یادداشتی از مسعود رضایی

کنترل نکردن نقدینگی عامل اصلی افزایش تورم

افزایش تورم در ماه‌های ابتدایی امسال، موضوعی انکارناپذیر است و گرچه برخی آمارها افزایش تورم را در سطحی قابل کنترل و موجه نشان می‌دهند، اثر گران‌شدن قیمت‌ها بر سبد معیشتی خانوار به صورت فزاینده‌ای در حال گسترش است.

مسعود رضایی

نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس

تامین 24 / آنچه مسئولان دولتی در آمارها عنوان می‌کنند با لحاظ‌کردن برخی اقلام کم‌مصرف در آمارها به کاهش سطح کلی تورم می‌انجامد، اما وقتی به قیمت اقلام اساسی مثل گوشت، برنج، مرغ، روغن، قندوشکر و مهم‌تر از همه مسکن مراجعه می‌کنیم افزایش قیمت‌ها نسبت به سال قبل و ماه‌های قبل کاملا محسوس و نگران‌کننده است. برخی کارشناسان می‌گویند اندازه تورم آنگونه که منتقدان دولت سعی در نشان دادن آن دارند، نیست، اما فارغ از برخی سوء‌استفاده‌های سیاسی باید اذعان کرد غول تورم از شیشه خارج شده است.

برخی دیگر از تحلیلگران نیز تنش رو به گسترش در روابط ایران و آمریکا به دنبال خروج این کشور از برجام را بخشی از مشکل تورم می‌دانند که البته این امر تا حدودی درست است، اما تمام مشکل تورم به تنش‌های سیاسی و مسائل خارجی بازنمی‌گردد. مشکل تورم به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، ریشه در سیاست‌های غیراصولی در مورد کنترل نرخ رشد نقدینگی دارد و متاسفانه افکارعمومی نیز در این‌باره به اندازه کافی آگاه نشده و به سیاست‌هایی که رشد نقدینگی را در پی داشته به دید مثبت نگاه شده است.

سیاست‌هایی از قبیل پرداخت غیرهدفمند یارانه‌ها که از نقطه‌نظر اجتماعی به اهداف خود نرسیده و به رونق تولید و کنترل فقر کمک چندانی نکرده و از سویی افزایش نقدینگی را در پی داشته یا مخالفت دولت با کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی در دوره 4ساله دولت دوازدهم که به رشد نقدینگی دامن زده از جمله سیاست‌هایی است که متاسفانه همراهی افکارعمومی را هم تا حدود زیادی با خود داشته است. موضوعی که از دیدگاه یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، نگرانی در مورد تورم را افزایش می‌دهد، پیامدهای اجتماعی مخرب این پدیده شوم اقتصادی است.

شکی نیست که افزایش تورم بر موضوعاتی از قبیل فقر، افزایش فاصله طبقاتی، آسیب‌های اجتماعی، بیکاری، اعتیاد، اختلافات خانوادگی، طلاق و مسائل دیگری از این دست اثر غیرقابل انکاری دارد و بعد از افزایش تورم باید در انتظار موجی از آسیب‌های مذکور باشیم. طبعا این آسیب‌ها در طبقات محروم و کم‌درآمد به مراتب بیشتر خواهد بود. موضوعی که باید به آن توجه ویژه‌ای شود این است که آسیب‌های اجتماعی حلقه‌های متعدد درون‌زا دارند که به کنترل عاملی که محرک آن‌ها بوده، به سرعت واکنش نشان نمی‌دهند و خسارت‌ها و مشکلات آن‌ها تا مدت‌ها ادامه پیدا می‌کند،

از این‌رو حتی با کنترل تورم نیز نمی‌توان پیامدهای خسارت‌بار آن را به سرعت متوقف کرد. همچنین نگرانی دیگر نمایندگان مردم در مجلس این است که وعده‌های دولت مبنی بر کنترل فقر مطلق با تشدید موج تورمی که شاهد آن هستیم به محاق فراموشی رود یا عملا امکان تحقق این وعده‌ها منتفی شود. دستاورد مهم دولت در سال‌های اخیر، مهار تورم بود و این دستاورد به قیمت تحمیل هزینه‌های گزاف بر اقتصاد کشور به‌دست آمده بود. اگر دولت برای مشکل تورم برنامه‌ای نداشته باشد این دستاورد به سرعت ناپدید می‌شود و مشکلاتی نیز برجای خواهد گذاشت.

 

منبع: هفته‌نامه آتیه نو، شماره 157

 


ارسال نظر

captcha