معمای حق پخش تلویزیونی ورزش؛حق با کیست؟

درحالی که فدراسیون فوتبال در سال های گذشته تلاش کرده تا با پیگیری های حقوقی و قانونی، از صدا و سیما برای پخش مسابقات فوتبال حق پخش بگیرد، اما برخی از فدراسیون های دیگر برای گرفتن آنتن زنده از تلویزیون حتی مبالغی را نیز پرداخت می کنند.

تامین 24 / از اواخر سال گذشته و به دنبال تصویب قانون برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی، بار دیگر موضوع پرداخت پول از سوی صدا و سیما به فدراسیون های ورزشی و در راس آنها فدراسیون فوتبال که مسابقات آن بینندگان میلیونی دارد، به عنوان حق پخش تلویزیونی ورزش مطرح و در مقاطعی داغ شد.

بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، صدا و سیما و وزارت ورزش موظف شده اند، طی سال نخست اجرای برنامه موضوع حق پخش تلویزیونی را به ویژه برای مسابقات لیگ حل کنند.

پیش از تصویب لایحه برنامه ششم توسعه، رایزنی های گسترده ای از سوی مجموعه وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال با نمایندگان مجلس و حتی مجمع تشخیص مصلحت نظام شد تا سازمان صدا و سیما مجاب به پرداخت حق پخش مسابقات شود.

هرچند در مردادماه و بعد از برگزاری دومین نشست ویژه مجلس شورای اسلامی با مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال اعلام شد که حق پخش تا روز 20 شهریورماه تعیین تکلیف خواهد شد، اما این موضوع همچنان حل نشده باقی مانده است.

«جیم هانسن» مشاور برنامه ریزی راهبردی فیفا که ماه گذشته به تهران سفر کرده بود، در ارزیابی خود از شرایط فوتبال ایران تاکید کرد که یکی از عمده ترین چالش های موجود در فوتبال ایران حق پخش تلویزیونی و ساماندهی بازاریابی است؛ در حالی که این موضوع 70 درصد درآمدهای فدراسیون های فوتبال در سراسر جهان را تشکیل می دهد این رقم در ایران بسیار ناچیز است.

70 درصد درآمدهای فدراسیون های فوتبال، رقم مبالغه آمیزی نیست کما اینکه در پایان شهریورماه سال جاری اعلام شد که تلویزیون ˈاسکای ایتالیاˈ یکی از شبکه های ماهواره ای است که پیشنهاد خرید حق پخش این مسابقات به ارزش 561 میلیون یورو در فصل را داده و این پیشنهاد نیز مورد قبول قرار گرفته است! اما صدا و سیمای ایران حاضر به پرداخت 22 میلیارد تومان حق پخش فوتبال در فصل های گذشته نبوده است.

مسئولان فدراسیون فوتبال بارها تاکید کرده اند که صدا و سیما نه تنها با پخش زنده مسابقات لیگ برتر و تیم های ملی بیننده های فراوانی را جذب می کند، بلکه از آگهی های تبلیغاتی قبل و بعد بازی و همچنین آگهی های زیرنویس نیز بهره اقتصادی خوبی حاصل می کند.

«محمد عزیزی» عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی نیز چنین عقیده ای دارد و به ایرنا می گوید: حق پخش نیاز اولیه فوتبال است و امیدوارم هرچه سریعتر این حق فوتبال به آن پرداخت شود.

به گزارش ایرنا، با این حال مسئولان صدا و سیما به مشکلات اقتصادی سال های اخیر خود اشاره کرده و می گویند که درآمدهای آنها بسیار ناچیز است و پرداخت حق پخش برای آنها مقدور نیست. از سوی دیگر تلویزیون معتقد است در صورتی که مسابقات ورزشی به ویژه فوتبال را به طور زنده پخش نکند، فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و باشگاه های ورزشی قادر به جذب حامی مالی نخواهند بود.

همچنین صدا و سیما خواهان دریافت بخشی از درآمد حاصله از سوی فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و باشگاه ها در زمینه حمایت کننده مالی آنهاست و این موضوع را حق خود می داند! البته رویه اعلام شده در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست ولی از آنجایی که در ایران انحصار پخش تلویزیونی تنها در اختیار این نهاد است، این مساله مطرح شده است. کما اینکه شنیده می شود رشته های غیر فوتبالی بعضا حاضر شده اند برای پخش مسابقات خود به صدا و سیما پول نیز بدهند!

استدلال این فدراسیون ها که از جمله فدراسیون های کوچک تر هستند نیز این منطق است آنها با امتیاز پخش زنده به راحتی می توانند وارد مذاکره با شرکت های تولیدی، بانک ها، بیمه ها و حتی فروشگاه های زنجیره ای شده و اقدام به جذب اسپانسر کنند.

با این حال در سال های اخیر و با توسعه فناوری های ارتباطی از جمله توسعه شبکه های اجتماعی و امکان پخش برخط مسابقات ورزشی، به نظر می رسد که به تدریج توجه فدراسیون ها به این سمت خواهد رفت. کما اینکه در ماه های گذشته فدراسیون فوتبال پخش تعدادی از مسابقات ورزشی را بر روی شبکه ای اینترنتی آغاز کرده و یکی از اپراتورهای تلفن همراه نیز از لالیگای اسپانیا حق پخش مسابقات را بر روی ابزارک کاربردی تصویری اش دریافت کرده و حتی نشست خبری مربیان تیم ها را نیز پوشش می دهد.

به هرحال از نظر قانونی، صدا و سیما مکلف به پرداخت حق فوتبال است ولی با توجه به شرایط انحصاری آن در پخش مسابقات و همچنین شرایط اقتصادی سایر فدراسیون ها در جذب اسپانسر، موضوع حق پخش به معمایی تبدیل شده که حل آن به نظر آسان نمی رسد.


ارسال نظر

captcha