یادداشتی از داوود سعدزاده

توافق‌نامه‌ بیمه‌ای مکمل برای هنرمندان

سازمان تامین‌اجتماعی در رابطه با بیمه‌شدگان اصلی عرصه هنر، چندین بار با معاونت‌های هنری و مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تفاهم‌نامه‌هایی امضا کرده تا از طریق صندوق اعتباری هنر، زمینه برخورداری هنرمندان و نویسندگان و خبرنگاران از مزایای بیمه‌ای تامین‌اجتماعی را فراهم کند.

داوود سعدزاده 

مشاور معاونت بیمه‌ای سازمان تامین‌اجتماعی

تامین 24 / بر اساس مفاد توافقات صورت‌گرفته، سازمان تامین‌اجتماعی از طریق صندوق اعتباری هنر، 32هزار نفر از بیمه‌شدگان این حوزه را با معافیت‌هایی زیر پوشش خدمات و تعهدات خود می‌برد و در مقابل نیز هر سه ماه یک‌بار حق‌بیمه‌های افراد زیرپوشش با توجه به لیست تاییدشده به سازمان تامین‌اجتماعی پرداخت می‌شد. این تفاهم‌نامه طی چند مرحله امضا و به مرور نیز کامل‌تر شده و مطابق ارزیابی‌ها، آخرین لیست‌های تاییدشده، حدود 20هزار بیمه‌شده هنرمند، نویسنده و روزنامه‌نگار به تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید‌ه‌اند.

با این حال در تفاهم‌نامه جدید، سازمان تامین‌اجتماعی راسا از طریق تشکل‌های سه‌گانه خانه تئاتر، سینما و موسیقی وارد مذاکره‌ شده و تسهیلات و امتیازهایی را برای اعضای این خانه‌ها در نظر گرفته است. در تفاهم‌نامه جدید که شروع مذاکرات آن مربوط به سال گذشته و اهمیت تولید و اشتغال در کشور بوده، سازمان تامین‌اجتماعی با هدف ایجاد و گسترش همکاری‌های مشترک با هدف هم‌افزایی، تجمیع توانمندی‌ها، استفاده بهینه از ظرفیت‌های طرفین در پوشش بیمه‌ای، آموزش‌های لازم درباره مقررات تامین‌اجتماعی و تسهیلات در ارائه لیست و پرداخت حق‌بیمه با این سه تشکل تفاهم‌نامه‌هایی امضا کرده است. اساسا سازمان تامین‌اجتماعی بنا دارد با دستگاه‌های اجرایی، نهادها و مراجع برون‌سازمانی و تشکل‌ها ارتباط برقرار کند که تفاهم با خانه‌های تئاتر، موسیقی و سینما نیز در همین چارچوب صورت‌گرفته است.

معاونت بیمه‌ای سازمان تامین‌اجتماعی در چندین نوبت با مدیران و اعضای این خانه‌ها جلسات مشترکی برگزار و درخواست‌های آن‌ها را احصا کرد که در تفاهم‌نامه اخیر نیز گنجانده شده‌اند. مثلا اینکه هنرمندان این سه خانه مایل بودند دریافت لیست‌های حق‌بیمه‌ یا بررسی سوابق بیمه‌ای و بازرسی از کارگاه‌ها با سهولت و در شعبه‌های ویژه بررسی و انجام شود. مهم‌ترین خواسته این تشکل‌ها نیز شفافیت یا تغییر در قراردادهای اجرای آثار هنری بوده که با توجه به ماده38 قانون تامین‌اجتماعی در زمره قراردادهای پیمانکاری قرار می‌گیرد. با این حال آنچه مشخص است در بسیاری از موارد بی‌اطلاعی از قوانین و مقررات تامین‌اجتماعی موجب شکل‌گیری برداشت‌های اشتباه از سازوکار و عملکرد سازمان تامین‌اجتماعی در میان هنرمندان شده که طبق ماده سه تفاهم‌نامه، در جهت تعامل بیشتر، سازمان تامین‌اجتماعی متعهدشده نسبت به تشکیل کلاس‌های آموزشی برای زیرمجموعه خانه‌های مزبور اقدام کند.

طرفین تفاهم‌نامه در ماده دو، تعهداتی را پذیرفته‌اند. در بند یک این ماده به پراکندگی واحدهای کارگاهی اشاره شده که بر اساس آن، مقرر شده دو شعبه ویژه به‌منظور رسیدگی به تمامی مسائل و موضوعات بیمه‌ای این حوزه‌ها تعیین شود. در بند دوم همین ماده، سازمان تامین‌اجتماعی پذیرفته نحوه بازرسی این‌گونه کارگاه‌ها را در کارگروه مشترک مطرح کند و بازرسی‌ با حضور نمایندگان طرفین باشد. همچنین خانه‌های تئاتر، سینما و موسیقی متعهد شده‌اند فهرست و اطلاعات هویتی تمامی کارگاه‌های متقاضی نقل‌وانتقال پرونده مطالباتی به شعب ویژه و افراد زیرپوشش و شاغل در آن‌ها را در اختیار سازمان تامین‌اجتماعی قرار دهند. طرفین تفاهم‌نامه در بند چهار متعهد شده‌اند حداکثر پس از دو ماه از امضای این تفاهم‌نامه نسبت به تشکیل کارگروه مشترک متشکل از نمایندگان دو طرف اقدام و در خصوص پیگیری مواد این تفاهم‌نامه اقدام کنند. در ماده پنج، مدت اجرای توافقات از تاریخ امضا به مدت یک‌سال تعیین‌شده که در صورت توافق طرفین به صورت خودکار تمدید می‌شود. 

منبع: هفته نامه آتیه نو

 

ارسال نظر

captcha