در دومین نشست از سلسله نشست های عدالت اجتماعی از آرمان تا واقعیت عنوان شد

گروه های آسیب پذیر به مثابه نیروی کار

دومین نشست از سلسله نشست های عدالت اجتماعی از آرمان تا واقعیت با سخنرانی انوشیروان محسنی بندپی، محمد امین قانعی راد، ولی الله شجاع پوریان و محمد علی زکریایی امروز در ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

تامین 24 /دکتر انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی در دومین نشست از سلسله نشست های عدالت اجتماعی گفت: یکی از اهداف انقلاب اسلامی و اندیشه های امام در رابطه با برقراری عدالت بود و تلاش برای استقرار عدالت و کاهش فقر نیز در این راستا بوده است.

به گزارش تامین 24،‌ وی تصریح کرد: در حال حاضر در جامعه با کسانی مواجه هستیم که به دلایل مختلفی از جمله عدم برخورداری از فرصت های مساوی و حوادث دچار مشکلاتی می شوند که نیازمند حمایت های مختلف از جمله حمایت های مالی و حرفه‌ای و آموزش هستند و این سازمان بهزیستی است که باید در این رابطه یک نظام مستمر و پایدار تدارک ببینند.

دکتر محسنی بندپی افزود: اگر نگاهی به زنان آسیب دیده و سرپرست خانوار یا به کودکان بی سرپرست و بدسرپرست و افراد معلول نیازمند دریافت خدمات بیندازیم، می‌بینیم که حمایت از این اقشار برعهده نهاد بهزیستی است.

 وی با اشاره به اینکه 47.5 درصد از طلاق‌ها در ۵ سال اول زندگی اتفاق می‌افتد گفت: ۷۲ درصد طلاق ها مربوط به افراد زیر ۳۵ سال است.

محسنی بندپی اظهار کرد: هر ساله بین ۱۵ تا ۱۶ هزار نفر به دلیل تصادفات جاده ای دچار مرگ و میر می شوند و ۵ برابر این عدد معلولیت ناشی از این حوادث را داریم. کارآمدی اولیه این افراد پس از این اتفاقات مخدوش می شود. در حمایت از این افراد،‌تمام سیاست‌گذاری‌ها باید با هدف پرهیز از حمایت های صدقه‌ای و در راستای توانمند سازی جامعه هدف صورت گیرد.

دکتر محسنی بندپی گفت: ایجاد اشتغال برای افراد مذکور عاملی در جهت تقویت آنان خواهد بود و در این ارتباط تا به حال 3 هزار گروه خودیار در کشور برای حمایت از آنان شکل گرفته است. در ارتباط با حمایت از افراد آسیب دیده، گروهی تحت عنوان همیار نیز که خاص خانواده های تحت پوشش بهزیستی است شکل گرفته که در سال گذشته ۱۷ درصد از آنان چرخه حمایت‌های مستقیم خارج شده و در واقع توانمند شده اند.

وی با بیان اینکه در سال جاری ۱۷ گروه مشاغل حمایت شده برای افراد دچار معلولیت تدارک دیده شده ادامه داد:  این گروه ها به صورتNGO افراد را مورد حمایت قرار می دهند و در ارتباط با بنگاه های تولیدی و اقتصادی به حمایت از افراد آسیب دیده می پردازند.

رییس سازمان بهزیستی تصریح کرد: با تصویب قوانین جدید کارفرمایانی که اقدام به اشتغال معلولان می کنند، تعهد بیمه ای آنان تا ۵ سال از طرف سازمان بهزیستی پرداخت می شود.

 وی اضافه کرد: در سال ۹۶ حدود ۹۰۰ میلیارد تومان در قالب تبصره ۱۶ به موارد مذکور اختصاص داده شده است که تقریباً نیمی از بودجه محقق شده است.

محسنی بندپی گفت: برای افرادی که در ارتباط با مباحث اعتیاد به سمت جامعه پذیری گام برداشته و در زمره بهبودیافتگان قرار گرفتند، وام خود اشتغالی بدون سقف از لحاظ تعداد تعلق می گیرد.

وی اضافه کرد: ۴۱ هزار و ۵۷۷ شغل در سال ۹۶ تا ۱۰ ماه اول توسط بهزیستی برای افراد و اقشار مذکور ایجاد دیده شده است.

افزایش شکاف اجتماعی

شجاع پوریان، معاون امور فرهنگی شهرداری تهران نیز در ادامه این نشست گفت: در زمینه عدالت این نکته قابل ذکر است که در اصل سوم قانون اساسی، دولت جمهوری اسلامی موظف به پایان دادن به تبعیض های اجتماعی است و‌ متاسفانه امروز پس از 40 سال کارنامه خوبی را در این زمینه شاهد نیستیم و افزایش شکاف اجتماعی را به صورت خاص در جامعه می بینیم.

معاون امور فرهنگی شهرداری تهران گفت: آمار نگران کننده ای در ارتباط با این موضوع مطرح شده است که به برخی از آنها اشاره می کنم. 15 هزار کودک کار در شهر تهران، بیش از ۱۵ هزار نفر کارتون خواب و ۱۰هزار متکدی و ۴۰ هزار طلاق در سال و بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ هزار نفر معتاد آمار آسیب های شدید اجتماعی در ایران است.

وی با اشاره به اینکه شهرداری تهران امروزه هزینه برخورد با این آسیب ها را به شکل حمایتی پرداخت می‌کنند، گفت: شهرداری در خصوص به وجود آمدن این آسیب ها نقش نداشته و یا نقش کمرنگی داشته  که در این ارتباط شهرداری با ۲۲ مجموعه بهاران و ۱۶ مددسرا و دو سامان سرا و مجموعه های حمایتی دیگر به حمایت از اقشار آسیب پذیر همت گمارده است‌.

