مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی در نشست خبری مطرح کرد

افتتاح 9 پروژه نفتی متعلق به شستا تا 22 بهمن

مرتضی لطفی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی (شستا) صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت ایام الله دهه فجر برگزار شد با اشاره به پیگیری تاسیس صندوق قابل معامله در بورس (ETF) و مرور عملکرد شستا در سال جاری، از افتتاح 9 پروژه با اعتباری بالغ بر 450 میلیارد تومان در روزهای آتی خبر داد.

تامین 24 / مرتضی لطفی صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت ایام الله دهه فجر برگزار شد با مرروی بر عملکرد شرکت در سال جاری خبر از افتتاح 9 پروژه با اعتباری بالغ بر 450 میلیارد تومان در روزهای آتی خبر داد و گفت: این پروزه ها اغلب در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی هستند که امیدواریم همزمان با رونمایی از تعدادی داروی سرطانی، تا 22 بهمن ماه این پروژه ها نیز با حضور ریاست جمهوری و وزیر کار افتتاح شوند .

به گزارش تامین 24، وی درباره عملکرد شستا در سال جاری افزود: تحقق 16 هزار میلیارد تومان از فروش تلفیقی گروه شستا از بودجه 21 هزار میلیارد تومانی سال 96 ( معادل 76 درصد بودجه سال محقق شده)، تحقق 2400 میلیارد تومان سود خالص تلفیقی طی 9 ماهه سال جاری از سود پیش بینی شده 3200 میلیارد تومانی سالانه ، تحقق 1.2 میلیارد دلار فروش صادراتی در مدت 9 ماه از بودجه 1.5 میلیارد دلاری سالانه شرکت  آغاز چهارمین دوره ارزیابی عملکرد و رتبه بندی تعداد 120 شرکت مدیریتی تابعه شرکت، افتتاح فاز اول پروژه های ملی پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس با ظرفیت تولید روزانه 12 میلیون لیتر بنزین و افتتاح پروژه لاستیک بارز کردستان  از مهم ترین اقدامات سال 96 شستا هستند .

لطفی پروژه های اوره و آمونیاک دوم خراسان شمالی، طرح متانول دوم فناوران، پالایشگاه میعانات گازی سیراف، طرح توسعه رایتل، طرح پلتفورم دارویی را نیز بخشی از پروژه های مهم سرمایه گذاری شستا عنوان کرد.  

مذاکره بانک رفاه برای خرید بانک خارجی

مدیر عامل شستا با اشاره به مشکلات عمده در خصوص نقل و انتقال منابع مالی حاصل از صادارت گفت: برای تسهیل  در نقل و انتقال دارایی و سرمایه ها  اخیرا بانک رفاه مذاکره ای را برای خرید بانکی خارجی در آلمان انجام داده است که امکان وارد کردن ارز به کشور هموار شود. چرا که حتی با وجود گشایش های ناشی از  برجام،  هنوز در نقل و انتقال ارز و امور بانکی بین المللی مشکلات عمده وجود دارد که در صورت تحقق خرید 49 درصد از سهم آن بانک توسط بانک رفاه گشایشی عمده در نقل و انتقال دارایی ها ایجاد خواهد شد.

وی افزود: در حال پیگیری تاسیس صندوق تامین مالی از محل سرمایه های شرکت ها هستیم  و در این خصوص با بورس هم به توافق رسیدیم که در صورت تاسیس این صندوق ، تامین مالی ها روال مند تر و آسان تر خواهد شد.  

لطفی ادامه داد: در خصوص تامین منابع مالی سه فاکتور را در سال گذشته پیشنهاد دادیم، بانک رفاه افزایش سرمایه قابل توجهی داده شد که این اتفاق  سبب ارتقاء جایگاه این بانک در بین بانک های کشور شد و  ظرفیت پرداخت تسهیلات بانک  افزایش یافت که اگر  حمایت بانک رفاه نبود سازمان تامین اجتماعی قادر به پرداخت تعهدات مالی خویش در مقاطع مختلف نمی شد و البته تامین سرمایه امین هم که سهام دار آن هستیم و بخش عمده ای از منابع مورد نیازمان را تامین می کند و در تامین منابع مالی به مجموعه کمک شایان توجهی کرده است . 

امیدواریم که 105 شرکت را تا پایان جاری از طریق اعلام عمومی واگذار کنیم

مدیرعامل هلدینگ شستا  گفت: در جهت تحقق اصل 44 قانون اساسی و تکلیف ریاست محترم جمهوری از 9 هلدینگ به 5 هلدینگ تبدیل خواهیم شد و از 157 شرکت با احتساب شرکت های تحت مدیریت سازمان تامین اجتماعی، در فاز اول 105 شرکت تا پایان سال جاری اعلام عمومی می شوند و تا کنون  8 شرکت اعلام عمومی آنها در ماه آذر انجام شده است و بعد از شناسایی خریداران و انجام مذاکرات و کشف قیمت و پذیرش قیمت کارشناسی شده در قالب مزایده فروش و واگذاری انجام خواهد شد.

