برنامه راهبردی شستا رویکرد سهام داری است

ارزش دارایی های شستا؛ 60 هزار میلیارد تومان

در دیدار دهها تن از استادان دانشگاه و مدیران بخش های مختلف خدماتی، صنعتی و علمی بخش خصوصی و دولتی با مدیران شستا راههای تعامل و بهرمندی از ظرفیتهای دانشگاه و توان مدیریتی بخشهای صنعتی ، علمی ، خدماتی ، فنی و فناوری اطلاعات دربخشهای دولتی و خصوصی بررسی شد.

تامین 24 /مهندس مرتضی لطفی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا)، در این نشست گفت: نزدیک به 4 دهه از عمر شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی می گذرد و هم اینک، حدود 3900 میلیارد تومان سرمایه فعلی آن است. همچنین 8 هزار میلیارد افزایش سرمایه را مصوب دارد.

لطفی ارزش دارایی های این شرکت را 60 هزار میلیارد تومان، معادل 17 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: شستا 274 شرکت تحت پوشش دارد که 180 شرکت آن تحت کنترل است و به گفته لطفی شستا در 9  هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی، عمران وحمل و نقل، سیمان ، دارو، انرژی ، صنایع عمومی ، بانک،ICT  ، سرمایه گذاری و موارد دیگر فعالیت دارد.

واگذاری 158 شرکت به بخش خصوصی

 به گزارش تامین24 به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شستا،مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی ادامه داد: بنا داریم تصدی خود را در امور شرکت ها و بنگاه هایی که امکان فعالیت در بخش خصوصی دارد، کاهش دهیم و به همین دلیل تا پایان سال 98 مدیریت بخشی از شرکت ها در حیطه تامین اجتماعی (حدود 158 شرکت) را به بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد.

 او تصریح کرد: مشخصات شرکت هایی که قصد واگذاری آن را داریم در سایت هلدینگ صبا تامین قرار دارد.

لطفی ادامه داد: شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در برنامه راهبردی 5 سال آینده با رویکرد سهام داری قابلیت ها و مزیت های فراوانی دارد و به همین دلیل هم برنامه های را پیش بینی کرده است و بعد از برجام تلاش شده است که بتوانیم توسعه  ارتباطات بین المللی و جذب سرمایه گذاری خارجی داشته باشیم.

 وی تاکید کرد: بعد از برجام هر هیات خارجی که در قالب فعالیت اقتصادی به کشور آمده است، به نوعی با شستا وارد گفتگو شده است. ما در خاورمیانه هم از جمله بنگاه های بزرگ اقتصادی هستیم. بنابراین بنا داریم در حوزه انرژی و نیروگاه ها، بانک، بیمه، معدن وفلزات ، ارتباطات و  فناوری فعالیت داشته باشیم.

پردیس 2 را ایجاد خواهیم کرد

مدیرعامل شستا به تفاهم نامه این شرکت با معاونت فناوری ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: قرار است منطقه ای را که در جاده مخصوص کرج در اختیار داریم، در قالب این تفاهم نامه تبدیل به پردیس 2 کنیم.

 لطفی استارت آپ ها را از جمله برنامه های آتی این شرکت دانست. به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری شستا، این شرکت 5 هلدینگ با میزان سرمایه گذاری های عنوان شده را حفظ خواهد کرد: در حوزه قیر 51 درصد، حوزه  پتروشیمی 22 درصد، حوزه فولاد 18 درصد، حوزه سیمان 39  درصد، حوزه کشتیرانی 22 درصد فعالیت داریم و اینگونه 9 هلدینگ را به 5 هلدینگ خواهیم رساند.

 او گفت: بعد از برجام به این نتیجه رسیدیم که شرکت های ما باید در قواره شرکت های بزرگ ظاهر شوند، تا امکان رقابت را داشته باشند.

