معرفی چند کتاب جذاب فوتبالی به بهانه فرارسیدن مهم‌ترین رویداد فوتبال جهان

کتاب‌خوانی در جام جهانی

بی‌برو برگشت، جام‌جهانی فوتبال مهم‌ترین رویداد ورزشی جهان است. هرچه می‌خواهند از المپیک و خوبی‌هایش بگویند، من یکی که زیر بار نمی‌روم. فوتبال است که حرف اول را می‌زند. فقط چشم بگردانید و ببینید در آستانه برگزاری جام‌جهانی روسیه چه تب و هیجانی، جهان را فراگرفته است!

تامین 24 / نمونه‌اش کشور خودمان که همین جام‌جهانی و اخبار تیم ملی فوتبال، خبرهای برجام و گرانی و چه و چه را تحت‌الشعاع قرار داده و به حاشیه رانده است تا حداقل مسئولان برای مدتی نفس راحتی بکشند. همین الان که این مطلب را می‌خوانید، بازی‌های لیگ جهانی والیبال در جریان است، ولی انگارنه‌انگار! همه نگاه‌ها به طرف مسکو است. حالا که تنور داغ است، چه چیزی بیشتر از معرفی چند کتاب فوتبالی می‌چسبد؟!

دو، سه هفته گذشته، از پویش کتاب‌خوانی با عنوان «بخون، قهرمان شو!» به مناسبت جام‌جهانی 2018 گفتیم که به همت مرکز اوج کودک و نوجوان، فدراسیون فوتبال، انتشارات قدیانی، شبکه امید و اپلیکیشن طاقچه از 31اردیبهشت آغاز شده و تا 31 تیر ادامه دارد. نوجوانان سراسر کشور با خواندن کتاب «جام‌جهانی در جوادیه» نوشته داوود امیریان می‌توانند در این مسابقه کتاب‌خوانی شرکت کنند.

 

32 تیم، 32 کشور

 

اگر علاقه‌ دارید در کنار اطلاعات فوتبالی، مطالبی درباره کشورهای حاضر در جام‌جهانی 2018 روسیه کسب کنید و حوصله گشتن در این سایت و آن سایت را ندارید، کتاب «بیست هجده» حسین‌زاده را به شما پیشنهاد می‌‌کنیم که به‌تازگی توسط انتشارات طاهری چاپ و رونمایی شده است.

این کتاب با محوریت برگزاری جام‌جهانی فوتبال، به فرهنگ، آداب‌و‌رسوم، سنت‌ها، باورها، اقتصاد، اجتماع و سیاست ۳۲ کشور راه یافته به جام‌جهانی ۲۰۱۸ پرداخته است. مقدمه این کتاب را علیرضا فغانی، داور بین‌المللی فوتبال نوشته است که سابقه قضاوت در بزرگ‌ترین رویدادهای جهانی را دارد. این کتاب در ۳۵۵ صفحه، قطع وزیری، با شمارگان ۲۰۰۰ نسخه و به قیمت 20هزار تومان و با جلد شومیز چاپ و روانه بازار نشر شده است.

 

عادل در مقام مترجم

 

همه فکر و ذکر عادل فردوسی‌پور، برنامه تلویزیونی90  و گزارش فوتبال نیست. گاهی هم دست به قلم می‌شود و کتاب ترجمه می‌کند. کتاب «هنر شفاف اندیشیدن» که او یکی از مترجمانش بود از پرفروش‌ترین‌های دو، سه سال اخیر بازار نشر بوده است. اما بیشتر آثاری که او ترجمه کرده درباره فوتبال است. برای مثال، «کتاب جامع فوتبال» نوشته دیوید کلدبلت دایره‌المعارفی است که تقریبا هر اتفاقی که تاکنون در دنیای فوتبال رخ داده را در آن پیدا خواهید کرد. در واقع این کتاب، یک مرجع تصویری از تمام ویژگی‌ها، اتفاقات و حاشیه‌های جذاب‌ترین ورزش دنیاست؛ با تمام لحظات مرگ و زندگی و نقاط تاریخی آن و سازندگان این تاریخ که همان بازیکنان، مربیان و هواداران هستند. این کتاب برای اولین‌بار در سال 2008 در انگلستان منتشر شد. این کتاب در 370 صفحه از سوی انتشارات «بهشت» منتشر شده است.

اما آثار ترجمه‌ای فوتبالی فردوسی‌پور به همین کتاب ختم نمی‌شود. «فوتبال علیه دشمن» نوشته سایمون کوپر، یکی از کتاب‌های ستایش‌برانگیز عرصه فوتبال است که فردوسی‌پور آن را به فارسی برگردانده است. سایمون کوپر، خبرنگار انگلیسی به 22 کشور جهان سفر می‌کند و تاریخ فوتبال را در بازی‌های تاثیرگذار و جنجالی مرور می‌کند. فوتبال در این کتاب، از یک بازی ورزشی پا فراتر می‌گذارد و در مقاطعی حتی قدم به عرصه نبردهای بین‌المللی و صحنه‌های سیاسی می‌گذارد.

