ایران و مسئله ارز

رئیس کل بانک مرکزی ایران، به کسانی که روی کاهش ارزش ریال سرمایه‌گذاری کرده و اقدام به خریداری ارز کردند، هشدار داد که متضرر خواهند شد.

تامین 24 /ارزش ریال، طی هفته‌های اخیر به‌شدت کاهش پیدا کرد و هر دلار آمریکا، در بازار آزاد تا 4 هزار و 700 تومان هم رسید. درحالی که این رقم، در اواسط سال 2017 میلادی حدود 3 هزار و 800 تومان بود. کاهش بیش از حد ارزش ریال، ممکن است موجب افزایش نرخ تورم شده و درنهایت، قدرت خرید مردم را بیش از پیش، کاهش دهد. بانکداران می‌گویند، یکی از دلایل کاهش ارزش ریال، رشد تقاضای فصلی برای دلار بوده که معمولا این فصل از سال، با افزایش سفر ایرانیان به خارج از کشور، افزایش پیدا می‌کند. اما دیگر عامل تضعیف ارزش ریال، این مسئله بوده که روابط اقتصادی ایران با کشورهای خارجی، ممکن است در صورت خروج آمریکا از برجام، بیش از پیش لطمه ببیند.

بسیاری از اقتصاددانان معتقدند دولت ایران قادر است جلوی هرگونه کاهش کنترل‌نشده ارزش ریال را بگیرد. صندوق بین‌المللی پول، میزان ذخایر ارزی ایران را در اوایل سال گذشته، بیش از 130 میلیارد دلار برآورد کرده بود. افزایش قیمت جهانی نفت نیز از آن زمان تاکنون، احتمالا میزان ذخایر ارزی این کشور را افزایش داده است. اما نوسانات ارزش ریال در چند هفته گذشته، نشان‌دهنده کار دشوار بانک مرکزی در زمینه مدیریت بازار ارز است. یک بانکدار ایرانی در این‌باره گفت: «بانک مرکزی باید بسیاری از فاکتورها را نظیر تورم، خواست‌های طبقه کم‌درآمد جامعه، خواست‌های جامعه تجار و عوامل ژئوپولیتیک، درنظر بگیرند ... این فرآیند آسانی نیست.» یک کارشناس اقتصادی در این زمینه می‌نویسد: «نوسان ارز‌ها و تغییر نرخ برابری، میان آنها در اقتصاد بین‌المللی، پدیده‌ای است عادی و به‌گونه‌ای دائمی در جریان است؛ بدون آنکه هیجان‌های مردمی را برانگیزد و به خبر نخست در صفحات اصلی رسانه‌های ملی و جهانی بدل شود.

در سال۲۰۱۷ ارزش یوروی اروپا در برابر دلار آمریکا، چهارده درصد افزایش پیدا کرد و این افزایش، در سال جدید میلادی، همچنان ادامه دارد. با این حال، اکثریت قاطع اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها از این رویداد، خبر ندارند و تازه اگر هم خبردار شوند، از کنار آن بی‌اعتنا خواهند گذشت. پوند انگلیس، ین ژاپن، روپیه هند، رآل برزیل و بسیاری دیگر از ارز‌های کمتر شناخته‌شده تر جهان، گرفتار همان نوسان‌ها هستند، اما الزاما خواب از چشم انبوه مردمان نمی‌ربایند و به نقل محافل، بدل نمی‌شوند.

در مقایسه با این «دنیای عادی»، چگونه است که ایرانیان از حدود چهل‌سال پیش تاکنون، چشم به فراز و نشیب‌های بازار ارز دوخته‌اند؟ بخشی از آنها، عملا به صراف بدل شده‌اند و گذران عادی زندگی‌شان را -درست یا نادرست- به سرنوشت ریال و رابطه آن با دلار گره زده‌اند. در واقع، سود و زیان بخش بسیار بزرگی از فعالان عرصه اقتصادی ایران -از صادرکننده و واردکننده گرفته تا تولیدکننده و مصرف‌کننده و پس‌اندازکننده- در گروی نوسان‌های نرخ ارز است.»

منبع:هفته نامه آتیه نو/ رویترز

 


ارسال نظر

captcha