لطفی ادامه داد: با بسیاری از نهادهای عمومی و بخش خصوصی که در حوزه خاصی که ما هم فعال هستیم، آن ها هم فعال هستند، بحث تجمیع واحدها و بزرگسازی واحدها را پیگیر هستیم مثلا در حوزه پتروشیمی به منظور ارزش آفرینی و توسعه صادرات و رقابت در عرصه بین المللی با هلدینگ غدیر صحبت کردیم امیدواریم در این زمینه موفق باشیم.

 مرتضی لطفی تصریح کرد: در حوزه منابع انسانی مجموعه همکاران ما در تعاملی که با سازمان مدیریت صنعتی داشتند در قالب آموزش همکاران گام برداشته شده است. به گفته لطفی هر ساله برنامه ارزیابی همکاران و انتخاب مدیران برتر صورت می گیرد.

 مدیرعامل شستا اظهار داشت: در حوزه شفافیت تنها بنگاه اقتصادی هستیم که توانستیم در دو سال گذشته شاخص های نظارتی و مدیریتی را تعریف کنیم که اکثریت مدیران ما می توانند از آن استفاده کنند و بعضا در قالب پیام ها توانستیم که اطلاعات را به هنگام در اختیار مدیران بگذاریم تا در تسهیل برنامه ریزی خود بتوانند استفاده کنند.

وی افزود:به منظور شفافیت تمام شرکت های ما در بورس عرضه می شوند.

او با بیان اینکه در حوزه کار حسابرسی و مدیریت ،حسابرسی درتمام شرکت های ما دایر هستند، ادامه داد: می توانم ادعا کنم که تنها نهاد اقتصادی هستیم که به منظور شفافیت، تمام شرکت های ما در بورس عرضه می شوند. همواره شرایط را طوری تنظیم کرده ایم که دستگاه های نظارتی بتوانند فعالیت کنند.

 لطفی توانمندی های تخصصی را شاخص اصلی ورود همکاران به این سازمان دانست و گفت: بعضا به دلایلی که به لحاظ سازمانی زیر مجموعه وزارت کار محسوب می شویم، شاید تنها نهادی هستیم که بیشترین عرضه عمومی را داریم و بحث های مختلفی هم در جامعه مطرح می شود و سعی می کنیم که از بنگاه داری خارج شویم و به طرف سهام داری برویم.

سرمایه گذاری شستا در دو کشور همسایه

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی به سرمایه گذاری این شرکت در دو کشور جمهوری آذربایجان و عراق اشاره کرد و گفت: بیش از 50 هزار میلیارد تومان جمع طرح های درحال سرمایه گذاری شستا است.

او همچنین به سهم 49 درصدی شستا در پروژه ستاره خلیج فارس که سبب خودکفایی کشورمان در تولید بنزین خواهد شد اشاره کرد و گفت: موارد متعددی سرمایه گذار از کشورهای اروپایی و CIS داشته ایم، اما گاهی موانع بانکی، نقل و انتقال پول و عدم احساس امنیت خارجی ها مانع اصلی  بر سرمایه گذاری شده است.

مرتضی لطفی به برنامه ریزی این شرکت در ایجاد صندوق های بین المللی اشاره کرد و تصریح کرد: مذاکراتی با سازمان های بورس داخلی و خارجی داشته ایم او به مذاکره با بورس ترکیه و منچستر اشاره کرد و گفت: به دلیل موانع قانونی خارج از اختیار هنوز توفیق نیافته ایم اما تصمیم داریم که در عرصه های بین المللی هم بتوانیم برای عرضه محصولاتمان موفق باشیم.

لطفی به اعلام آمادگی شرکت سرمایه گذاری شستا به واگذاری شرکت های مطرح شده به بخش خصوصی و یا در تعامل با شرکای خارجی بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: ما آمادگی داریم که بخشی از سهام و واحدهایی که در کشور داریم را عرضه کنیم تا بتوانیم با واحدهای بزرگ مشارکت داشته باشیم.

