صادرات تجهیزات پزشکی 10 برابر می شود

پیش‌نیازهای توسعه تولید ملی دارو

در سالی که به نام «حمایت از کالای ایرانی» نام‌گذاری شده است، باید در نظر داشت یکی از عمده تولیدات داخلی، دارو و تجهیزات پزشکی است.

تامین 24 /به گفته سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، ۵۰درصد از داروی مورد نیاز کشور از مواد اولیه گرفته تا اشکال دارویی، کاملا بومی هستند و ۹۶درصد از داروی کشور را خودمان تولید می‌کنیم. ماده اولیه باقی‌مانده این میزان تولید دارو در کشور از خارج وارد می‌شود.

همچنین بر اساس آمارهای رسمی، حدود ۳۵درصد از تجهیزات پزشکی در زمره تولیدات داخلی قرار دارند.

در صورت حمایت گسترده‌تر از این تولیدات داخلی، میزان صادرات این محصولات حیاتی نیز افزایش پیدا می‌کند. چند هفته قبل، رضا مسائلی، مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت وعده داد وزارت بهداشت در راستای حمایت از کالای ایرانی به‌خصوص در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، برنامه‌های مختلفی در دست اجرا دارد و بر همین اساس، در سال 97 صادرات تجهیزات پزشکی، 10برابر افزایش خواهد یافت.

در حالی مسئولان وزارت بهداشت از برنامه این وزارت‌خانه برای افزایش 10برابری صادرات تجهیزات پزشکی در سال 97 سخن گفته‌اند که هم‌اکنون کل صادرات تجهیزات پزشکی ایران، سالانه حدود ۲۴میلیون دلار برآورد می‌شود. اینکه صادرات تجهیزات پزشکی کشور به حدود ۲۴۰ میلیون دلار در سال 97 برسد، برنامه بلندپروازانه‌ای است که جز با افزایش روزافزون کیفیت تولیدات تجهیزات پزشکی میسر نخواهد شد. در واقع، فقط زمانی از تجهیزات پزشکی تولید داخل در عرصه‌های بین‌المللی استقبال گسترده‌ای می‌شود که کیفیت این محصولات نیز در حد استانداردهای جهانی باشد.

در بند چهارم سیاست‌های کلی سلامت نیز به ضرورت ارتقای کیفیت کالاهای سلامت‌محور و برخورداری از استانداردهای بین‌المللی تاکید شده است تا با ارتقای کیفیت و بازاریابی علمی بتوان تجهیزات پزشکی تولید داخل را به بازار کشورهای توسعه‌یافته کشاند.

البته به گفته مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، صادرات تجهیزات پزشکی ایران به کشورهای منطقه به‌ویژه عراق، افغانستان و کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (CIS) قابل‌توجه است، اما برای افزایش 10برابری صادرات تجهیزات پزشکی در سال 97 نیاز داریم بازارهای جدیدی در کشورهای فرامنطقه‌ای پیدا کنیم.

در حوزه حمایت از تولیدات داخلی دارو نیز همین سیاست کلیدی باید پیش گرفته شود تا صادرات این محصول، افزایش پیدا کند. در شرایطی که آمارها از رشد سه‌برابری صادرات دارو در دولت‌های یازدهم و دوازدهم حکایت دارد، اما همچنان با جایگاهی که در آن تولیدات داخلی داروی ایرانی به بازارهای اروپا و آمریکای شمالی راه پیدا کند، فاصله معناداری داریم.

به گفته محمدنعیم امینی‌فرد، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ارزش ریالی ۱۰ درصد داروی وارداتی با ۹۰ درصد داروی تولیدی داخل برابری می‌کند. این مسئله به‌خوبی نشان می‌دهد کشور ما تا تولید داروهایی با فن‌آوری ساخت بالا، راه زیادی در پیش دارد و در بازار رقابتی ساخت و عرضه داروهای پیشرفته، فعلا حرف چندانی برای گفتن ندارد.

فرهنگ‌سازی؛ پیش‌نیاز حمایت از تولید داخلی دارو

وقتی در نسخه تجویز شده از سوی یک پزشک، انواع و اقسام داروهای خارجی گران‌قیمت وجود دارد و بیمار هم اصرار دارد از تولیدات مشابه داخلی استفاده نکند، در این‌صورت نباید توقع داشت که بازار تولید داخلی دارو، جان بگیرد. در این حالت، علاوه بر اینکه بازار داخلی دارو، انگیزه خود را برای رشد و توسعه از دست می‌دهد، اقتصاد سلامت نیز با تحمیل هزینه‌های هنگفت و غیرضروری مواجه خواهد شد. دکتر محمود الیاسی، عضو مجمع عمومی انجمن داروسازان ایران در گفت‌وگو با «آتیه‌نو» تاکید دارد: «کیفیت داروهای ایرانی، تفاوتی با نمونه‌های مشابه خارجی ندارد و حتی برخی اوقات، نمونه‌های ایرانی از کیفیت بالاتری برخوردار است.

