فتاح خبر داد

خروج 200 هزار خانواده از تحت پوشش کمیته امداد

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه حدود 5 میلیون نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم تحت پوشش این نهاد هستند، گفت: تعداد خانواده های تحت پوشش نسبت به 2 سال قبل حداقل 200 هزار خانواده کاهش یافته است.

تامین 24 / پرویز فتاح امروز جمعه در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه تهران با اشاره به روز دوشنبه 14 اسفند ماه سالروز تاسیس کمیته امداد و روز احسان و نیکوکاری افزود: کمیته امداد محصول گفتمان انقلاب اسلامی و مبتنی بر منظومه فکری امام راحل است.

وی اظهار کرد: صف آرایی مستکبران در مقابل مستضعفان و تقابل عدل و ظلم و رویارویی محرومان و چپاولگران همواره در سخنان امام خمینی (ره) موج می زد.

فتاح گفت: در ادبیات امام راحل از عبارت مستضعف و نه اقشار فرودست استفاده می شود زیرا در گفتمان امام، محرومان کسانی هستند که حقوقشان پایمال شده و محرومیت محصول ضعف و اشکال بر پایه عدالت است.

رئیس کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) ادامه داد: امام راحل خطاب به اعضای شورای نگهبان فرمودند شما بیایید احکام الهی را اجرا کنید باید قوانینی وضع شود که حقوق محرومان و فقرا به آنان بازگردانده شود این وظیفه شماست.

فتاح افزود: در ادبیات امام مستضعفان انسان های مستعد و با شرافتی هستند که زیاده خواهی و کم توجهی دیگران فقر و محرومیت را به آنان تحمیل کرده است.

وی تصریح کرد: در نگام امام پایه های انقلاب بر دوش محرومان است و انقلاب مال پا برهنه هاست؛ ایشان عبارت «ولی نعمتان» را برای این قشر استفاده کرده و فرموده تنها آنهایی تا آخر خط با ما هستند که درد فقر و محرومیت را چشیده باشند.

فتاح با یادآوری اینکه از دیدگاه حضرت امام خمینی(ره) فقرا و مستمندان بی بضاعت گردانندگان و برپا دارندگان واقعی انقلاب اسلامی ایران هستند، ادامه داد: سبک زندگی امام نیز شبیه یک پیشوای محرومان بود خود امام خود را از این قشر و با این قشر می دانست و تا آخرین لحظه امام با همین سیره زندگی کرد.

وی یادآور شد: امام (ره) یک تار موی کوخ نشینان را بر همه کاخ نشینان و مرفهین بی درد ترجیح می داد و بارها این موضع خود را علنی بیان کردند.

رییس کمیته امداد گفت: فشارها و حریم های ظالمان در جنگ تحمیلی، تورم و رکود و حتی برخی تصمیمات و سیاست های غلط اقتصادی و اجتماعی و در مواردی هم سو مدیریت و ناکارآمدی برخی مدیران به رغم همه موفقیت هایی که در نظام مقدس جمهوری اسلامی بوجود آمده است، در طول سالیان گذشته به حجم فقر در کشور افزوده است.

معضلات فرهنگی و اجتماعی بر شدت فقر افزوده است

فتاح افزود: معضلات فرهنگی و آسیب های اجتماعی مثل اعتیاد، طلاق، زندانی شدن سرپرست خانواده ها، حاشیه نشینی در شهرها، مهاجرت های بی رویه، ابتلا به بیماری های صعب العلاج و برخی حوادث و بلایای طبیعی مثل خشکسالی بر شدت فقر و محرومیت در کشور افزوده است.

رییس کمیته امداد گفت: در کنار اینها متاسفانه برخی ایرادات سیستمی در کشور هم به فقر و محرومیت و تولید آن کمک کرده است؛ برای نمونه اگر در بخش هایی از بانکداری گرفتار ربا باشیم، آنجا گلوگه تولید فقر است، اگر در سبک زندگی از الگوی ایرانی اسلامی فاصله گرفتیم آنجا باز گلوگاه تولید فقر است.

وی تاکید کرد: متاسفانه زندگی اشرافی برخی مسئولان در ارکان نظام اسلامی و به قول رهبری اشرافی گری بیشتر از هر مساله به فقر دامن می زند و نمک بر زخم نیازمندان و فقیران می پاشد.

