ارز یارانه‌ای دارو پابرجاست

سخنگوی سازمان غذا و دارو تأکید کرد: ارز یارانه دارو همچنان برقرار است و تنها زمان پرداخت آن تغییر کرده است.

تامین 24 / دکتر کیانوش جهانپور با اشاره به برخی اخبار درباره حذف ارز یارانه‌ای دارو، اظهار کرد: یارانه ارزی این کالا حذف نشده و نخواهد شد. دارو همچنان در شمار کالاهای اساسی و استراتژیک است و دولت از آن حمایت می‌کند. موضوعی که شاید برداشت اشتباهی از آن در برخی رسانه‌ها صورت گرفته، این است که زمان پرداخت مابه‌التفاوت ارز دارو نسبت به چیزی که در ابتدا تصمیم گرفته شد؛ یعنی هنگام گشایش اعتبار، تغییر کرده و حمایت‌ها از مصرف‌کننده و بیمار در سطح عرضه انجام می‌شود. به‌این‌ترتیب، این حمایت و پرداخت مابه‌التفاوت هنگام واردات انجام نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، او ادامه داد: با وجود این تصمیم، تغییری در ماهیت موضوع ایجاد نشده است و در نهایت در سطح عرضه از نرخ دارو حمایت می‌شود؛ یعنی در همین سطح اقدامات حمایتی از محل مابه‌التفاوت نرخ ارزی که دولت به وزارت بهداشت می‌دهد و همچنین کمک سازمان‌های بیمه‌گر، انجام می‌شود.  

سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه واردکنندگان دارو و مواد اولیه نیاز به سهمیه دارند، اضافه کرد: ابتدا نظر برخی در دولت این بود که این مابه‌التفاوت هنگام گشایش اعتبار پرداخت شود و به‌جای چهارهزارو ۲۰۰ تومان که نرخ رسمی ارز است، مبنای سه‌هزارو ۸۰۰ تومان ملاک قرار گیرد. دولت نیز ۴۰۰ تومان را به‌عنوان مابه‌التفاوت هنگام گشایش اعتبار پرداخت کند، اما با توجه به نظرات بخش عمده‌ای از فعالان صنعت دارو و با توجه به فرایند پیچیده‌ای که با استفاده از این روش پیش می‌آمد، ممکن بود تعادل سیستم به سمت واردات و به ‌نفع آن سوق پیدا کند و تولید داخل را تحت‌الشعاع قرار دهد. 


ارسال نظر

captcha