یادداشتی از نصرالله دریابیگی

خصوصی‌سازی ناقص و ناعادلانه نقطه مقابل تولید باکیفیت

هفته کارگر امسال، هم به لحاظ نام‌گذاری امسال مبنی بر «حمایت از تولید داخلی» و هم به ‌دلیل مشکلات عدیده‌ای که جامعه کارگری با آن دست به گریبان است، بسیار حائز اهمیت است.

نصرالله دریابیگی

دبیر اجرایی خانه کارگر استان مازندران، مسئول کانون بازنشستگان استان مازندران و عضو کانون عالی بازنشستگان کشور

تامین 24 / یکی از عمده مشکلات کارگران، قراردادهای موقت است. در جریان خصوصی‌سازی که متاسفانه در خیلی جاها به خصوصی‌خوری تبدیل شده است، بسیاری از واحدها تعطیل شده‌ و خیلی از کارگران، هنوز حقوق دریافت نکرده‌اند. همچنین ما عزا داریم از این بابت که مجلس شورای اسلامی در قالب لایحه سال 97 و در خصوص بند «ز» تبصره7، مشکلاتی را برای کارگران به‌وجود آورد. خواسته ما از دولت به‌ویژه از وزیر کار این است که از دولت بخواهد این بند اجرا نشود، چراکه استقلال سازمان تامین‌اجتماعی را بر هم می‌زند و مشکلاتی را برای سازمان و منابعش به‌وجود خواهد آورد. این در حالی است که دولت حدود 150 هزار میلیارد تومان به سازمان تامین‌اجتماعی بدهکار است و با تبصره جدید مجلس، اوضاع بدتر خواهد شد. افزون بر این، یکی از آرزوهای دیرینه ما این است که جلو قاچاق گرفته و از تولیدات ایرانی حمایت شود. در حقیقت، انتظار داریم جلو واردات بی‌رویه کالاهای خارجی، چه کالای مصرفی، چه میوه‌جات و چه ماشین‌آلات گرفته شود.

مهم‌ترین نکته اینجاست که باید از کار کارگر ایرانی حمایت کرد. با توجه به فرمایشات رهبری راجع‌به حمایت از کالاهای ایرانی، باید در کنار این حمایت، عدالت اجتماعی، تقسیم عادلانه ثروت و پرداخت دستمزد مناسب هم منظور شود. یعنی اگر حقوق کارگر به‌موقع به حسابش پرداخت شود، بیمه او به‌موقع به حساب تامین‌اجتماعی واریز شود، حقوق بازنشستگان به‌موقع پرداخت شود، تامین‌اجتماعی به‌خوبی به خدمت‌رسانی بپردازد و همه سازمان‌های حمایتی به‌درستی عمل کنند، در این زمان است که فرمایشات رهبری به اجرا رسیده و بهره‌وری افزایش خواهد یافت. متاسفانه یکی از عمده مشکلاتی که همواره مورد بحث قرار می‌گیرد این است که گاهی در امور سازمان تامین‌اجتماعی دخالت‌هایی انجام می‌شود. جدای از اینکه این مشکل باید برطرف شود، انتظار داریم قراردادهای موقت کار لغو شود تا امنیت شغلی مطلوبی برای کارگران فراهم شود. خصوصی‌سازی باید به سمت عدالت پیش رود تا تقسیم عادلانه ثروت را به همراه آورد، اما مثلا شاهد هستیم خصوصی‌سازی در استان مازندران در خیلی از موارد به فساد و تعطیلی و بیکاری دامن زده است، بنابراین خصوصی‌سازی ناقص و ناعادلانه، نه تنها کمکی به کارگران نخواهد کرد، بلکه اوضاع معیشتی آن‌ها را بدتر و فرایند کیفی‌سازی تولید داخل را نیز با اختلال مواجه خواهد کرد. 
منبع: هفته نامه آتیه نو

ارسال نظر

captcha