عضو کمیسیون بهداشت مجلس در گفت و گو با تامین 24 عنوان کرد

افزایش دستمزد بهترین راهکار حمایت از تولید

اکبر ترکی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی بالا بردن دستمزد کارگران را بهترین راهکار برای حمایت از تولید داخلی دانست و گفت: البته اینکه کارگران با افزایش دستمزد، به خرید کالا ترغیب می شوند، حرف درستی است. اما هرگز به معنای خرید کالای ایرانی نیست و باید روحیه و باور کارگران به خرید کالای ایرانی و حمایت از تولید داخلی باشد.

تامین 24 / ترکی با تاکید بر اینکه باید میزان دستمزد کارگران افزایش مناسبی داشته باشد، گفت: امروزه خط فقر نزدیک به 3 میلیون تومان تعیین شده اما هنگامی که سراغ دستمزد کارگران می رویم نه تنها بیشتر آنان حداقل بگیر هستند، بلکه عده ای زیادی از کارگران همین حداقل قانونی را هم دریافت نمی کنند و متاسفانه کمتر از مصوبه قانونی دستمزد می گیرند.

وی در گفت و گو با تامین 24 با ابراز تاسف از اینکه شرایط کار و اشتغال به اندازه ای اسفبار شده که برخی از کارفرمایان به اندازه ای به کارگران حقوق نمی دهند که حداقل های زندگی شان را هم تامین کنند، گفت: بنابراین وقتی بحران بیکاری و اشتغال داریم، کارفرما با کارگر توافق می کند که به او کار بدهد، اما حقوق قانونی اش را ندهد و این اشکال اصلی کار است.

وی با اشاره به اینکه در قانون برنامه ششم توسعه تصویب شده که دولت فاصله بین حقوق بازنشستگان با شاغلان را کاهش دهد، گفت: در قانون مشخص کردیم که نهایت فاصله حقوق شاغلان با بازنشستگان بیشتر از 10 درصد نباشد. این در حالی است که امروزه بازنشستگان بسیار پایین تر از آنهایی مستمری دریافت می کنند که هم طراز شغلی هستند.

نماینده فریدن و چادگان با یادآوری اینکه قرار بود حقوق بازنشستگان دولتی به نوعی ترمیم شود که کمتر از 2میلیون تومان نگیرند، گفت: برای این مهم 10 هزار میلیارد تومان هم تخصیص پیدا کرد، اما هنوز این ترمیم صورت نگرفته است.

وی با ابراز تاسف از اینکه در حال حاضر حقوق بیشتر کارگران و بازنشستگان پایین است، گفت: این شرایط نباید ادامه داشته باشد زیرا کارگران و بازنشستگان همین توان اندک را نیز از دست می دهند و دیگر توان ادامه زندگی عادی را نخواهند داشت، چه رسد به اینکه بخواهند کالایی را خریداری کنند. نتیجه اینکه نه تنها کالای خارجی را نمی توانند بخرند، بلکه امکان خرید کالای داخلی را هم نخواهند داشت.

ترکی با تاکید بر اینکه کارگران همواره انتقاد دارند که حقوق واقعی در قبال کاری که انجام می دهند، دریافت نمی کنند، گفت: وقتی کارگر حقوق پایین بگیرد، انگیزه کار ندارد و کم کاری می کند و حتی در برخی موارد کارشکنی می کند. نیتجه آن می شود که به تولید لطمه وارد می شود. در حالی که اگر دستمزد خوبی به کارگران داده شود، انگیزه کار در آنان تقویت می شود و به کالایی که تولید می کنند احترام قایل می شوند در نتیجه هم خودشان کالای ایرانی می خرند و هم دیگران را به خرید کالای ایرانی تشویق می کنند.

وی با تاکید بر اینکه چرخه تولید شامل مسایل و حلقه های بسیاری می شود که دستمزد یکی از آنهاست، گفت: کیفیت کالا و قیمت مناسب و خدمات پس از فروش و بسیاری موارد دیگر می تواند انگیزه برای خریدار ایجاد کند. ای بسا، دستمزد نیروی کار را افزایش بدهیم اما فرهنگ و باور استفاده از کالای ایرانی را در او تقویت نکرده باشیم و نتیجه آن باشد که بخشی از دستمزدش را پس انداز کند تا کالای خارجی بخرد. بنابر این برای حمایت از کالای ایرانی باید تمامی گزینه ها را کنار هم قرار بدهیم.


ارسال نظر

captcha