انقلاب صنعتی چهارم در حوزه IT است

دکتر محمود سریع القلم، پژوهشگر حوزه توسعه، علوم سیاسی و تاریخ معاصر ایران در دیدار دهها تن از اساتید دانشگاه و مدیران بخش های مختلف خدماتی، صنعتی و علمی بخش خصوصی و دولتی با مدیران  شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)گفت: ما در تاریخ صنعت چهار انقلاب را پشت سرگذاشتیم. انقلاب صنعتی اول به سال 1784 میلادی بر می گردد که انقلاب بخار و تولید مکانیکی بود. انقلاب دوم در سال 1870 رخ داد که انقلاب تولید انبوه و دوره برق است. انقلاب سوم مربوط به سال 1969 بود که به انقلاب دیجیتال و دوره کامپیوتری مربوط می شود اما آنچه که می خواهم تاکید کنم و حول آن بحث کنم انقلاب چهارم است که از سال 2 هزار به بعد شروع شده و در حال تکامل است که مربوطه به IT و AI است. 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)،سریع القلم در این نشست گفت: رابطه مدیریت و اقتصاد و روابط بین المللی این است که کاریزما در دنیا از بین رفته است. در محافل بین المللی چه در بخش خصوصی و چه در بخش های صنعت و بنگاه های بزرگ و همینطور مدیران دولتی که در دنیا دور هم جمع می شوند، آنچه که مهم است دانش افراد است. بارها به شخصه تجربه کرده ام که در محافل بین المللی چگونه نخست وزیران مهم دنیا و سیاستمداران دور یک میز جمع می شوند و کاغذ زرد خودشان را جلویشان می گذراند و با خودکار شروع به بحث و سوال می کنند.

او ادامه داد: شما نمی بینید که یک نخست وزیر یا رییس مایکروسافت آنجا نشسته باشد. بلکه، دور میزها افرادی هستند که می خواهند یاد بیگرند. اثر بگذارند و اثر بپذیرند. خصلتی که در قدیم بود، کاریزمای افراد خیلی تعیین کننده است. سریع القلم با بیان اینکه امروزه در دوره پست کاریزما هستیم، ادامه داد: توسعه یافتگی در دنیا عمری است، جهان شمول که همه دنیا را در بر گرفته است و جنبه ریاضی و فرمولی پیدا کرده است و به قدری اصول توسعه یافتگی روشن است که می شود این ها را گوگل کرد و نیازی به همایش های طولانی و فراوان نیست. آنچه در سطح جهانی کلیدی است، اینکه در درون حاکمیت کشور چه می گذرد. اگر به چین نگاه کنیم کشور چین اینگونه نبود که مردم از حاکمیت چین بخواهند که یک کشور پیشرفته شوند.

به گزارش تامین24 به نقل از روابط عمومی شستا،سریع القلم ادامه داد: در درون حاکمیت و دولت چین دیالوگی برقرار شد و مسائل جهانی به صورت دقیق بررسی شد و اجماع در حاکمیت صورت گرفت و بعد وارد عرصه توسعه شدند. او ادامه داد: توسعه زمانی صورت می گیرد که کشور در سطح جهانی عمل کند. اگر من ایرانی دانشگاهی خودم را فقط در ایران تعریف کنم، مطمئنا از خودم راضی خواهم بود. اما، کی می فهمم ضعف دارم؟ زمانی که پایم را از ایران بیرون بگذارم و در کنار یک دانشگاهی هلندی بنشینم و ببنیم آنچه را که من در 40 دقیقه می گویم او در 7 دقیقه می گوید.

او گفت: در صحنه جهانی بودن و با دنیا کار کردن نه تنها به کشورها کمک می کند که به سمت تحول فرهنگی و اقتصادی بروند، بلکه باعث می شود که همه جایگاه خودشان را بهتر بفهمند. سریع القلم ادامه داد: اگر نماینده مجلس، صنعتگر، شرکت خصوصی، دولتمردان، دانشگاهیان، هنرمندان و کارگردانان ما در صحنه جهانی کار کنند، بهتر می توانند خودشان را محک بزنند. اگر به تاریخ توسعه یافتگی از قرن 16 نگاه کنید، مبنای تحول کار جهانی است و تجارت اروپا باعث شد که در اروپا تحولات مهم فرهنگی، مدنی، اجتماعی و سیاسی صورت گیرد.

