در موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی انجام شد

رونمایی از ترجمه کتاب «ابرقدرت‌های در سایه»

ترجمه کتاب «ابرقدرت‌های در سایه، چگونه شرکت‌های بزرگ جهانی درحال تصاحب قدرت هستند» توسط موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی منتشر و طی مراسمی رونمایی شد.

سلاله صدرائی

تامین 24 / نویسنده این کتاب، سوزان جورج، دانش‌آموخته فلسفه و اقتصاد سیاسی در دانشگاه‌های فرانسه است. دغدغه دائمی وی به عنوان یک اندیشمند و فعال حوزه عدالت اجتماعی، کشف نیروهای اقتصادی و سیاسی دست‌اندرکار پیدایش انواع نابرابری‌ها است. این کتاب توسط علی دادگر و محمود میرهاشمی به زبان فارسی ترجمه شده است.

 

علی دادگر، در مراسم رونمایی کتاب، زمینه اصلی این نوشتار را مربوط به مساله رشد قدرت شرکت‌های بین‌المللی که «شرکت سالاری» نامیده می‌شود، بیان کرد که در آن دست‌اندازی روزافزون اصحاب سرمایه به سیاست‌ و نهادهای قلمرو دولت‌ها بررسی می‌شود. 

 

وی محتوای کتاب را مبتنی بر چارچوب پارادایم انتقادی دانست و افزود:‌ رسالت اصلی پارادایم انتقادی نیز نقد ابعاد مختلف زندگی مدرن انسانی به ویژه از منظر اقتصادی و نقد نظام سرمایه‌داری است. همچنین پارادایم انتقادی سعی دارد، جایگزین‌های عادلانه‌ و مبتنی بر مساوات را در جامعه ایجاد کرده که بر اساس آن به کرامت انسانی احترام گذاشته شود و محیط زیست آسیب کمتری ببیند.

 

این مترجم، گفت: تعریف شرکت سالاری این است که اصحاب سرمایه و ثروت‌مندان در جوامع رو به فزونی است و این گروه، منویات خود را در قانون‌ گذاری‌ها منعکس می‌کنند که پدیده خطرناکی است. به زعم نویسنده کتاب، مهمترین پیامد منفی این رخداد این است که حق سرنوشت که از حقوق اولیه انسانی و دموکراسی به شمار می‌رود، به مرور زمان تضعیف شده و در معرض تهدید قرار می‌گیرد.

 

به گفته دادگر، سوزان جورج و سایر اندیشمندان مکتب انتقادی، این روند را ناشی از پیامد مستقیم مکتب نئولیبرالیسم می‌دانند که با وجود بحران‌های اقتصادی، روز به روز با قدرت بیشتری زندگی انسان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سوزان جورج در این کتاب اصطلاح جالبی را به کار می‌برد و می‌گوید، دموکراسی به آفت نئولیبرالیسم دچار شده است.  

 

وی اظهار کرد: یکی از اهرم‌هایی که نویسنده بر آن تاکید دارد، بحث لابی‌گری است و معتقد است این مسئله یکی از روش‌های بسیار موثر و شناخته شده در جهت تحمیل سیاست‌های شرکت‌های بزرگ به شمار می‌رود.  

 

دادگر، از نگاه نویسنده، یکی از ابزارهای مهم شرکت‌های بزرگ را پیمان‌نامه‌های تجارت آزاد بیان کرد که از جمله آن پیمان TTIP و TTP است که درباره آن به طور مفصل در دو فصل کتاب توضیح داده شده است.

 

مترجم کتاب «ابرقدرت‌های در سایه» افزود: فصل چهار کتاب، کرنش سازمان ملل را در مقابل این فرآیند نشان می‌دهد و بحث می‌کند که چگونه شرکت‌های بزرگ در تمامی مجامع سازمان ملل شرکت و اعمال نظر می‌کنند و این مسئله خطرناکی است که سپهر جهانی از این واقعیت مصون نمانده است.

