اصغر فرهادی به خانواده سینمای اسپانیا پیوست

بنیاد آکادمی سینمای اسپانیا، اصغر فرهادی، فیلم‌ساز ایرانی، را به‌عنوان عضو افتخاری هیئت امنای این بنیاد برگزید.

تامین 24 /  پیشنهاد عضویت در این هیئت در جریان سفر تازه اصغر فرهادی به مادرید از سوی «ماریانو باروسو»، رئیس این آکادمی، مطرح شده و با پذیرش فرهادی رسمیت یافته است.

اصغر فرهادی نیز پس از انتخاب، در بیانیه‌ای اظهار کرده «انتظار چنین پیشنهادی را نداشته ولی به گرمی آن را پذیرفته و از این پس خود را بیشتر از پیش در جمع خانواده سینمای اسپانیا احساس می‌کند. سینمای جهان امروز در خطر است و مردم کمتروکمتر به سینما می‌روند و ترجیح می‌دهند در خانه به تماشای فیلم بنشینند و آکادمی‌های سینمایی بین‌المللی باید در کنار هم راه‌حلی برای این موضوع پیدا کنند».
فرهادی افزود: زمانی که در دانشگاه سینما می‌خواندم، فیلم‌های زیادی از «کارلوس سائورا» می‌دیدم و آثار «پدرو آلمادوار»، «آلخاندرو آمنابار» و «آلبرتو ایگلسیاس»، آهنگ‌ساز، نیز در ایران شناخته‌شده هستند.
فرهادی که تازه‌ترین فیلم خود را با نام «همه می‌دانند» در اسپانیا ساخته، برای معرفی این فیلم در جمع دست‌اندرکاران سینمای اسپانیا به مادرید سفر کرده است.
«ماریانو باروسو» در برنامه اعلام رسمی عضویت اصغر فرهادی در هیئت امنای آکادمی اسپانیا گفت: «برای ما افتخاری است که هنرمندی مانند ایشان در جمع سینماگران اسپانیا باشد» و درباره فیلم «همه می‌دانند» نیز گفت: «نکته بسیار مهم این است که این فیلم کاملا اسپانیایی است و درعین‌حال داستانی دارد که در هر گوشه جهان می‌تواند معنی و مفهوم داشته باشد».
وی همچنین ابراز امیدواری کرد که از این پس آکادمی سینمای اسپانیا بتواند از دیدگاه‌های فرهادی برای پیشبرد برنامه‌های سینمایی در این کشور بهره گیرد.
افرادی مانند «ماریو بارگاس یوسا»، نویسنده برنده نوبل ادبیات اهل کشور پرو، «آلخاندرو آمنابار»، نویسنده و کارگردان اسپانیایی- شیلیایی و «ویتوریو استورارو»، فیلم‌بردار برنده سه جایزه اسکار، از دیگر اعضای هیئت امنای بنیاد آکادمی سینمای اسپانیا هستند.
«همه می‌دانند»، جدیدترین ساخته اصغر فرهادی به زبان اسپانیولی و با بازی «پنه‌لوپه کروز»، «خاویر باردم» و «ریکاردو دارین»، امسال آغازگر هفتادویکمین جشنواره فیلم کن بود و از ماه سپتامبر در سینماهای اسپانیا اکران می‌شود.

منبع: روزنامه شرق


ارسال نظر

captcha