عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد

نابودی 100 هزار شغل با هر یک میلیارد دلار کالای قاچاق

علی بختیار، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بر حمایت از کالاهای داخلی در سال حمایت از خرید کالای ایرانی تاکید کرد و بزرگترین معضل و رقیب جدی تولیدکننده را واردات بی رویه و قاچاق کالا دانست.

تامین 24 / بختیار آمارهای قاچاق کالا را نگران کننده دانست و گفت: در خصوص میزان قاچاق اختلاف نظر وجود دارد به نوعی که میزان آن را از 12 تا 25 میلیون دلار اعلام می کنند.

وی در گفت و گو با تامین 24، جلوگیری از حجم گسترده قاچاق را کاری بسیار بزرگ توصیف کرد و گفت: بی شک افراد متخلف همواره یک قدم از دستگاه های انتظامی و نظارتی جلوتر بوده اند. بنابر این برای کنترل مرزهای کشور علاوه بر نیروی کارآزموده دستگاه ها و روش های پیشرفته نیاز داریم.

نماینده گلپایگان با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی استفاده از بازرسی نیروی انسانی با این میزان ورود و خروج کالا نتیجه مطلوب ندارد، گفت: برای مقابله با تخلفاتی که در زمینه واردات کالا صورت می گیرد، باید همه دستگاه ها به یاری همدیگر بیایند و البته باید دستگاه های مجهز به کار گرفته شود.

وی یکی از جدی ترین مشکلات تولید داخلی را تخلفات هنگام ثبت سفارش دانست و گفت: متاسفانه در وزارت صنعت و معدن یا جهاد کشاورزی تخلفاتی هنگام ثبت سفارش صورت می گیرد که به زیان تولید و اقتصاد کشور است و هیچ کس هم با آن برخورد نمی کند یا با تاخیر و اغماض برخورد می شود.

بختیار با اشاره به توان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای مقابله با واردات رسمی و غیر رسمی گفت: با توجه به قدرتی که برای این ستاد تعریف شده باید هرچه بیشتر در عرصه واردات حضور یابد.

وی وزارت اطلاعات را یکی از ظرفیت های مهم برای تجارت های مافیایی توصیف کرد و گفت: نیروهای ویژه اطلاعاتی می توانند به صورت نامحسوس مسیر واردات کالا را بررسی کنند و همچون موارد امنیتی که با موفقیت مانع اقدامات تروریستی می شوند، دست قاچاقیان کالا را نیز کوتاه کنند.

عضو کمیسیون انرژی با اشاره به اینکه هر یک میلیارد دلار کالای قاچاق 100 هزار شغل را نابود می کند، گفت: در شرایط که مقام معظم رهبری از جنگ اقتصادی علیه کشورمان یاد کرده اند، باید هرچه سریعتر با پدیده واردات غیر قانونی و بی ظابطه قانونی  مبارزه شود.


ارسال نظر

captcha