تا زمانی که قدرت سیاسی از اقتصادی جدا نشود، آزادی متولد نمی شود

دکتر محمود سریع القلم به دو بخش مهم اصول توسعه یافتگی و الگوهای توسعه یافتگی اشاره کرد و توضیح داد: اصول توسعه یافتگی جهان شمول است و کشوری را در دنیا پیدا نمی کنید که پیشرفته باشند حتی در حد کشوری مثل کره جنوبی و یا حتی ویتنام و چینی که این اصول را نپذیرفته باشند. او گفت: صنعتی شدن، بروکراسی کارآمد، شایسته سالاری، هماهنگی میان سه قوه. توزیع عادلانه امکانات، دانشگاه های حل المسائلی، محوریت تولید فناوری و تصمیم گیری اقتصادی غیرسیاسی لازمه توسعه یافتگی است. او ادامه داد: تا زمانی که در یک کشور قدرت سیاسی از قدرت اقتصادی جدا نشود، امید به توسعه نیست. نه تنها این را می گوید، بلکه به لحاظ فلسفی می گوید، تا زمانی که قدرت سیاسی از اقتصادی جدا نشود، آزادی متولد نمی شود. بنابراین، باید آن دو تفکیک شود تا در یک جامعه فضای آزادی صورت گیرد. سریع القلم ادامه داد: اگر تاریخ ایران و ژاپن را با هم مقایسه کنید، ژاپنی ها در سال 1860 رفتند و وقتی که می خواستند مدرن شوند و پیشرفت کنند در داخل خود به اجماع رسیدند که می خواهند پیشرفت کنند! ابتدا به دنبال سازماندهی رفتند و به دنبال 23 کشور اروپای غرب و امریکای شمالی رفتند. برای مثال رفتند بلژیک و گفتند که شما نظام بانکی و سیستم بانکی ما را راه بیاندازید. به سراغ انگلیس برای نیروی دریایی، فرانسه برای دبستان، آمریکا برای کشاورزی و آالمان برای صنایع مختلف رفتند. در حالی که وقتی ایرانی ها به سراغ مدرنیزه رفتند، ابتدا به سراغ آزادی سیاسی و دموکراسی رفتند. در حالی که ما بیش از 2 هزار Textbook داریم که ابتدا کشور باید در حوزه اقتصاد به عقلانیت برسد و بعد آن در عقلانیت مدنی و سیاسی و اجتماعی سرریز شود. او گفت: ما کشوری در دنیا سراغ نداریم که خلاف این عمل کرده باشد. به طوری که چین امروز با چین 30 سال پیش متفاوت است. 30 سال پیش به هیچ چینی پاسپورت نمی دانند. امروز، چینی ها 5/3 تریلیون دلار ذخایر ارزی دارند و همین فعالیت اقتصادی تحولات بسیار مهم سیاسی را به وجود آورده است.

وی خاطرنشان کرد: هر شرکتی که بالای دو میلیارد دلار ترنور داشته باشد اتاقی در حزب کمونیست چین به او می دهند. وقتی که حاکمیت به بخش خصوصی وابسته می شود، مجبور است که حرفش را گوش کند و مجبور است که با او هماهنگ باشد. یکی از دلایلی که از زمان قدیم در بخش اقتصاد مشکل داشتیم این بوده که سیاست خارجی در ریل خود و اقتصاد هم در ریل دیگری حرکت کرده است. سریع القلم ادامه داد: تا زمانی که این دو در یک ریل حرکت نکنند، حوزه اقتصاد جنبه ثانوی پیدا می کند. او گفت: اصولی داریم که تا زمانی که در آن تغییر ایجاد نشود، نمی توانیم امید داشته باشیم که در ریل اصلی توسعه یافتگی حرکت کنیم. او گفت: الگوهای توسعه یافتگی کشور به کشور متفاوت هستند. الگوی توسعه یافتگی یعنی روش تولید ثروت در کشور. کشور سنگاپور حدود 5/3 میلیون نفر جمعیت دارد و 5/1 میلیون نفر هم آنجا کار می کنند که می شود 5 میلیون نفر. به گفته سریع القلم، سنگاپور با مجوزهایی که از سازمان ملل گرفته است، 23 درصد از طریق ریختن شن در دریا به خاک خود اضافه کرده است. سنگاپور شبکه بانکی کارآمد و دقیقی در دنیا دارد و به همین دلیل 80 کشور در آن سفارت دارند. این کشور در جریان های جهانی عمل می کند و به خاطر آن شفافیت و کارآمدی که دارد. سریع القلم به ذکر مثالی پرداخت: تصور کنید که یک شرکت اتریشی بخواهد در سنگاپور سرمایه گذاری کند، آنلاین می تواند این کار را کند و نیازی ندارد که تیم بفرستد.

