جام جهانی موتور محرکه اقتصاد روسیه

روس ها با هزینه ٦٨٣ میلیارد روبلی برابر با ١٢ میلیارد دلار مقدمات برگزاری جام جهانی فوتبال را فراهم کرده اند اما به نظر می رسد که این هزینه ای که روس ها کرده اند بازگشتی پر سود خواهد داشت.

تامین 24 /  آرکادی ورکوویچ، معاون نخست وزیر روسیه و رئیس کمیته برگزاری جام جهانی در مقدمه گزارشی که درباره تاثیر جام جهانی فوتبال بر اقتصاد روسیه انجام شده، نوشته است که جام جهانی فوتبال به میزان یک درصد تولید ناخالص داخلی روسیه در سال ٢٠١٨ را افزایش خواهد داد.

ورکوویچ توضیح می دهد که افزایش تولید ناخالص داخلی روسیه به دلیل آماده شدن برای برگزاری جام جهانی طی ٥ سال گذشته ادامه داشته و امسال افزایش چهار دهم درصدی داشته است. براساس پیش بینی که بانک جهانی همین هفته آن را منتشر کرده، در پایان سال ٢٠١٨، تولید ناخالص ملی روسیه تا دو درصد افزایش خواهد یافت و جام جهانی یک درصد از این میزان را تامین می کند.


براساس برآوردهای اولیه هزینه آماده سازی روسیه برای برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال ١٢ میلیارد دلار بوده است و به این ترتیب روسیه گران ترین جام‌جهانی را در تاریخ برگزار می کند. کره و ژاپن در سال ٢٠٠٢، ٦ میلیارد دلار و آلمان در سال ٢٠٠٦، ٨ میلیارد دلار برای برگزاری جام جهانی هزینه کردند. برزیل در سال ٢٠١٤ نیز ١١ میلیارد دلار هزینه برگزاری جام جهانی کرد.
روس‌ها از کل میزان هزینه کردشان، ٣٩ درصد را به زیرساخت‌های ورزشی اختصاص دادند و ٤٤ درصد را نیز صرف تقویت و نوسازی ناوگان حمل و نقل و زیرساخت‌ها کرده‌اند. روس‌ها پیش‌بینی کرده اند که تنها از محل طرفداران تیم های خارجی درآمدی برابر با ١٢٠ میلیارد روبل داشته باشند.

منبع: روزنامه شهروند


ارسال نظر

captcha