آموزش‌های مهارتی شاهراه افزایش اشتغالزایی

ریشه کنی معضل بیکاری با وجود شمار زیادی از جوانان به ویژه دانش‌آموختگان فاقد مهارت در گرو تغییر فرهنگ اشتغال و ترویج آموزش‌های مهارتی به عنوان شاهراه افزایش اشتغالزایی در کشور است.

تامین 24 /دولت تدبیر و امید با علم بر این که آموزش‌های مهارتی راهکار حل مشکل بیکاری در جامعه است، سیاست‌های هدفمندی را به منظور تکمیل زنجیره مهارت تا فضای کسب و کار در پیش گرفته است.

 

به گزارش ایرنا، کارشناسان بیکاری و فقر را 2 معضل امروز و آینده کشور یاد می‌کنند که دولت تدبیر و امید عزم جدی دارد تا با تمرکز بر ارایه آموزش‌های مهارتی به عنوان راهکاری اساسی برای حل این مساله در بلندمدت و به حل مشکل اشتغال بپردازد.

 

در دهه 80 آموزش عالی کشور بی‌محابا توسعه یافت و کشور را با خیل دانش‌آموختگان دانشگاهی مواجه کرد که فاقد مهارت هستند و مقبول کارآفرینان نیستند که باید مدتی به مهارت‌آموزی آن‌ها پرداخته شود.

 

متناسب نبودن آموزش‌های عالی با نیازهای شغلی، باعث خروج تعداد زیادی از جوانانی شده است که مهارتی ندارند و فقط با تکمیل تحصیلات دانشگاهی به دنبال مشاغلی هستند که امکانی برای دستیابی به آن وجود ندارد.

ایجاد اشتغال برای جوانان نیازمند زمینه‌هایی است که آموزش مهارت‌های متناسب با نیاز بازار کار یکی از آنهاست؛ در این میان 2 مساله بیشتر مورد توجه است: یکی ایجاد رغبت در جوانان به ویژه دانشجویان برای فراگیری مهارتی که در آینده به اشتغال آنان منجر شود و یکی ایجاد زیرساخت‌های لازم در زمینه برنامه ریزی و ساختاری برای ارایه این آموزش‌ها به جوانان است.

بر اساس اعلام سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، سال 96 فقط یک میلیون و 200 هزار نفر آموزش‌های مهارتی را در بیش از 500 مرکز فراگرفتند و اختصاص تنها یک درصد از بودجه آموزش کشور برای آموزش‌های مهارتی با هدفگذاری های کشور برای اشتغالزایی با اتکا به مهارت آموزی به جوانان همخوانی ندارد.

نرخ بیکاری تا پایان 9 ماه سال 96در استان سمنان 9.4درصد بود و سمنان پس از استان مرکزی کمترین نرخ بیکاری کشور را داشت. از سوی دیگر، استان سمنان با داشتن بیش از 40 دانشگاه و موسسه آموزش عالی، بالاترین نرخ دانشجو نسبت به جمعیت را داراست و معضل اصلی اشتغالزایی در استان سمنان دانش‌آموختگان دانشگاهی فاقد مهارت عنوان شده است.

در سال 96 در مراکز دولتی و غیردولتی آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان بیش از 21 هزار و 200 نفر آموزش‌ها را فراگرفتند و در سال 97 سمنان جز هفت استان نمونه کشور در زمینه به‌روز رسانی مهارت‌ها در رشته‌های گردشگری و فناوری اطلاعات انتخاب شده است.

بنا به اعلام امیدعلی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران، تا پایان 9 ماه سال 96 تعداد 16 هزار نفر به آمار بیکاران خالص کشور اضافه شد و آمار بیکاران کشور به سه میلیون و 200 هزار نفر رسید و آمار اشتغال کشور در همین مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 3.6 درصدی داشت؛ در حالی که آمار اشتغال در سال 95 رشد 2.8 درصدی و در سال های پس انقلاب به طور متوسط 2.5 درصد ثبت شده است که نشان از موفقیت برنامه‌های دولت تدبیر و امید در ایجاد اشتغال برای جوانان است.

وی با اشاره به نیاز اشتغال کشور به میزان چهار درصد، خاطرنشان کرد: بین سال‌های 1365 تا 95 متوسط سالانه افزایش افراد شاغل 2.5 درصد بود، سال 95 به میزان 2.8 درصد و در 9 ماهه 96 به میزان 3.6 بوده که نشان از بهبود وضعیت اشتغال کشور نسبت به گذشته دارد.

رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به اینکه بین سال های 1384 تا 1392 متوسط سالانه 76 هزار نفر بر افراد شاغل کشور اضافه شدند، بیان کرد: از سال 92 تا 95 متوسط افزایش افراد شاغل کشور 489 هزار نفر و در سال 95 به میزان 650 هزار نفر بود، در 9 ماه سال 96 برای 818 هزار نفر اشتغال ایجاد شده است.

رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به اینکه در سال 95 از جمعیت 80 میلیونی کشور 65 میلیون نفر در سن کار بودند که 40 میلیون نفرشان جمعیت غیرفعال شامل زنان خانه‌دار، دانش آموزان و دانشجویان و بازنشستگان بودند، بیان کرد: در سال گذشته از 25 میلیون و 800 هزار نفر جمعیت فعال اقتصادی کشور سه میلیون و 203 هزارنفر بیکار مطلق بودند و 22 میلیون و 588 هزار نفر از یک تا 44 ساعت تعیین شده قانون کار مشغول به کار بودند.

رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به وجود 3 میلیون و 200 هزار بیکار مطلق کشور در سال 95 اضافه کرد: 2 میلیون و 370 هزار نفر کمتر از 44 ساعت در هفته کار کردند که به این دسته اشتغال ناقص می‌گویند که برخی در کشور سعی دارند القا کنند این تعداد بیکارند که چنین نیست.

به نظر می‌رسد آموزش‌های فنی و حرفه‌ای از تک‌‌مهارتی باید به سمت آموزش بسته مهارتی تغییر کند؛ یعنی مهارت‌آموز به جای فراگیری فقط یک مهارت فنی، مهارت‌های دیگری مانند مهارت‌های نرم‌افزاری، کارآفرینی، فروش، تحلیل بازار و شکل‌دهی به بازار را آموزش می‌بیند تا امکان اشتغال‌پذیری افراد افزایش یابد.

 

آموزش های مهارتی همسو با اهداف اشتغالزایی

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه اولویت این سازمان در خصوص ایجاد اشتغال، ایجاد مهارت، پس از آن شکل گیری کسب و کار و در مرحله بعد ارایه تسهیلات برای رفع کاستی‌هاست، گفت: این سازمان در سال 97 برنامه روشنی برای ایجاد کسب و کار، مهارت آموزی و تضمین سرمایه گذاری دارد به نحوی که بتواند تسهیلات ارایه شده را به نتیجه مطلوب برساند.

 

سلیمان پاک سرشت خاطرنشان کرد: در صورتی که افراد گیرنده تسهیلات، آموزش و مهارت های لازم را کسب کرده باشند، سرمایه گذاری و تسهیلات و بازگشت آن تضمین شده و تردید در ارایه تسهیلات به حداقل کاهش می‌یابد.

پاک سرشت با بیان این که سازمان فنی و حرفه‌ای ، نهاد تسهیل دهنده نیست بلکه فقط آموزش مهارتی ارایه می‌کند، گفت: در سال های اخیر این امکان فراهم شده است که مهارت دیدگان با ایجاد گروه‌های شغلی در قالب تشکل با راه اندازی کسب و کار به صندوق کارآفرینی امید معرفی شده و از تسهیلات آن صندوق استفاده کنند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به مهمترین برنامه‌ها و سیاست‌های این سازمان در سال 97 افزود: حرکت به سمت برنامه ریزی‌های منطقه‌ای و ارایه بودجه به ادارات کل در راستای تکمیل تجهیزات و امکانات براساس نیاز هر استان از جمله برنامه‌هاست.

وی اضافه کرد: آماده سازی ما برای ارایه آموزش‌های مهارتی باید براساس نیازهای استانی باشد که در همین راستا در سال جاری شورای مهارت در استان‌ها فعال شده و سند مهارت آموزی استان‌ها تدوین می‌شود.

پاک سرشت تقویت ارتباط با دانشگاه‌ها، بخش صنعت و بخش خصوصی را از اولویت‌های سازمان اعلام کرد و گفت: براساس توافق سازمان فنی و حرفه‌ای با وزارت علوم، این سازمان با حضور در دانشگاه‌ها بتواند خدماتی را ایجاد کند که دانشجویان در کنار تحصیل، بتوانند از آموزش‌های مهارتی برخوردار شوند و گواهی نامه‌های مرتبط در صورت قبولی در آزمون‌ها را کسب کنند.