لازمه دستیابی به هدف صبوری است

سریع القلم اظهار داشت: کشورها باید برای خودشان مشخص کنند که کجا می خواهند پول در بیاورند. ما در این رابطه به استراتژی توسعه نرسیده ایم. هویت در کشور ما جلوتر از اقتصاد حرکت می کند به دلایل بسیار روشن تاریخی. الان کشور چین در دنیا 500 موسسه کنفیسیوس شناسی دارد. در آمریکا حدود 11 هزار نفر استاد چینی وجود دارند. چین 16 رادیوی مهم دنیا را در کشورهایی از جمله فرانسه، کانادا و برزیل خریده است و تنها گفته است که فقط یک درصد برنامه هایتان را به کشور چین اختصاص دهید.

سریع القلم نتیجه گیری کرد: می خواهم نتیجه بگیرم چینی ها برای رسیدن به هدف خیلی برنامه محور هستند و خیلی با حوصله کار می کنند. چینی صبر دارد به یک رادیویی که مالکش است بگوید که شما کار طبیعی خود را انجام بدهید و 5 سال دیگر این را شش درصد کنید. اما ما به لحاظ خلقی و رفتاری خیلی عجول هستیم و می خواهیم سریع جواب بگیریم. من بعید می دانم که ایرانی پیدا شود و بگوید من دوست ندارم، کشور من قوی و مقتدر و بانفوذ در همه حوزه ها باشد. این پروسه می خواهد و حوصله می خواهد. والت دیزنی می گوید وقتی من به بانک رفتم و گفتم طرحی برای شهربازی در جنوب کالیفرنیا دارم و درخواست وام کردم، من را از بانک بیرون انداختند اما او توانست پس از 301 بار مراجعه وام بگیرد و اینقدر صبور و باحوصله بود.

 سریع القلم گفت: ویژگی های فرهنگی مهم است که کارها بتواند انجام شود. او به بیان مثالی از صنعت خودروسازی آمریکا پرداخت و گفت: الان 62 درصد اتومبیل هایی که در آمریکا فروخته می شود، ساخت کشورهای آلمان، کره و سوئد است و خود شرکت های آمریکایی تنها 38 درصد بازار کشور خود را در اختیار دارند.

 سریع القلم ادامه داد: ما از تفکر قدیمی نیم قرن پیش باید وارد عرصه انقلاب صنعتی چهارم شویم و ببینیم که بنگاه های ما چگونه با بنگاه های دنیا می توانند شبکه سازی کنند. به گفته سریع القلم اگر از این فاز به توسعه یافتگی نگاه کنیم ،ببنید که ما چه راهی داریم که فقط اندیشه ها را عوض کنیم. ما باید به بنیان های فکری مورد اجماع برسیم تا بتوانیم سیاست گذاری های اساسی کنیم. او علت فراز و نشیب های توسعه یافتگی در ایران را دست نیافتن به اجماع دانست و گفت: رای ما هویت و استقلال مهم است. واژه استقلال در دنیا یعنی اینکه هر کشوری که تولید ناخالص آن بالاتر می رود، مستقل تر است. او گفت: تولید ناخالص برزیل از انگلیس و روسیه نیز بالاتر است و فقط 5 میلیارد دلار کفش به آمریکا می فروشد. کشورها خودشان را با بازارها تعریف می کنند. چقدر خوب بود که ما خودمان را در رابطه با خاورمیانه و بازارهای خاورمیانه تعریف می کردیم، اینگونه می توانستیم هویت خود را نیز پیش ببریم.

