شب عید، نگرانی تازه ‏ای به سفره کارگری اضافه نکنیم!

سازمان تامین‌اجتماعی، نهادی غیردولتی و عمومی است و نهاد دولت، اجازه دخل و تصرف در منابع آن را ندارد. کارگران و کارفرمایان، حق‌بیمه می‎پردازند تا در آینده، از حقوق و مزایای آن بهره‎مند شوند.

غلامرضا عباسی

رئیس کانون عالی انجمن‎های صنفی کارگران

تامین 24 /لایحه دولت و تلاش برای دستیابی به یک‌سوم درآمد تامین‌اجتماعی، زمینه‌ساز تسلط دستدرازی به صندوق جامعه کارگری و جیب کارگران است. حالا که کسانی در دولت این پیشنهاد را مطرح کرده‌اند، مجلس شورای اسلامی -که نمایندگان مردم و نمایندگان همین کارگران هستند- چرا آن را تصویب کردند؟ آن هم درآمد مخصوص درمان را که پیشانی تامین‌اجتماعی محسوب می‌شود.

شاید کار جمعی از نمایندگان مجلس، از روی کم‌اطلاعی نسبت به قانون تامین اجتماعی باشد، ولی چرا با انجمنهای کارگری ارتباط برقرار نکردند تا با نظر آنها و تبعات این مصوبه آشنا شوند؟ نهادهای کارگری، بازنشستگان و کارفرمایان، با بند ز تبصره 7 لایحه بودجه 97 مخالف هستند. از آغاز، همه تشکل‏ها با این ایده به شدت مخالفت کردند؛ چرا دولت و مجلس، کاملا برعکس منافع کارگری حرکت کردند و این مخالفت یکپارچه را نادیده گرفتند؟ این کار، دخالت در جیب و امور مالی مردم است. با این مصوبه، پول به خزانه دولت میرود و ما باید برای پرداخت هزینههای درمان، چشم به دست دولت بدوزیم. از کجا بدانیم که مطالبات‌مان چگونه پرداخت می‏شود یا در خزانه، چه بر سر این پول می‏آید؟

کارگران نگران زندگی، مخارج، تورم، ناپایداری شغلی و بیکاری هستند. انتظار ما از دولت، مجلس و دستگاه‏های کشور این بود که به جامعه کارگری توجه کنند، نه اینکه همان دارایی را به مخاطره اندازند. چرا که این کار، با روح قانون اساسی در تضاد است. بیش از 42 میلیون نفر در کشور، عضو خانواده تامین‌اجتماعی هستند. فشار و آسیب ناشی از چنین تصمیمی بر این جمعیت، نگرانکننده است.

منابع درمان سازمان، عدد بزرگی است. اگر پولی که به سختی برای درمان کارگران دریافت میشود، به خزانه واریز شود، تامین‌اجتماعی را زمین‌گیر خواهد کرد. از طرفی حتی وقتی قانونگذار در برنامه ششم تصویب می‌کند که دولت، تعهدات خود را به تامین‌اجتماعی بپردازد، این پول پرداخت نمیشود، حالا چگونه می‌توان تصور کرد پول واریزی به خزانه را به راحتی برگرداند؟

به قول مقام معظم رهبری، این قشر، نجیبترین قشر جامعه است. با توقعات کم و مشکلات زیاد، زندگی کرده است. امیدواریم شب عید، نگرانی تازه‌ای به سفره کارگران اضافه نشود. از شورای نگهبان که فیلتر نهایی قانونگذاری است، انتظار داریم که دقت کافی را در بررسی این موضوع داشته باشند. اگر این مصوبه، اشکال شرعی هم نداشته باشد، با چندین ماده و بند در قوانین بالادستی، مغایرت آشکار دارد.

منبع:هفته نامه آتیه نو


ارسال نظر

captcha