شجاع پوریان ادامه داد: در مجموع تاکنون برنامه‌های جدید علمی و کارشناسی در خصوص آسیب های اجتماعی در کشور کمتر دیده شده است.

دستگاه تولید آسیب در کشور

دکتر محمدامین قانعی راد، رئیس انجمن جامعه شناسان در ادامه نشست امروز گفت: به نظر می‌آید که در کشور یک دستگاه تولید آسیب وجود دارد که همواره از شهرداری و بهزیستی در این زمینه جلوتر است و از هر گونه راهبردی پیش گرفته و به نظر من باید دستگاه تولید آسیب‌شناسی شود.

قانعی راداضافه کرد: شاید در حال حاضر جامعه ای را سراغ نداشته باشیم که تا این اندازه در آن گفتمان عدالت اجتماعی مطرح و به بحث گذاشته شده باشد و در عین حال، مسئولین اذعان کنند که در زمینه عدالت اجتماعی کارنامه قابل قبول و قابل دفاعی نداریم و روز به روز شرایط و اوضاع نامناسب تر می شود.

 وی ادامه داد: در خصوص حل معضلات ناشی از آسیب های اجتماعی باید موضوع سازماندهی دولتی و نگاه به این آسیب ها مورد توجه قرار گیرد.

دکتر قانعی راد اضافه کرد: نگاه دولت‌ها به گروه های آسیب پذیر باید تغییر کنند. این گروه‌ها را در ارتباط با نیروی کار باید تجزیه و تحلیل کرد.

وی اظهار کرد: برخی از گروه‌های نیروی کار در مقطعی به گروه آسیب پذیر تبدیل می شوند و نیروی کار که در جستجوی کار بوده و امروز به عنوان مثال به افراد حاشیه نشین اضافه می شود و یا تبدیل کودکان کار به بی خانمان ها و کارتون خواب ها از جمله این اقشار هستند.

قانعی راد ادامه داد: باید اذعان داشته باشیم که تئوری توسعه در کشور ما یک تئوری توسعه اجتماعی نبوده که رشد و عدالت اجتماعی را به هم پیوند دهد و در حال حاضر در الگوی توسعه شاهد وجود عدم انسجام هستیم.

قانعی راد ادامه داد: در رسیدگی به فرآیند های حمایتی، دولت ها دچار دستگاهی شده اند که از یک طرف با برخی وزارتخانه‌های پولدار طرف هستیم و از طرف دیگر با دستگاه های مانند بهزیستی و شهرداری البته قوه قضاییه و پلیس نیز در این زمینه حضور دارند.

وی تصریح کرد: نگاه ما به گروه های آسیب پذیر باید به گونه‌ای باشد که آنها همان نیروی کار توانمندی هستند که با سیستم اشتباه اقتصادی کشور به این صورت گرفتار شدند و در توجه به مقولات مذکور باید نیروی کار را به رسمیت بشناسیم و کارگر برای ما از درجه اهمیت مناسبی برخوردار باشد و این ما هستیم که باید نقش کارگر را به رسمیت بشناسیم و در این جهت بین گروه ها این امکان را بدهیم که حرفشان را بازگو کنند.

این جامعه شناسان ایران گفت: اگر بخواهیم گروه های آسیب پذیر را کاهش دهیم باید سهم نیروی کار را در جامعه افزایش دهیم.

دکتر محمدعلی زکریایی، پژوهشگر اجتماعی نیز در ادامه نشست گفت: سوالی که وجود دارد این است که چرا آسیب های اجتماعی در گروه های خاص ایجاد شده است و سوال دیگر اینکه چرا ما بسیاری از مفاهیم را دستکاری کرده، حق مطلب را از بین می‌بریم‌.

وی ادامه داد: در ارتباط با آسیب های اجتماعی و برقراری عدالت باید ببینیم که از کدام جامعه سخن می گوییم و در مورد آن به بحث نشستیم و کدام برنامه های توسعه جامعه را به خوبی تحلیل کرده ایم.

زکریایی ادامه داد: نکته دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که از کدام عدالت سخن می گوییم، عدالت آرمانی یا عدالت انضمامی.

این پژوهشگر تصریح کرد: ۴۰ درصد جامعه ایرانی در حال حاضر دچار مشکلات مختلف آسیب های اجتماعی هستند و در جامعه ما فقدان مانیتورینگ در حوزه تشخیص آسیب های اجتماعی خود یکی از آسیب هاست‌

وی اظهار کرد: فقدان مفصل بندی در این حوزه نیز یکی از مشکلات عمده دیگر است و حال سوالی که مطرح می شود این است که چه باید کرد. در پاسخ می توان گفت:

۱- به سرعت به سمت عقلانیت پیش برویم. چرا که با وجود عقلانیت همه احساس آرامش خواهند کرد

۲- مسئولیت اجتماعی باید بیشتر مورد توجه مسئولان و اقشار مختلف جامعه قرار گیرد.

۳- تربیت جامعه مدنی در حال حاضر برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی در آینده باید مورد توجه خاص باشد.

۴- سوزنبانی دستگاه‌ها باید به صورت واقعی و عملی تر اجرا شود.

۵- باید در اولین فرصت دستگاه های فعال در حوزه آسیب های اجتماعی فعالیت بیشتری از خود بروز دهند.


ارسال نظر

captcha