگی سازمان صداوسیما، صندوق بازنشستگی شرکت نفت و... اشاره کرد.»

عنوان برخی دیگر از مطالب شماره 158 هفته نامه آتیه نو

تحرک در تولید را آغاز کنید، دولت متعهد به حمایت است

تقلیل تامین‌اجتماعی به سود تولید ملی نیست

لنگری امن در بحران‌ها

موسم حمایت از تولید ملی است

تبارشناسی عوامل اصلی تورم

تامین‌اجتماعی، ابزار مدیریت بحران

فراموشی مفاهیم اجتماعی در میانه‌غوغای تحریم‌ها

ایده‌ای فرهنگی که پول ساز شد

و....

@atiyeno

---

 

 

 


ارسال نظر

captcha