یادداشتی ازحسینعلی شهریاری

نقش خیران در چهار دهه نظام سلامت

بی‌شک با منابع محدود دولتی، نمی‌توان اهداف عالی نظام سلامت را به‌طور کامل تحقق بخشید.

دکتر حسینعلی شهریاری 

دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور

تامین 24 /تحقق «عدالت در سلامت» منوط به حمایت همه‌جانبه دولت و مردم است. خوشبختانه در طی چنددهه اخیر، خیران سلامت نقش موثری در پیشبرد اهداف نظام سلامت داشته‌اند و توانسته‌اند کارنامه درخشانی از خود برجای بگذارند.

خیرین سلامت در چندسال اخیر، حدود 40 بیمارستان در کشور ساخته‌اند و 40 بیمارستان دیگر هم در مرحله بهره‌برداری است. همچنین مجمع خیران سلامت از سال 88 تا امروز، حدود پنج هزار میلیارد تومان در حوزه سلامت، سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

از سوی دیگر، 40 درصد بنا و زمین بیمارستان‌های تهران در زمره اموال موقوفه است که تقریبا به همین نسبت هم در شهرستان‌ها، بنای درمانی موقوفه وجود دارد. همچنین سال گذشته، خیرین سلامت بیش از 15 هزار میلیارد ریال در مسیر ساخت بیمارستان و مراکز درمانی و خرید تجهیزات پزشکی، هزینه کرده‌اند.

حضور پررنگ خیران سلامت، موجب پیشبرد اهداف نظام سلامت شده است و این خیران، در چنددهه اخیر، پابه‌پای دولت در مسیر خدمت به بیماران گام برداشته‌اند. این خیران، بدون هیچ‌گونه چشمداشتی، صادقانه در راه اعتلای بهداشت و درمان مردم خدمت می‌کنند. با توجه به اینکه باید بخش بهداشت و پیشگیری، در اولویت نظام سلامت باشد، لازم است اقداماتی صورت گیرد که خیران سلامت، به سرمایه‌گذاری در بخش بهداشت و پیشگیری، ترغیب شوند. حضور خیران سلامت در بخش بهداشت و پیشگیری، شاید کمی دیربازده‌تر باشد، اما قطعا نتایج پایدارتری برای ارتقای سلامت مردم به دنبال خواهد داشت.

جدای از اینکه باید خیران سلامت را به سمت سرمایه‌گذاری در بخش بهداشت و پیشگیری ترغیب کرد، نیاز است که با حمایت معنوی از خیران سلامت، شرایط را برای حضور حداکثری خیران سلامت نیز فراهم کرد و همه موانع پیش روی این حضور حداکثری را از پیش رو برداشت. قطعا هرچقدر حضور خیران سلامت پررنگ‌تر باشد، به همان نسبت هم چالش‌های پیش روی نظام سلامت، با سرعت بیشتر و هزینه‌های کمتری کنار خواهد رفت.

بی‌گمان، تحلیل تاریخ معاصر نظام سلامت، بدون اشاره‌کردن به فعالیت‌های گسترده خیران سلامت، تحلیلی خطا خواهد بود. نیکوکاران، نقشی تاریخی در نظام سلامت ایفا کرده‌اند و امیدواریم که در این مسیر، روزبه‌روز بر تعداد خیران سلامت در همه نقاط کشور، اضافه شود. 

منبع:هفته نامه آتیه نو


ارسال نظر

captcha