ساخت رگ مصنوعی با استفاده از پلیمر طبیعی

گروهی از محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران موفق به طراحی رگ مصنوعی با استفاده از غشای تفلون (نوعی پلیمر طبیعی) شده اند.

تامین 24/ مجری این طرح با اشاره به آمار بالای مرگ و میر ناشی از مشکلات قلب و عروق به خبرنگار علمی ایرنا گفت: سالانه 30 درصد مرگ و میرها بر اثر این نوع بیماری ها روی می دهد، در نتیجه محصولات مربوط به قلب و عروق یک میلیارد و 250 یورو گردش مالی در جهان دارد و بازار بزرگی است. 

به گزارش ایرنا، دکتر پروین شکراللهی با اشاره به بازار منطقه ای این محصولات توضیح داد: آمریکای شمالی، آسیا اقیانوسیه و خاورمیانه بازار خوبی برای تولیدات مرتبط با قلب و عروق هستند و محصولات مربوط به رگ مصنوعی در عمل بای پس قلب، ترمیم عروق کرونر و نارسایی کلیه استفاده می شوند. 
وی با ارائه این توضیحات به عملکرد تفلون یا پلی تترات فلورو اتیلن/PTFF پرداخت و گفت: 6 سال قبل و در آغاز این طرح متوجه شدیم که در تحقیقات انجام شده در این مورد، به غشای تفلون توجه نشده است؛ ما در این طرح ابتدا فرمولاسیون غشای تفلون را تغییر دادیم. 
عضو هیات علمی گروه پلیمرهای زیست سازگار پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی افزود: غشای تفلون ساختار متخلخل از تفلون است که انتقال انتخابی سیال و سلولی را ممکن پذیر می کند. این محصول بازار مصرف زیادی در صنایع مختلف؛ مانند صنعت پوشاک، کفش و فیلتر در صنایع اسیدی دارد و سازمان غذا و داروی آمریکا آن را به عنوان پلیمر طبیعی تایید کرده است. 
وی در مورد روند این طرح توضیح داد: اولین کار و تسهیل فرایند برای انجام طرح، چاپ مقالات در نشریات معتبر علمی پلیمر و ثبت اختراع بود که بعد از چاپ مقالات در حال تدوین ثبت اختراع بین المللی هستیم.

بومی سازی فناوری با ساخت دستگاه های مورد نیاز 


شکراللهی اضافه کرد: در ادامه فرایند تفلون را برای رگ مصنوعی از نظر تخلخل و میزان عبوردهی مایعات بهینه سازی کردیم، در این روند دو دستگاه لازم داشتیم که به دلیل گران بودن نمونه های خارجی با همکاری صنایع داخلی آنها را ساختیم. 
وی همچنین به خصوصیات پلیمری تفلون اشاره کرد و گفت: تفلون از نظر خواص مکانیکی و شار عبور مایعات رفتار مناسبی دارد، این نمونه غشای تفلونی را بر پایه تفلون پلی اتلان تهیه کردیم؛ این کار با بومی سازی فناوری ساخت غشای تفلونی صورت گرفت و در ادامه روی طراحی محصولات عروقی متمرکز شدیم. 
شکراللهی گفت: در حال تکمیل فرایندها هستیم و بعد از انجام مثبت آن روی یک نمونه حیوانی باید آزمون های بالینی را انجام دهیم.
عضو هیات علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با ابراز امیدواری برای سرمایه گذاری روی این طرح گفت: برای انجام آزمون های بالینی با یک بیمارستان مرکز قلب و عروق رایزنی کرده ایم و منتظر پاسخ آنها هستیم تا در این مرحله نیز آزمایش شود. 
پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی چهار پژوهشکده (علوم پلیمر، فرایند پلیمرها، پتروشیمی و مهندسی)، سه معاونت (پژوهشی، فناوری، توسعه مدیریت و منابع)، 14 گروه پژوهشی و دو قطب علمی را در خود جا داده است. 


ارسال نظر

captcha