وی تصریح کرد: سازمان فنی و حرفه‌ای در کل کشور دارای 586 مرکز است که این تعداد مراکز گرایش این سازمان را در سال جاری فراهم می‌کند. در سال گذشته حدود یک میلیون و 500 هزار نفر از آموزش‌های مراکز فنی و حرفه‌ای استفاده کردند که این آمار کمی در کنار کیفیت مطلوب و بهره برداری صحیح می‌تواند برای پیشرفت کشور و صنعت مفید باشد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور بیان داشت: تنها یک درصد از بودجه آموزش کشور در سال 97 صرف آموزش مهارتی می‌شود در حالی که این مبلغ هیچ تناسبی با ماموریت و نگاهی که در دولت و مجلس برای رونق و توسعه آن به آموزش‌های مهارتی شکل گرفته، وجود ندارد.

وی به اهمیت و نقش شکل گیری شورای مهارت در ساماندهی مهارت‌های آموزشی متناسب با بازار هر استان اشاره و اضافه کرد: شورای مهارت در استان‌ها باید تشکیل شود و از سوی این شورا وظیفه برنامه‌ریزی عملیاتی آموزشی مهارتی هر استان بررسی و از سوی نهادهای اجرایی پیگیری شود.

پاک سرشت با اشاره به تاثیر آموزش‌های مهارتی در اشتغالزایی، تصریح کرد : بین 50 تا 60 درصد آموزش‌های مهارتی در کارجویان کشور منتهی به افزایش فرصت‌های شغلی می‌شود.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور اظهارداشت: برنامه ریزی مهارت آموزی در کشور از طریق شوراهای مهارت استان‌ها، از شکل ملی به شکل استانی و حتی منطقه‌ای تغییر می‌کند تا مهارت‌های مورد نیاز هر منطقه یا استان شناسایی شود. ابزارهای لازم برای شناسایی این مهارت‌ها در اختیار استان‌ها قرارگرفته است؛ در این شیوه سعی می‌شود نسبت نزدیکتری بین آموزش‌های مهارتی و محیط کار برقرار شود.

 

ارایه آموزش های مهارتی ضمن تحصیل به دانشجویان

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: بر اساس تفاهم‌نامه بین این سازمان و وزارت علوم، تحقیقات وفناوری در سال جاری آموزش‌های مهارتی متناسب با رشته تحصیلی دانشجویان ارایه می‌شود.

پاک سرشت افزود: هدف از این تفاهم‌نامه کمک به آموزش مهارت‌ها به دانشجویان حین تحصیل در کشور است.

وی با اشاره به این که دانش آموختگان دانشگاه پس از پایان تحصیلات با مشاهده بیکاری به سمت مهارت‌های مهارتی گرایش می‌یابند، خاطرنشان کرد: به این شکل دانشجویان دوبار آموزش‌ها را یکی در دانشگاه و دیگری پس از دانشگاه فرا می‌گیرند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با بیان این که حدود 40 درصد از مهارت‌آموزان فنی و حرفه‌ای را دانش آموختگان تشکیل می‌دهند، گفت: در قالب این تفاهم‌نامه سعی می‌شود متناسب با رشته تحصیلی دانشجویان حین تحصیل برای آنان دوره‌های مهارتی در نظر گرفته شود که بسیار تاثیرگذار است.

پاک سرشت یادآور شد: با آموزش مهارت‌ها به دانشجویان حین تحصیل، استانداردسازی می‌شود تا اشتغال‌پذیری آن‌ها بیشتر شود.

وی جامعه هدف تفاهم‌نامه بین سازمان فنی و حرفه‌ای و وزارت علوم را دانشجویان همه رشته‌ها ذکر و تاکید کرد‌: این طرح از امسال و با جدیت در فصل تابستان و تعطیلی دانشجویان اجرا می‌شود.

این مسئول در سازمان فنی و حرفه‌ای کشور تصریح کرد: اجرای آموزش دوره‌های مهارتی دانشجویان متناسب با رشته تحصیلی آنان از دانشگاه‌های مطرح و در مراکز استان‌ها آغاز می‌شود.