در این کتاب جزئیات دوستی‌ها، خصومت‌ها، پیشینه برخی شعارها و جنجال‌های تاریخی فوتبال، همگی وجود دارد. کوپر با فوتبالیست‌ها، هواداران، خبرنگارها و حتی سیاست‌مدارهای زیادی در سراسر جهان صحبت می‌کند. او می‌خواهد تاثیر فوتبال بر سیاست و فرهنگ کشورها را دریابد. مصاحبه‌های دردسرساز و ممنوعه ترتیب می‌دهد، به برنامه‌های گروه‌های تروریستی سرک می‌کشد، اطلاعات عجیب و غریب از گروه‌های مافیایی و دست‌های نامرئی فوتبال کشف می‌کند و کتابش را در بازه زمانی حدود یک‌سال شکل می‌دهد. سایمون کوپر نشان می‌دهد، فوتبال برای بازیکنان و هواداران و حتی سیاست‌مداران تنها یک بازی نیست، بلکه بسیار فراتر از چیزی است که ما به نام فوتبال می‌شناسیم.

 

روزی روزگاری فوتبال

 

در این سال‌ها کتاب‌های گوناگونی درباره فوتبال منتشر شده است و در این میان، بهترین آثار به حمیدرضا صدر اختصاص دارد. او که در فوتبال، چهره شناخته‌ شده‌ای است و در برنامه‌های تلویزیونی و رسانه‌های مختلف در مقام تحلیلگر حاضر می‌شود، از تجربیات و اطلاعات خود استفاده کرده و کتابی تاثیرگذار به نام «روزی روزگاری فوتبال» نوشته است.

حمیدرضا صدر در این کتاب تلاش می‌کند نگاهی جامعه‌ شناسانه به فوتبال داشته باشد. فوتبال در این کتاب تمام پهنه‌های جغرافیایی را طی می‌کند؛ از زمین‌های خاکی تهران تا ترکیه، از ایتالیا و اسپانیا تا آلمان و انگلیس، از برزیل و آرژانتین تا مکزیک. صدر در این کتاب از فرهنگی به فرهنگ دیگر می‌رود و فوتبال، مردم، سیاست و زندگی را در نگاهی موشکافانه به‌هم پیوند می‌زند و از پدیده‌ای سخن می‌گوید که دل‌های مردم سراسر دنیا را به هم وصل کرده است.

قلم صدر در «روزی روزگاری فوتبال»، بازتابنده شیفتگی مهارناپذیر آدم‌هایی است که نمی‌توانند دل از فوتبال بکنند؛ توصیف‌کننده برق چشم‌های مشتاقی که نمی‌توانند مستطیل سبز را تماشا نکنند.

«نیمکت داغ: از حشمت مهاجرانی تا الکس فرگوسن و ژوزه مورینیو»، کتاب دیگری است که حمیدرضا صدر به رشته تحریر در آورده و در آن به کالبدشکافی زندگی و رویکرد مربیان بزرگ تاریخ فوتبال پرداخته است؛ افرادی چون سر الکس فرگوسن، ژوزه مورینیو، آرسن ونگر، مارچلو لیپی، فابیو کاپلو، پپ گواردیولا و حشمت مهاجرانی که برای نخستین بار ایران را راهی جام‌جهانی کرد. او در این کتاب هم مثل کتاب‌های دیگرش روایتی جذاب و مستند از تاریخ فوتبال ارائه می‌دهد و لابه‌لای جملات او، مربیگری و تحولات تاکتیکی، مبارزه گروهی درون میدان با چالش‌های فردی گره می‌خورند. نشستن روی نیمکت به نبرد پیچیده‌تری بدل می‌شود.

«پسری روی سکوها» نیز کتاب دیگر این تحلیلگر فوتبال است که در آن به جزئیات گفته و نگفته بیش از چهار دهه فوتبال ایران پرداخته است. در واقع، این کتاب با تأسی از رمانی که صدر از دیوید پیس با عنوان «یونایتد نفرین‌شده» ترجمه کرده، نوشته شده است. روایت کتاب به‌گونه‌ای است که گویی در حال خواندن رمان هستید.

 

پیشنهادی برای حرفه‌ای‌ها

 

اگر می‌خواهید به صورت حرفه‌ای‌تر درباره فوتبال و جزئیات آن مطالعه یا پژوهش کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم سری به سایت فدراسیون فوتبال بزنید. فدراسیون فوتبال در اقدامی ارزشمند، اسامی و صفحات ابتدایی 48 کتاب فارسی را منتشر کرده است که مؤلفان و مترجمان آن‌ها در جشنواره کتب برتر فوتبالی شرکت کردند.

 

 

منبع:‌ هفته‌نامه آتیه نو، شماره 155/ کمیل انتظاری

 


ارسال نظر

captcha