لاریجانی در جریان تذکری در صحن مطرح کرد

توضیحات لاریجانی درباره 3 مساله مهم بودجه 97

رییس مجلس شورای اسلامی به توضیحاتی درباره افزایش قیمت بنزین، حذف یارانه بگیرها و افزایش 70 درصدی حقوق نمایندگان پرداخت.

تامین 24 / علی لاریجانی در جریان نشست علنی امروز مجلس در واکنش به تذکر نماینده اصولگرای صومعه‌سرا اعلام کرد: اولاً که اکنون وسط یک طرح هستیم و تذکرات باید مربوط به این طرح باشد اما از آن‌جا آقای سلیمی پیش از این به‌طور سربسته و آقای دلخوش صراحتاً مسائلی را بیان کردند، لازم است ۲ نکته را عرض کنم.

وی افزود: در این روزها در رسانه‌های مختلف اعم از رادیو و تلویزیون و روزنامه‌ها فضایی را مبنی بر دل مشغولی و اضطراب ایجاد کردن در مردم درمورد قیمت بنزین و یارانه‌ها می‌بینم که این مسئله واقعاً درست نیست؛ چرا که دولت به‌تازگی پیشنهاداتی را در لایحه بودجه ارائه داده و نمایندگان مجلس قطعاً موضوعات را بررسی می‌کنند و این‌طور نیست که اجازه دهند هرچه در لایحه آمد، اجرایی شود.

رییس مجلس شورای اسلامی در هشداری خطاب به رسانه‌های گروهی گفت: رسانه‌ها باید توجه داشته باشند که بی‌جهت در کشور اضطراب ایجاد نکنند. حتماً نمایندگان درباره مسائل مختلف کشور در حد وسع مردم تصمیم می‌گیرند و هم کمیسیون‌های مختلف و هم کمیسیون تلفیق ابعاد مختلف موضوع را بررسی خواهندکرد، پس بی‌جهت در کشور التهاب ایجاد نکنند.

نماینده اصولگرای قم در مجلس همچنین یادآور شد: درباره مسائل مربوط به مجلس نیز شنیدم برخی داخل مجلس و برخی بیرون مجلس نکاتی را مطرح کردند که لازم است این نکته را شفاف کنم. چیز پنهانی وجود ندارد. اولاً درباره بودجه مجلس، هیات رییسه به تنهایی تصمیم نمی‌گیرد و اگر آیین‌نامه را ملاحظه کنید، می‌بینید که کمیسیون برنامه و بودجه و هیات رییسه به‌طور مشترک تصمیم‌گیری می‌کند. بنابر این بحث پنهانی وجود ندارد. بگذریم از این بحث که کل بودجه مجلس مبلغ اندکی است؛ چرا که ما پرسنل زیادی نداریم.

به گزارش ایلنا، وی افزود: نکته دیگر که گفته شد ۷۰ درصد به حقوق نمایندگان اضافه شده، ۱۰۰ درصد کذب است. باید حرفی براساس قاعده بزنیم. اتفاقاً‌ ما در هیات رییسه بحث کردیم که بودجه مجلس را کاهش دهیم که البته دوستان در هیات رییسه نظرات بنده را می‌دانند. ما بودجه مجلس را در حدی که می‌توانستیم به‌خاطر مشکلات کشور کاهش دادیم.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با این حساب حقوق نمایندگان اضافه نشده و با همان رشدی که به تمامی کارکنان دولت تعلق می‌گیرد، حقوق نمایندگان نیز افزایش خواهد یافت. ما حتی حرفی نداریم که بودجه مجلس را بیش از این هم کاهش دهند، اما حرف خلاف نزنند. افزایش ۷۰ درصدی بودجه به‌طور ۱۰۰درصد خلاف است.

لاریجانی تصریح کرد: متاسفانه برادران عزیزی که زمانی پوپولیسم را تقبیح می‌کردند امروز خود دچار نوعی پوپولیسم نشوند. این درست نیست که فضایی ایجاد شود و حرف خلاف واقع مطرح شود.

او خاطرنشان کرد: شنیدم اینجا گفته شد دیوان محاسبات بودجه مجلس را محاسبه کرده و رییس این دیوان بودجه را خط می‌زند که اصلاً صحت ندارد. دیوان محاسبات یک مرجع مستقل است و به خاطر ندارم در این چند دوره‌ای که در مجلس حضور دارم، یک بار به این دیوان مطلبی گفته باشیم و این دیوان بنابر نظر ما عمل کرده باشد.

رییس قوه مقننه یادآور شد: نکته حائز اهمیت دیگر این‌که بودجه مجلس ۲ بخش دارد. یکی حقوق و مزایای پرسنل است و یکی مربوط به خدماتی که ازطریق مرکز پژوهش‌ها یا کتابخانه مجلس ارائه می‌شود. بنابر این فکر می‌کنم این‌گونه فضاسازی‌ها به مصلحت کشور نیست. ما در ابتدای سال درمورد چالش‌های مهم کشور بحث کردیم و امروز همه وقت ما صرف این می‌شود که با وجود تنگناها چگونه کشور را توسعه دهیم اما یک مرتبه حرفی در این شبکه‌ها مطرح می‌شود که حقوق نمایندگان ۷۰ درصد افزایش یافته که این خلاف اندر خلاف است.

