یادداشتی از وحید شقاقی

اشتغال جوان ایرانی در گرو کالای ساخت ایران

واقعیت این است که حمایت از کالای ایرانی در راستای حمایت از تولید ملی است. به این معنی که از تولیدکننده حمایت صورت می‌گیرد تا او راحت‌تر بتواند کالای خود را به فروش رسانده و به سود موردنظر دست پیدا کند و زنجیره تولیدش را با استفاده از این سود تقویت کند.

دکتر وحید شقاقی 

اقتصاددان

تامین 24 /در این راستا رهبر انقلاب برای دو گروه ماموریت ویژه مشخص کرده‌اند. یکی مردم و دیگری هم مسئولان. از دید کارشناسی هم مسئولان و هم مردم وظیفه دارند در حمایت از تولید داخلی گام‌هایی بردارند که در این مسیر، وظیفه مسئولان خطیرتر است. کالایی مثل برنج ایرانی دارای کیفیت لازم است و علی‌رغم وجود برنج‌های ارزان خارجی در بازار، مردم همچنان به خرید آن گرایش دارند. کالایی مثل چای ایرانی نیز به همین شکل است. مردم کالای باکیفیت را در اولویت مصرف خود قرار می‌دهند و این طبیعت انتخاب است، اما با توجه به نقش مهمی که مسئولان در حمایت از کالای داخلی دارند، باید اقدامات لازم از سوی آن‌ها صورت بگیرد و از ورود کالاهایی که مشابه داخلی دارند، جلوگیری شود. یکی از اقدامات مهمی که در حمایت از تولید داخلی باید مورد توجه قرارگیرد کاهش هزینه تولید است. یکی از پارامترهای مهم رقابت، بحث قیمت کالا است، از این‌رو هر چه هزینه تولید کالا کاهش پیدا کند امکان رقابت با محصول خارجی بیشتر خواهد شد و این موجب کاهش قیمت کالای داخلی و تمایل مصرف‌کننده به خرید آن خواهد بود.

شاخص‌های فعلی  در بسیاری از کالاها خصوصا کالاهای مصرفی نشان می‌دهد با وجود قیمت ارزان‌تر انرژی و نیروی کار در ایران، قیمت تمام‌شده کالای ایرانی بالاست و این امر به‌دلیل وضعیت نامطلوب بهره‌وری در کشور است. بر این اساس، اگر خواهان کالای ایرانی باکیفیت با قدرت رقابت قیمتی با مشابه خارجی آن هستیم باید در مورد بهره‌وری و ارتقای شاخص‌های آن، اقدامات و برنامه‌های علمی داشته باشیم. از سوی دیگر، تغییرات کلی در سیاست‌های کلان اقتصادی نیز برای حمایت از کالای ایرانی لازم است. برای نمونه باید فضای کسب‌وکار بهتر شود، بوروکراسی کاهش پیدا کند، رقابت‌پذیری تقویت شود و فساد و قاچاق از میان برود که تشریح این موارد در یک مجال کوتاه نمی‌گنجد. بعد از کاهش هزینه تولید،  ماموریت مهم بعدی دولت، نظارت است.

مسئولیت دولت این است که در استانداردسازی کالای تولیدی و ارتقای محصول داخلی نظارت داشته باشد و استانداردهای کیفی بدون ارزیابی دقیق به کالاهای داخلی اعطا نشود. در کنار دولت، مردم هم باید کالای باکیفیت ایرانی را در اولویت خرید خود  قرار دهند، اما بهتر است مردم در کوتاه‌مدت در راستای کار مسئولان،  ملاحظه و حمایت لازم را از محصولات ایرانی -اگرچه از کیفیت حداکثری برخوردار نباشند- داشته باشند، کما اینکه در کشورهای مختلف هم تجربه‌های مشابهی، نشان از همراهی مردم با دولت در حمایت از تولید داخلی داشته است. مثلا در کشوری مثل ژاپن، مردم از بحران‌های اقتصادی با تحمل سختی‌ها و با حس همدلی خارج شده و با سرمایه اجتماعی در ساخت آینده کشور خود مشارکت کرده و خرید داخلی را در اولویت قرار داده‌اند. خرید کالای ایرانی علی‌رغم اینکه در کوتاه‌مدت کیفیت پایین‌تری داشته باشد در افق بلندمدت منافع کلانی عاید مردم می‌کند که یکی از آن‌ها حمایت از اشتغال جوانان ایران است.

منبع:هفته نامه آتیه نو


ارسال نظر

captcha