به همین دلیل، داروسازان باید با ارائه مدارک و مستندات علمی، کیفیت بالای تولیدات داخلی دارو را به پزشکان اثبات کنند.» اقدام بعدی برای حمایت از تولیدات داخلی دارو که الیاسی به آن اشاره می‌کند، واقعی‌سازی قیمت داروهای تولید داخل است. به اعتقاد الیاسی، اینکه داروی داخلی با نازل‌ترین قیمت به‌دست بیمار می‌رسد، علاوه بر اینکه به افزایش هزینه‌های دارویی و افزایش مصرف خودسرانه دارو منجر می‌شود، موجب ضعیف‌شدن اقتصاد دارویی کشور نیز خواهد شد. همچنین دکتر شهاب‌الدین جنیدی جعفری، عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران درخصوص نحوه حمایت از تولیدات داخلی دارو، به آتیه‌نو می‌گوید: «برای حمایت از تولیدات داخلی دارو باید بین بیماران هم فرهنگ‌سازی شود تا از پزشکان تقاضای تجویز داروی خارجی نداشته باشند.»

به گفته جنیدی جعفری، اینکه پزشک و بیمار به اثربخشی داروی داخلی ایمان داشته باشند، فرایندی است که می‌تواند موجب ارتقای صنعت داروسازی کشور شود، اما در صورت اصرار پزشک و بیمار به تجویز داروهای خارجی که نمونه‌های مشابه داخلی دارد، قاچاق دارو نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

ارتقای کیفیت، رمز توسعه صادرات تجهیزات پزشکی

بدون ارتقای کیفیت، هرگونه تلاشی برای توسعه صادرات تجهیزات پزشکی با شکست مواجه خواهد شد. نباید از خاطر برد که براساس قانون نیز، وزارت بهداشت متولی ارتقای کیفیت تجهیزات پزشکی است و باید بر این کیفیت نظارت کند. مسائلی، مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت هم به همین مسئله اشاره و تاکید می‌کند: «در سال ۹۷ بحث توسعه و ارتقای تجهیزات پزشکی بر اساس استانداردهای بین‌المللی و اروپایی پایه‌گذاری شده است، بنابراین در سال جدید شاهد تحول بنیادین در نظام ارزیابی و کنترل کیفی تجهیزات پزشکی در کشور خواهیم بود.» هدف نهایی وزارت بهداشت در حوزه تجهیزات پزشکی رسیدن به کالای باکیفیت و توسعه صادرات است. در واقع، وزارت بهداشت مصمم است توسعه صادرات تجهیزات پزشکی را دنبال کند و بر همین اساس بر ارتقای کیفیت و اخذ استانداردهای بین‌المللی به‌ویژه از اتحادیه اروپا که زمینه  توسعه صادرات و ثبت آن در کشورهای منطقه را فراهم می‌کند، تاکید دارد.

صادرات تجهیزات پزشکی نیازمند استانداردهای اروپایی است، در همین راستا، مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت خاطرنشان می‌کند: «اخذ استانداردهای اروپایی باعث می‌شود هم کالا در سایر کشورها به ثبت برسد و هم مجوز ورود صادر شود. جدای از بحث ارتقای کیفیت تجهیزات پزشکی، حضور گسترده در بازارهای بین‌المللی نیز می‌تواند محصولات ایرانی را به جهانیان معرفی کند.» به گفته مسائلی، حضور فعال و موثر شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات پزشکی کشور در بازارهای بین‌المللی به‌صورت پاویون‌های مستقل جمهوری اسلامی در نمایشگاه‌های تخصصی منطقه‌ای و بین‌المللی دنیا با همکاری سازمان توسعه تجارت و معاونت علمی ریاست‌جمهوری و سایر دستگاه‌های ذیربط، برنامه‌ریزی شده است تا شرکت‌های تولیدکننده با کمک دولت در نمایشگاه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی حضور پیدا کنند. او اضافه می‌کند: «ما نیز در تلاش هستیم هزینه‌های تمام شده حضور در نمایشگاه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را کاهش دهیم.»

در حالی که وزارت بهداشت اعلام کرده است در سال 97، تحول بزرگی در حوزه تجهیزات پزشکی اتفاق می‌افتد، اما همچنان شاهد هستیم برخی مراکز درمانی دولتی، خرید تجهیزات پزشکی خارجی و حتی تجهیزات پزشکی قاچاق را بر خرید تجهیزات پزشکی داخلی ترجیح می‌دهند. بنابراین برای حمایت از تولید داخل و توسعه صادرات تجهیزات پزشکی، افزایش دامنه نظارت‌ها نیز ضروری است تا مراکز درمانی دولتی، مملو از تجهیزات پزشکی خارجی و قاچاق نشود.

منبع:هفته نامه آتیه نو


ارسال نظر

captcha