مدیرعامل خبر داد

اطلاعات جدید از آینده تاپیکو و تأمین۱۰۰ میلیون یورویی ستاره خلیج فارس

مدیرعامل تاپیکو ضمن اعلام برنامه این هلدینگ برای خروج ۴ شرکت زیان‌ده، درخصوص چشم انداز حوزه گاز، معامله حق تقدم‌های باقیمانده، تعاملات بین‌المللی و پروژه های سودده توضیحاتی داد.

تامین 24 /  محمود مخدومی در نشست تحلیلی و هم اندیشی تاپیکو که با حضور مدیران ارشد این شرکت و اهالی بازار سرمایه در محل تامین سرمایه امین برگزار شد، گفت: بر اساس استراتژی‌هایی جدید، تاپیکو بطور حتم و در آینده نزدیک از شرکتهای زیان‌ده کم بازده، کوچک مقیاس، یا خارج از استراتژی که هم اکنون در اختیار دارد خارج می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، وی افزود: در ترکیب شرکت های عضو گروه تاپیکو، پس از بازنگری و مطالعات دقیق، قصد داریم شرکت هایی که فعالیت مشابه دارند را با هم ادغام کرده و یا طوری سازماندهی کنیم که در زنجیره هم‌افزایی گروه شستا موثر باشند. از این رو در راستای همکاری بیشتری با سازمان بورس و بازار سرمایه نسبت به شفافیت عملکردها، دقیق تر و سنجیده تر عمل خواهیم کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: بر اساس ابلاغ کمیته سازماندهی که هم اینک در شستا در حال برنامه‌ریزی و فعالیت است، مبنی بر کاهش هلدینگ‌های شستا از ۹ به ۵ هلدینگ، تاپیکو شرکت های دوده صنعتی، کربن ایران، حریر و لطیف را واگذار خواهد کرد. قصد داریم پس از اطلاع‌رسانی همگانی، این شرکت ها را با بالاترین پیشنهاد به بخش خصوصی واگذار کنیم که در موعد در این زمینه اطلاع رسانی خواهد شد.

چشم انداز روشن حوزه گاز

مخدومی در مورد بازار انرژی جهان با بیان اینکه پیش‌بینی موسسات بین‌المللی، افزایش قیمت نفت با شیب ملایم در سال‌های آینده خواهد بود، گفت: بر اساس تحلیل‌های صورت گرفته کارشناسان و متخصصان، قیمت نفت و گاز با شیب ملایمی رو به افزایش بوده و قیمت ۷۵ دلار برای هر بشکه نفت در ۵ سال آینده محتمل است.

وی اظهار داشت: در همین راستا عده‌ای معتقدند قیمت گاز هم اکنون اشباع شده و از طرفی عده‌ای نظر مخالف دارند و دلیل عمده آن را نیاز چین می‌دانند. از طرفی این گروه افزایش قیمت گاز را تا سال ۲۰۲۱ صعودی می‌داند و دلیل عمده آن را محدودیت های ایجاد شده در ال.ان.جی عنوان می‌کنند.

مدیرعامل تاپیکو با بیان اینکه حجم تجارت کنونی گاز در جهان ۳۰۰ میلیون تن است،گفت: پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ حدود ۵۰ میلیون تن کمبود ال.ان.جی در جهان وجود داشته باشد. از این رو قیمت گاز رو به افزایش گذاشته و در نتیجه افزایش آن، قیمت محصولاتی همچون متانول، اوره، آمونیاک و … نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.همچنین ورود ال پی جی آمریکا بر بازار را کم اثر دانست وعلت آن را پایه پروپان ال پی جی آمریکا اعلام کرد که توانایی رقابت با نفتا را دارد.

مخدومی گفت: بر اساس پیش بینی‌های مذکور از قیمت جهانی گاز تا سال ۲۰۲۰، رقابت در تولید محصولات نفتا و پتروشیمی افزایش می یابد که اگر نوسانات صعودی ارزش ارز را نیز در کنار این موارد جای دهیم چشم‌انداز خوبی در این حوزه ایجاد می‌شود.در تاپیکو بر اساس نوع مالکیت و وظایف تعریف شده شرکتی موظف هستیم مواد اولیه را از قبل تهیه کنیم تا به تولید مقرون به صرفه دست یابیم و در نتیجه محصولات در بستر بهتری به فروش رسانیده شود. از این جهت حافظ منافع سهامداران هستیم و حواس ما به قیمت سهم خواهد بود.