ضرورت اتکا به توان داخلی

فتاح اظهار کرد: اگر به جای اتکا به توان داخلی نگاهمان به بیرون از مرزها بود و خدای ناکرده تولید ملی و کارخانجات دچار اشکال شدند اونجا باز هم فقر تولید می شود. فقر تولید شده در جاهای مختلف کشور به نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد سرازیر می شود و تکلیف ما با وجود محدودیت های فراوان مداوای پیامدهای فقر بویژه در خانواده است.

وی افزود: کمیته امداد و سایر نهادهای حمایتی جای دائمی و حقوق بگیری نیست بلکه درمانگاه و اورژانس اجتماعی برای تسکین و توانمند سازی و خروج از فقر است درمان اصلی و ریشه ای فقر و محرومیت در گروی رشد اقتصادی کشور است و این امر مگر با عمل به مدل اقتصاد مقاومتی که سفارش اکید رهبری معظم انقلاب اسلامی است، درمان نمی شود.

پنج میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد

رییس کمیته امداد گفت: اکنون حدود 5 میلیون نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم تحت پوشش این نهاد حمایتی هستند که البته این تعداد جدای از کسانی است که تحت پوشش سازمان بهزیستی و خیریه ها قرار دارند.

فتاح این وضعیت را زیبنده نظام اسلامی ندانست و با یادآوری اینکه با تحقق عدالت که شعار اصلی انقلاب اسلامی بوده نیز فاصله دارد، اظهار داشت: البته با توجه به برنامه ها و سیاست های توانمند سازی کمیته امداد تعداد خانواده های تحت پوشش این نهاد نسبت به دو سال قبل حداقل 200 هزار خانواده کاهش یافته است.

وی افزود: یک میلیون زن سرپرست خانوار، یک میلیون 400 هزار نفر سالمند، 170 هزار نفر یتیم، 42 هزار بیمار صعب العلاج، 300 هزار نفر دانش آموز، 70 هزار دانشجو و 30 هزار خانواده با سرپرست زندانی افراد تحت پوشش ما را شامل می شوند.

فتاح ادامه داد: مقابله با فقر عزم و همتی مانند دفاع مقدس می خواهد؛ فقر را مانند دشمن باید از آب و خاک راند و وظیفه اصلی ما برداشتن موانع و نقش آفرینی مردم در فقر زدایی است.

وی یادآور شد: کار مستضعفان اصولا طبق آیات قران و احادیث به دست مردم می تواند رفع شود این یکی از سیاست های اصولی و خدشه ناپذیر کمیته امداد در دوره جدید است.

وی گفت: کمیته امداد با نهادهای مردمی و خیریه ها بویژه مساجد و مراکز نیکوکاری و خیریه و حامیان همکاری نزدیک دارد؛ ماموریت کمیته امداد در کشور وحدت آفرین است، رنگ، قوم و زبان و سلیقه نمی شناسد هر کسی که ایران و ایرانی را دوست دارد امداد گر و یاری گر کمیته امداد است.

فتاح با تاکید بر اینکه خط کشی و جناح بندی های سیاسی و ورود به این دست از مسائل جز خطوط قرمز کمیته امداد است، تصریح کرد: کمیته امداد همیشه مورد اعتماد مردم عزیز بوده و این اعتماد سرمایه اصلی ماست و باید برای شفاف سازی اقدامات اطلاع رسانی و پرهیز از حاشیه ها و ارائه خدمات سریع و بی منت به نیازمندان این اعتماد مردمی را به لطف الهی اضافه کنیم.

افزایش 30 درصدی اعتماد مردم به کمیته امداد

فتاح گفت: طی 11 ماهه امسال نسبت به سال 95 در همه سرفصلها 30 درصد اعتماد و کمک های مردم به کمیته امداد به فضل الهی اضافه شده است؛ ما امانت دار مردم فهیم ایران اسلامی هستیم و من در این جایگاه مقدس با اطمینان می گویم که امانات و انفاقات شما مردم بزرگوار به درستی و با نیت شما به اهلش سپرده می شود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: کمک به معیشت، درمان، مسکن، جهیزیه و ازدواج تحصیل دانش آموزان و دانشجویان رفع سو تغذیه کودکان زیر 6 سال انواع بیمه ها مانند بیمه حوادث و تامین اجتماعی بیمه تکمیلی درمان حمایت های حقوقی و مشاوره های خانوادگی و کمک به توسعه و تعمیق فرهنگ دینی و اسلامی و سفرهای زیارتی از اقدامات کمیته امداد است.