وی افزود: تا پایان سال 98 با رویکرد حفظ سهامداری از بنگاه های زیان ده، کوچک مقیاس و خارج از استراتژی خارج خواهیم شد و سهم ما در تمام شرکت ها باید بیش از 40 درصد نباشد.

لطفی گفت: نشست هایی در جهت معرفی پتانسیل های موجود سرمایه گذاری در شستا با اتاق بازرگانی استان ها برگزار می کنیم. نخستین نشست در استان اصفهان با حضور 300 بازرگان انجام شد و در آینده ای نزدیک نیز در تبریز نشست مشابه ای  برگزار خواهد شد که در این نشست ها پروژ ها و شیوه عرضه و واگذاری به طور مشروح تبیین می شود و تا کنون نیز در جهت گسترش و توسعه سرمایه گذاری ها با بیش از 100 هیات خارجی از ابتدای سال جاری مذاکراتی انجام شده است و در کشورهای آذربایجان و عراق نیز نتیجه این مذاکرات با سرمایه گذاری در حوزه دارو به بار نشسته است .

وی با اشاره به برنامه راهبردی شستا تا 1401 شستا گفت: راهبردها در 21 برنامه تدوین شده است که خروج از بنگاه داری با رویکرد سهامداری در راس آنها قرار دارد. به این ترتیب، مدیریت واگذار می شود و شستا تنها به شیوه سهامداری در عرصه سرمایه گذاری ها عمل  کند.

تخصص و جوان گرایی عمده ترین شاخص انتصاب مدیریتی در شستا

لطفی در خصوص اقدامات انجام در خصوص شیوه تصدی پست های مدیریتی در شستا گفت: در جهت اعمال  ماده 241 در ارتباط با افرادی که در دو محل خدمتی عضو هستند با ارسال  نامه ای مکتوب با الصاق اسامی اعضا هیات مدیره شرکت های شرکت به اداره ثبت شرکت ها و همکاری این شرکت ، تا الان بیش از 50 نفر بازنشسته  را شناسایی و تغییر وضعیت داده شده اند، رویکرد ما جوان گرایی و سپردن پست ها به افراد دارای تخصص مرتبط با شرکت هاست و کمیته انتصاباتی تشکیل شده است که 5 نفر از همکاران ما در شستا عضو این کمیته هستند و متناسب با شاخص های  هشتگانه مدیریتی، افراد برای پست های مدیریتی انتخاب می شوند و حتما رشته تحصیلی آنها باید متناسب با مسوولیتی باشد که به آنها محول می شود و آن کسی که منصوب می شود نباید کمتر از 85 درصد آن امتیاز متعلق به شرکت را کسب کند و به همین سبب، ما معتقدیم که مانع جذب منسوبین در شرکت ها خواهیم شد.

کارت الکترونیک سلامت ثمره امضای کنسرسیوم مشترک تامین اجتماعی، رایتل و بانک رفاه

لطفی گفت: کنسرسیوم مشترک رایتل، تامین اجتماعی و بانک رفاه به ایجاد کارت الکترونیک سلامت  انجامیده است  که تا کنون در استان های  گیلان، اصفهان و یزد به صورت  پایلوت  اجرایی شده است. با این کارت علاوه بر انجام امور بانکی مراجعه به پزشک و کار درمانی امکان پذیر است و این طرح حذف کامل دفترچه را به دنبال خواهد داشت و کنترل مصرف دارو و کاهش تخلفات استفاده از دفترچه های درمانی از دیگر ره آوردهای آن  خواهد بود .

وارد کردن گوشی آیفون قانونی و با مجوز رسمی اتفاق افتاده است

مدیر عامل شستا درباره وارد کردن گوشی آیفون به کشور نیز گفت: شرکت  بازرگانی بین المللی مستقیما زیر نظر تامین اجتماعی نبوده و دو ماه است که به ما واگذار شده است و در آستانه نقل و انتقال آن هستیم ، البته پس از  طرح این مساله وارد کردن آیفون وزیر ارتباطات هم نسبت به ورود قانونی این گوشی ها اظهار نظر کردند و اساسنامه این شرکت اجازه امر بازرگانی را در همه زمینه دارد کما اینکه پیشتر خودور  هم وارد کردند .


ارسال نظر

captcha