 

وی تصریح کرد: این کتاب همچنین ایدئولوژی بازطراحی جهانی را مطرح می‌کند که از منظر نویسنده، پدیده‌ای خطرناک و بلند پروازانه است که از سوی داووس یا شرکت‌های مجمع جهانی اقتصاد پی‌گیری می‌شود.

 

محمود میرهاشمی، مترجم دیگر این کتاب نیز هدف از ترجمه این کتاب را ارتقای آگاهی مردم به ویژه جوانان و دانشجویان از وضعیت غرب برشمرد و افزود: مواردی در این کتاب وجود دارد که به درد کشور ما می‌خورد و کمک می‌کند تا دید بهتری نسبت به وضعیت جهان در کشورهای غربی داشته باشیم.

 

وی در تشریح محتوای کتاب، گفت: بر اساس نوشتار این کتاب، مسئله قدرت، بیشتر در حوزه اقتصاد و تجارت مطرح است و این نوع قدرت در طول زمان شکسته شده و در اختیار عموم قرار داده می‌شود؛ اما با ورود مکتب نئولیبرالیسم، شرکت‌های بزرگ تصمیم گرفتند این قدرت را به دست آورند.

 

این مترجم، اظهار کرد: نئولیبرالیست‌ها در چند سال اخیر به دنبال کسب مشروعیت و قانون‌مند کردن اختیارات خود هستند تا بتوانند منطبق بر قانون، فعالیت خود را گسترش دهند. برای این منظور از تکنیک‌هایی مانند لابی‌گری، ایجاد شبه جنبش‌ها و تشکل‌های وابسته، دروغ‌گویی و کاهش ارزش‌های اجتماعی، تاکید بر فردگرایی و مصرف گرایی، تاکید بر حق آزادی انتخاب استفاده می‌کنند که مورد نظر جوامع غربی است.

 

میرهاشمی افزود: همچنین شایعه پراکنی، تحریف یافته‌های علمی، سوء‌استفاده از حقوق اقلیت‌ها و استفاده از افراد با سمت‌های دولتی و حقوقی که بسیاری از آن‌ها سیاست‌مداران بازنشسته و با نفوذ هستند، از دیگر روش‌های گسترش تفکر نئولیبرالیسم به شمار می‌رود که در این کتاب به طور مفصل شرح داده شده است.

 

وی در ادامه زمینه‌های مورد هجوم مکتب نئولیبرالیسم را از منظر نویسنده کتاب، شرح داد و تصریح کرد: نئولیبرالیسم در زمینه خدمات بهداشت و درمانی، امور مالی و مواد خوراکی بیشترین ضربات را وارد کرده است. همچنین آسیب‌های انسانی، اقتصادی و اجتماعی نیز نتیجه عملکرد نئولیبرالیسم است که بازتاب آن در کاهش یا ثابت ماندن سطح موثر دستمزدها، بی‌ثباتی بازار اشتغال، افزایش سن بازنشستگی و غیره به ویژه در جوامع غربی کاملا مشهود است.

 

به گفته میرهاشمی، بر اساس محتوای این کتاب، اتاق بازرگانی ایالات متحده آمریکا بزرگ‌ترین نهادی است که در این زمینه لابی می‌کند. همچنین کمیسیون تجارت اروپا نیز از این روش تبعیت می‌کند.

 

مترجم کتاب «ابرقدرت‌های در سایه» افزود: یکی از اهداف نئولیبرالیسم، کم‌رنگ کردن حس میهن‌پرستی و ترویج فکر جهانی شدن است که با هدف چیرگی بر کشورها و تخریب فرهنگ‌های محلی به وجود آمده است.

 

به گزارش تامین 24، کتاب «ابرقدرت های در سایه، چگونه شرکت های بزرگ جهانی در حال تصاحب قدرت هستند» توسط موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی در چاپ نخست به تعداد 500 جلد به تازگی منتشر شده است و علاقمندان می‌توانند این کتاب را به قیمت 220 هزار ریال تهیه کنند.

 

---

 


ارسال نظر

captcha