فتاح با ارایه آماری از اقدام های این نهاد حمایتی اعلام کرد: امسال 4300 میلیارد تومان کمک معیشت به خانوارهای تحت پوشش پرداخت شد و 400 میلیارد تومان برای درمان و 400 میلیارد تومان برای مسکن هزینه شد.

به گفته وی، امسال کمیته امداد 150 میلیارد تومان برای تهیه جهیزیه، 90 میلیارد تومان برای تحصیل دانش آموزان و دانشجویان، 80 میلیارد تومان برای تغذیه کودکان و 200 میلیارد تومان برای بیمه اجتماعی هزینه کرده است.

رییس کمیته امداد ادامه داد: با همکاری مردم در سال جاری بالغ بر 500 میلیارد تومان در طرح اکرام برای کمک به ایتام و محسنین جلب شده و هزینه می شود.

وی، تامین مالی 150 هزار سفر زیارتی به مشهد و عتبات عالیات، احداث 16 هزار منزل مسکونی، 40 هزار تعمیرات مسکن، 65 هزار جهیزیه و 600 میلیارد تومان وام ضروری را از دیگر اقدام های کمیته امداد در سال جاری برای خانواده های تحت پوشش برشمرد.

فتاح گفت: کمیته امداد امسال از منابع خود 400 میلیارد تومان برای اشتغال و یکهزار و 700 میلیارد تومان برای وام اشتغال نیازمندان هزینه کرده است.

افزایش سه برابری مستمری مددجویان

رییس کمیته امداد تاکید کرد: با همکاری دولت و مجلس از ابتدای امسال مستمری ماهانه مدد جویان تحت پوشش بیش از 3 برابر شده است.

به گفته وی، در مصوبه بودجه سال آینده نیز هفت هزار میلیارد تومان با پیگیری کمیته امداد و کمک موثر دولت و تصویب مجلس برای رفع فقر مطلق و مستمری مدد جویان تحت پوشش این نهاد و سازمان بهزیستی پیش بینی شده است.

به گزارش ایرنا،فتاح گفت: حاکم بودن نگاه شرعی و عمل به آموزها و احکام اسلامی در همه امور کمیته امداد به فضل الهی دنبال و پیگیری می شود و این را با اطمینان می گویم که نهادهای حکومتی و بازرسی مثل سازمان بازرسی، دیوان محاسبات کشور، شرکت مفید راهبر و سایرین بر امور و فعالیت های کمیته امداد نظارت و حسابرسی لازم انجام می دهند.

جامعه تحت پوشش کمیته امداد همگام با نظام هستند

وی گفت: جامعه تحت پوشش کمیته امداد همواره و همگام با نظام جمهوری اسلامی حرکت کرده اند و خاستگاه خیل عظیم شهیدان بوده و در عین محرومیت و فقر کم توقع هستند.

وی اظهار کرد: در فتنه ای که دو ماه قبل در کشور رخ داد، به فضل الهی و با پیگیری جدی که از سازمان های اطلاعاتی و نیروی انتظامی داشتم، یک نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد یا فرزندنشان در این ناآرامی ها حضور نداشت.

رییس کمیته امداد افزود: نگاه علمی و سیستمی کردن امور، استفاده از فناوری های نویت، صدقه پیامکی، توسعه طرح اکرام و محسنین، تغییر رویه جشن ها و بخصوص جشن نیکو کاری که در پایان سال است، پرداختهای الکترونیکی و انتقال ساختمان کمیته امداد از منطقه سوهانک به خیابان آزادی از اقدامات سالهای اخیر بوده است.

اصلاح صندوق های صدقات و تاکید بر پرداخت زکات

فتاح با اشاره به اصلاح های انجام شده در صندوق صندقات و اجرای طرح پرداخت صدقه به صورت الکترونیکی، از مردم خواست تا پرداخت صدقه و احسان خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

وی ادامه داد: جامعه اسلامی با توسعه خیر و احسان ارتقا و تعالی پیدا می کند اقتصاد انفاق طبق آیات قرآن و روایات ائمه اطهار مثل صدقه زکات و انفاق های دیگر فقر را از بین می برد ما بر این روش در نظام اسلامی دنبال کار هستیم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با تاکید بر ترویج زکات در کشور، آن را همنشین نماز در آیات قرآنی عنوان کرد و گفت: زکات به رفع فقر در جامعه کمک می کند.


ارسال نظر

captcha