وی افزود: برخی آقایان همچنین گفتند بودجه مجلس شفاف نیست. شفافیت به چه معنایی است. بودجه مجلس همچون دیگر نهادها نوشته شده و هر کس که بخواهد می‌تواند آن را ملاحظه کند و این حرف‌ها ظلم است و درست نیست.

علی لاریجانی همچنین در ادامه از غلامرضا تاجگردون رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خواست توضیحاتی در این رابطه ارائه دهد و پس از اتمام این توضیحات اعلام کرد: نکته حائز اهمیتی که باید اضافه کنم این است که یکی از همکاران مطلبی را گفته که چرا بودجه عمرانی ساختمان‌های مجلس ۱۰ سال به طول انجامیده است. باید چه کار کنیم؟

وی افزود: ما ۲ راه بیشتر نداریم. یکی این‌که اعمال نفوذ کنیم و بودجه مجلس را بیشتر از دیگر بخش‌ها گرفته و تخصیص دهیم و یکی این‌که بنابر روال قانونی انجام دهیم. شما در حوزه‌های انتخابیه دیده‌اید که بعضاً پروژه‌های عمرانی ۱۶ سال طول می‌کشد. چرا که پروژه‌ها زیاد هستند و پول اندک. پروژه‌های مجلس نیز متناسب با وضعیت بودجه خود مجلس به طول می‌انجامد.

لاریجانی در پایان گفت: ما به سازمان برنامه اعمال فشار نکردیم که بودجه تخصیص دهد که این روند ۲ساله به اتمام برساند. چرا که ما این روش را نادرست می‌دانیم که اگر زورمان می‌رسد اعمال فشار کنیم. هم‌اکنون نیز این بودجه در اختیار کمیسیون بودجه مجلس است و هر کدام از دوستان که تمایل دارند، می‌توانند آن را بررسی کنند. با این حال حرف‌هایی که مطرح می‌شود، درست نیست. هم درباره کل لایحه بودجه حرف‌هایی نادرست مطرح می‌شود و هم درباره بودجه مجلس. متاسفانه امروز فضا به‌گونه‌ای شده که مسابقه می‌دهند برای تخریب یکدیگر.

لاریجانی در پایان گفت: به این نکته نیز توجه داشته باشید که ما در کشور بیش از آن‌که به عدالت اقتصادی نیاز داریم که البته حرف مهمی است، به عدالت اخلاقی نیاز داریم که اهمیت آن کمتر از عدالت اقتصادی نیست.

کاظم دلخوش اباتری در تذکری گفته بود: دوستانی که در کار مجلس تخصص و تجربه‌ای ندارند بدانند آن‌ها که بعضاً علیه خانه ملت نطق کرده و عواقب آن را ندیده، آب به آسیاب دشمنان ملت و خانه ملت می‌ریزند. از سوی دیگر لازم است درباره حقوق نمایندگان توضیح داده شود. چرا که دشمنان مملکت هر از گاه، با همراهی افراد نادان دنبال این هستند که حادثه‌ای برای مملکت ایجاد کنند.

وی خطاب به رییس مجلس گفت: شما می‌دانید نمایندگان مجلس به‌جز چند نفری که با مردم مرتبط نبوده و بر اساس لیست بالا آمده‌اند، ۸۰ درصد کارهایشان با مردم است و هر هفته که به حوزه انتخابیه مراجعه می‌کنند، با مردم سر و کار دارند.

نماینده اصولگرای صومعه‌سرا در مجلس یادآور شد: برخی مطبوعات بدون تحقیق و بررسی برای دشمنان خوراک تهیه می‌کنند. به‌خصوص روزنامه همشهری و امثال آن بدانند، مجلس عصاره ملت است. آن‌ها که حقوق و درآمد مجلس را محاسبه می‌کنند باید بدانند که بنده دیشب تا پاسی از شب دنبال کار یک بیمار لاعلاج بوده و هفته گذشته نیز درگیر کار خانمی بودم که ۳ قلو زاییده بود و دنبال کمک مجلس بود.

این نماینده مجلس یادآور شد: متاسفانه بعضاً دولتی‌ها نیز توپ را در زمین مجلس می‌اندازند. حضرت امام و رهبری فرمودند نمایندگان ملت باید ضمن قانون‌گذاری به درد مردم هم برسند. دوستان ما بعضاً روزی یکصد ارباب رجوع دارند. آیا شرکت در مراسم عزای و عروسی مردم، همان در کنار مردم بودن نیست.

او گفت: چرا هیات رییسه حقوق نمایندگان را با یک راننده مجلس مقایسه نمی‌کند. چرا هیات رییسه با این روزنامه همشهری برخورد نمی‌کند. کمک به هیات‌های ورزشی و مذهبی بخشی از کار ما است.

دلخوش در پایان اعلام کرد: خواهشم این است که رییس مجلس باتوجه به این‌که امام فرمود خانه ملت در راس ملت است، از حقوق ملت و خانه ملت دفاع کنید.


ارسال نظر

captcha