باید بتوانیم با دنیا قفل شویم

دکتر محمود سریع القلم گفت: بنیان های فکری مورد اجماع باید بیشتر اینگونه باشند که چگونه می توانیم با دنیا قفل باشیم. وقتی شما قفل هستید، ثبات بیشتری دارید. امروزه در حوزه اقتصاد دولت ترکیه خیلی نمی تواند نوسان ایجاد کند، زیرا عمدتا به اتحادیه اروپا قفل است، کاری که محمد سلمان در عربستان انجام می دهد اینکه چگونه خارج از صنعت نفت و گاز و پتروشیمی بین اقتصاد عربستان قفل ایجاد کند. الان اتفاقی که در حوزه حلیج فارس می افتد این که شاهزاده های جوان به دنبال استراتژی جدید برای امنیت خود در آینده هستند و می دانند که باید خارج از نفت و گاز و پتروشیمی کار کنند. وقتی انسان قفل می شود، رفتارش را کنترل می کند.

سریع القلم معتقد است: استقلال به معنایی که ما در ایران استفاده می کنیم، برای رشد اقتصادی ما مضر است. اگر بانکداری ما به دنیا وصل بود ما نمی توانستیم در حوزه سرمایه گذاری سیاست خارجی و شفاف بودن سیاست گذاری ها هر طور که می خواهیم عمل کنیم و اینقدر نوسان داشته باشیم.

 او به لزوم بین المللی شدن و فعالیت متمرکز و تخصصی و تفکیک قدرت سیاسی از اقتصادی و تبادل با بازارهای کار و فناوری پشتببانی از اقشار متوسط جامعه اشاره کرد و گفت: در حوزه روابط بین الملل یک شاقول مهمی است، اینکه حاکمیت این کشور بر شانه های کدام طبقه اجتماعی ایستاده است. عرف اجتماعی می گوید که به شانه های طبقه متوسط و بخش خصوصی ایستاده است و بخش خصوصی است که یک کشر را می تواند موفق کند و این یک تجربه جهانی است.

 سریع القلم ادامه داد: اگر اقتصاد سیاسی ترکیه در پانزده سال اخیر را مطالعه کنید به ایجاد " سرمایه های سبز" در روستاها می رسید. مردمی که به کار اقتصادی روی آوردند و به این ها تشکل دادند و اصولی را نوشتند و بعد با بسیح اقتصادی در شهرهای کوچک و ایالات ترکیه بسیج سیاسی هم به وجود آوردند و خیلی از اروپایی ها به من گفتند که ما در انتخابات ترکیه نمی توانیم، ورود پیدا کنیم. او گفت: آنچه که در ترکیه مهم است، توانایی ترکیه در بسیج اقتصادی مردم ترکیه است. او گفت: اولین مساله، مدیریت است. در رابطه با مساله مدیریت وقتی ما ریز شدیم، اگر قرار است مدیریت در یک کشور متفاوت عمل کند، تا زمانی که یک گلوبال پرسپکتیو نباشد، نمی توان به سمت کارآمدی رفت. تا زمانی که اجماع نباشد، هماهنگی ها بسیار مهم است. او گفت: ما کشور افراد هستیم تا سیستم ها. به لحاظ فرهنگی نیز مجمع الجوامعی هستیم. آدم هایی که دستور کار خودشان را دارند، تا دستور کار جمعی بتوانند ایجاد کنند. آنچه که مهم است اینکه شما چقدر می توانید با دیگران کار کنید که مربوط به EQ می شود. سریع القلم ادامه داد: به همین دلیل ملاک اصلی استخدام در گوگل، آمازون و مایکروسافت را همین موضوع و EQ گذاشته اند.

وی در پایان گفت:لازمه کار کردن در اقتصاد جهانی، دخیل شدن در صحنه بین المللی است.

---
---
---

 


ارسال نظر

captcha