معامله حق تقدم‌های باقیمانده

وی به افزایش سرمایه ۸۷ درصدی تاپیکو اشاره کرد و گفت: این افزایش سرمایه کم‌سابقه، اتفاق خوبی بود که در روند سرمایه‌گذاری‌های تاپیکو تحقق یافت و آن را به بزرگترین شرکت بورسی تبدیل کرد که با استقبال خوبی هم روبرو شد.هم اکنون 5.3 درصد حق تقدم‌ها معادل۲۰۰ میلیارد تومان استفاده نشده که حتما با اطلاع قبلی و در ۱۰ روز آتی بصورت بلوکی عرضه می‌کنیم. شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی نیز به عنوان سهامدار عمده تعهد خرید حق تقدم های باقیمانده را دارد.

حوزه بین الملل

این مقام مسئول با بیان اینکه تعاملات بین‌المللی یکی از رئوس اصلی کار مدیریت تاپیکو در دوره جدید است، گفت: در این زمینه هم از کارشناسان ماهر در درون سازمان و هم از مشاوران ورزیده بین‌المللی جهت مطالعات طرح‌های سرمایه‌ای استفاده می‌کنیم. در چند ماه آینده مذاکرات بین المللی را طوری جهت عقد قراردادها نهایی می‌کنیم بطوری که قیمت محصولات در اتمام پایان کار را پیش‌بینی کرده باشیم.

مخدومی افزود: همچنین با توسعه ناوگان کشتیرانی ایران از طریق مبادله تفاهم‌نامه، صادرات محصولات در راستای هم‌افزایی بین گروه جهت فروش محصولات نیز استفاده می‌کنیم.

پروژه های سودده تاپیکو

وی به پروژه‌های در دست اجرای تایپکو اشاره کرد و گفت: پروژه پتروالفین فن‌آوران یکی از پروژه‌های پربازده تاپیکو خواهد بود که با افزایش قیمت محصول سود قابل توجهی را برای تاپیکو به همراه دارد. تنها مشکلی که داریم با NPC بر سر تخصیص زمین است که بزودی حل می شود.

مدیرعامل تاپیکو درخصوص طرح GTPP پتروشیمی خراسان گفت: این پروژه از نظر مشکلات آب و حجم سرمایه‌گذاری مورد نیاز، پروژه ای پرریسک بوده و بر اساس مطالعات صورت گرفته این طرح بالغ نبود، از این رو تصمیم گرفتیم بجای آن اوره و آمونیاک ۲ پتروشیمی خراسان را به اجرا برسانیم.

مخدومی با اشاره به طرح پالایشگاه ۶۰ هزار بشکه‌ای میعانات گازی سیراف نیز گفت:  تفاهمنامه‌ای که بین شرکت های ۸ گانه حاضر در این پروژه با کره جنوبی جهت اخذ فاینانس به امضا رسید به مرور زمان منقضی شد که با فرستادن نماینده و پیگیری‌های صورت گرفته درصدد این هستیم تفاهمنامه و روش های مالی این پروژه مسیر خود را از سر بگیرد.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های غیر بورسی تاپیکو به سرمایه گذاری ۴۹ درصدی این شرکت در پروژه احداث پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس اشاره کرد و گفت: تاکنون ۳.۸ میلیارد یورو در این پروژه سرمایه گذاری شده و پیش بینی می شود تا پایان این پروژه جمع این ارقام به چیزی حدودی ۲۱ تا ۲۲ هزار میلیارد تومان برسد. فاز یک این پروژه به بهره برداری رسیده و زمان راه اندازی فاز ۲ و ۳ پروژه به ترتیب اردیبهشت و آبان سال ۹۷ خواهد بود.

این مقام مسئول عنوان کرد: با بهره برداری کامل از این پروژه و با مفروضات قیمت گذاری فعلی، ۳۰ هزار میلیارد تومان فروش، ۶ هزار میلیارد تومان سود ناخالص و ۲ هزار میلیارد تومان سود خالص نصیب پالایشگاه می شود که ۴۹ درصد از آن متعلق به تاپیکو است.برای این پروژه که با نگاه ملی و رصد مسئولانه دست اندرکاران روبروست، تامین ۱۰۰ میلیون یورویی از منابع بانکی داخلی را در برنامه داریم.

مخدومی به پروژه های پتروشیمی ایلام و مرجان نیز اشاره کرد و گقت این دو پروژه بیش از ۹۰ درصد پیشرفت داشته و در آستانه راه اندازی هستند و از ابتدای سال آینده در مدار تولید قرار می گیرند.برای خروج شرکت های پتروشیمی آبادان و فارابی از زیان انباشته نیز، افزایش سرمایه هایی را در هیات مدیره به تصویب رسانده ایم.

وی ضمن اشاره به جریان ارتباطات خوب دو وزارتخانه نفت و صنعت با این مجموعه گفت: از بازخوردهایی که از بازار سرمایه گرفتیم درصدد هستیم عدم تقارن احتمالی بین بازار و اطلاعات شرکت را از بین ببریم.

 


ارسال نظر

captcha