5 راهکار مدارس برای مواجهه با مشکلات روانی دانش‌آموزان

با بحران رو به رشدی در بیماری‌های روحی و روانی دانش‌آموزان مواجه هستیم؛ بحرانی که فقط در سطح حرف نیست. بین سال‌های 2010 تا 2015 رشد 50درصدی در پذیرش کودکان خودآزار در بیمارستان‌های آمریکا مشاهده شده است. در سال 2016 نیز گزارش شد، بیشترین تماس‌ها (با مددکاری اجتماعی) برای ابراز افکار خودکشی توسط کودکان صورت‌گرفته است.

تامین 24 /  در گزارشی که توسط کمیسیون کودکان انگلیس ارائه شد، هشدار داده شد، بیش از 800هزار کودک بیمار از منظر روانی با سهم بزرگ‌تری از خانواده‌های آسیب‌پذیر در انگلستان زندگی می‌کنند. والدین معتاد به الکل، درگیری در نظام مراقبتی خانواده و تله‌های خیابانی و بردگی مدرن از مسائلی هستند که با کودکان با آن مواجه‌اند. هنگامی که بیماری روانی کودک یکی از مباحث محوری جامعه باشد، با تاثیری که مدرسه بر کل جامعه می‌گذارد، بسیاری از معلمان در خط‌مقدم قرار دارند. در سال 2017، 79درصد از معلمان مدارس ابتدایی و راهنمایی رشد استرس، عصبانیت، حمله عصبی، افسردگی، خودزنی و اختلال در غذاخوردن را در میان شاگردان خود گزارش کرده‌اند. اما بدون آموزش‌های متخصصان روان‌شناسی بسیاری از اقدامات مدرسه در مواجهه با این قبیل چالش‌ها عقیم می‌ماند.

با این اوصاف، در ادامه راهکارهایی مطرح می‌شود که مدارس به واسطه آن‌ها بتوانند موثر واقع شوند.
 
1- صحبت‌کردن در باب سلامت روانی را آغاز کنید
لازم است، مبحث بیماری روحی و روانی در برنامه درسی مدرسه ادغام شود تا از این طریق به ارتقای فهم دانش‌آموز در این حوزه و کاستن از داغ ننگ آن کمک کند. در غیر این صورت، ممکن است دانش‌آموزان از اثرات مخرب بیماری روانی بی‌اطلاع باشند و در صورت نیاز به کمک، سکوت اختیار کنند یا خجالت بکشند. 
در صورتی که هم دانش‌آموزان و هم معلمان جلسات بحث و تبادل‌نظر آزاد درباره بیماری‌های روانی برگزار کنند، این قبیل مسائل آسان‌تر تشخیص داده می‌شود و به پایه‌گذاری فهم آن‌ها از موضوع کمک شایانی خواهد کرد.‌با نگاهی ایده‌آل‌گرایانه، لازم است همان‌گونه‌ که درباره تربیت‌بدنی و تغذیه سالم صحبت می‌شود، درباره سلامت روان هم حرف زده شود، زیرا تحقیقی نشان داده، وقتی مدرسه رویکردی جامع نسبت به بحث  سلامت روان اتخاذ می‌کند، این رویکرد همه دانش‌آموزان از جمله آن‌هایی که چالش‌های سلامت روانی را تجربه می‌کنند، دربر‌می‌گیرد.
 
2- فضایی امن ایجاد کنید
وقتی دانش‌آموزان در مدرسه احساس امنیت دارند، بهتر عمل می‌کنند و اعمال قلدرانه از جمله رفتارهای خشونت‌آمیز در فضای مجازی کمتر رخ می‌دهد. شواهد همچنین نشان می‌دهد، وقتی دانش‌آموزان به مدرسه احساس تعلق‌خاطر دارند، روابط خوبی با هم‌سالان و معلم برقرار کرده و احساس می‌کنند گوش‌شنوایی برای دغدغه‌هایشان وجود دارد. این موضوع همچنین به پشتیبانی مثبت سلامت روان در مدرسه کمک می‌کند.
 
3- پهن‌کردن چتر حمایتی بر سر همه
همه اعضای مدرسه، از معلمان گرفته تا کمک‌معلم، آشپز و پرستار مدرسه در بهبود محیط آموزشی ایفای نقش می‌کنند. اما آن‌ها در صورتی می‌توانند از پس این کار به‌خوبی برآیند که حمایت شوند و خودشان سالم باشند. توجه به سلامت کارکنان تاثیری مثبت روی دانش‌آموزان می‌گذارد. تحقیقی نشان داده است، وقتی کارکنان مدرسه در رابطه با بیماری‌های روانی، آموزش‌های لازم را می‌بینند، اعتمادبه‌نفس بیشتری در حمایت از دانش‌آموزان نشان می‌دهند. تحقیق مشابهی نیز آشکار ساخته سلامت روانی کارکنان به رشد انعطاف‌پذیری و رضایت شغلی آن‌ها کمک می‌کند.
 
4- مطمئن شوید معلمان می‌دانند چطور کمک کنند
مدیر مدرسه باید تدارک آموزش‌های سلامت روانی را برای همه معلمان تازه‌وارد ببیند. قبل از اینکه یک مدرسه معلمی کارآموز بپذیرد، باید درباره آموزش‌های سلامت روانی که پشت‌سر گذاشته است، پرس‌وجو شود. این موضوع می‌تواند شامل درک، از ریسک و مولفه‌های انعطاف‌پذیری برای دانش‌آموزان باشد، اینکه چطور نشانه‌های بیماری روانی را کشف و در موقعیت پرخطر دانش‌آموز را حمایت و به او کمک کنند. این موضوع تضمین خواهد کرد همه معلمان جدید فهمی بنیادین از چالش‌های سلامت روانی که با آن مواجه می‌شوند، داشته باشند و در نتیجه کمک به دانش‌آموز در صورت نیاز برایشان آسان‌تر است.
 
5- دامنه موضوع را تشخیص دهید
نگاه به موضوع سلامت روانی کودکان تنها در مقیاس کوچک میسر نیست. خبر خوب اینکه فعالیت‌‌های جانبی بسیاری توسط مدرسه در محیط اطراف انجام می‌شود؛ فعالیت‌هایی مانند کار با والدین و به‌کارگیری مربی و معلم سرخانه برای دانش‌آموزان آسیب‌پذیر. در آمریکا بسیاری از مدارس مربیان هم‌سالی را به دانش‌آموز معرفی می‌کنند تا دانش‌آموز بزرگ‌تر به نوعی مراقبش باشد. همچنین اجرای فعالیت‌های فوق‌برنامه اجتماعی برای دانش‌آموزان تاثیر مثبتی از طریق فراهم‌کردن فضایی مبتنی بر احساسات و توسعه استراتژی مواجهه با چالش‌ها پیش پای دانش‌آموز خواهد داشت.
منبع: هفته نامه آتیه نو به نقل از سایت کانورسیشن
 
 

ارسال نظر

captcha