وی بیان کرد: این سازمان نهادی آموزش‌دهنده است و آموزش‌گیران در صورت ایجاد کسب و کار به صورت تعاونی، می‌توانند از تسهیلات صندوق کارآفرینی امید بهره‌مند شوند.

 

فقدان تناسب آموزش عالی با فضای کسب و کار

استاندار سمنان معتقد است: رفتن جوانان به دنبال تحصیلات دانشگاهی با هدف کسب شغل پشت میزنشینی سرانجامی ندارد و اکنون ریشه‌کنی بیکاری در جامعه به میزان زیادی به تغییر فرهنگ اشتغال در بین جوانان وابسته است.

سیدشهاب الدین چاوشی، هدفگذاری آموزش های مهارتی سال 97 در این استان را 'هر جوان یک مهارت' اعلام کرد که باید از سوی مسوولان پیگیری شود.

وی تاکید کرد: این هدفگذاری باید به شکلی دنبال شود که جوان بیکاری که دارای مهارت باشد وجود نداشته باشد؛ یعنی تمام جوانان جویای کار باید مهارت داشته باشند یا به دنبال مهارت آموزی بروند به طوری که اگر کسی کاری بلد است نباید بیکار باشد.

چاوشی با بیان اینکه یکی از مبانی اقتصاد مقاومتی در اشتغالزایی است، تصریح کرد: این اشتغالزایی در سایه آموزش‌های مهارتی ایجاد می‌شود.

وی تربیت نیروهای کاری ماهر را از رسالت‌های مهم آموزش فنی و حرفه‌ای در تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: بخش صنعت اکنون به تکنیسین و افرادی در مشاغل فنی نیاز دارد ولی با خیل دانش‌آموختگان فاقد مهارت روبه رو هستیم.

استاندار سمنان، برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه‌مدت برای آموزش دانش‌آموختگان به عنوان نیروی کار را از اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان خواستار شد و افزود: فرآورده این دوره‌ها باید به کار اشتغال بیابد.

چاوشی با اشاره به وجود دانشگاه‌های متعدد در استان، خاطرنشان کرد: در این استان دانش‌آموختگان فراوانی وجود دارد که اگر با امور حرفه‌ای و فنی آشنا شوند، قابلیت صدور خدمات فنی و مهندسی از استان را فراهم می‌کند.

استاندار سمنان با بیان این که استان دارای ظرفیت دانشگاهی قابل توجهی است که بازار کار زیادی برای خروجی آن‌ها وجود ندارد، بیان داشت: متناسب نبودن آموزش‌های عالی با نیازهای شغلی از نگرانی‌های مدیریتی جامعه است که باید با نیارسنجی و انعطاف آموزش‌های مهارتی جبران شود.

 

آموزش های مهارتی راه بی بدیل اشتغال آفرینی

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان با تاکید بر لزوم ارایه آموزش‌های مهارتی در کنار امکان اشتغالزایی و فضای تولید برای مهارت آموزان، گفت: آموزش‌های مهارتی راه بی‌بدیل توسعه و نقش‌آفرین مهمی در ارتفای بهره‌وری و رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

فاطمه منصوری، ارتقای آموزش‌های مهارتی را نیازمند فرهنگ سازی و سرمایه‌گذاری دانست و اضافه کرد: آموزش‌های مهارتی نیاز دارد با سرمایه گذاری لازم بسترهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به منظور منعطف‌ سازی آموزش‌ها متناسب با بازار در این بخش فراهم شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان یادآورشد: ایجاد دغدغه فراگیری مهارت در جوانان نیاز نرم‌افزاری آموزش‌های مهارتی در شرایط کنونی است.

منصوری، ورود خیران به حوزه مهارت آموزی را زمینه اشتغال آفرینی در جامعه دانست و افزود: ورود خیران مهارت الگوی مردمی کردن مهارت‌های آموزشی است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان تاکید کرد: تکمیل چرخه آموزش‌های فنی وحرفه ای تا ایجاد کسب و کار از نیازهای اساسی این حوزه است که با تقویت سیاستگذاری‌های کلان باید محقق شود که می‌توان از حمایت‌های اجتماعی و ورود خیران به این بخش نیز بهره برد.

در استان سمنان یکهزار و 800 واحد تولیدی و صنعتی فعالیت دارد


ارسال نظر

captcha