معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

کارفرمایان هم باید برای ایمن‌سازی معادن خرج کنند

معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید: دولت برای ایمن سازی معادن به کمک کارفرمایان معادن آمده و بخشی از هزینه‌های آن را پرداخت می‌کند، اما این بدان معنی نیست که صفر تا صد هزینه‌های ایمنی را باید پرداخت کند.

تامین 24 / «احمد مشیریان» معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: دولت برای ایمن سازی معادن به کمک کارفرمایان معادن آمده و بخشی از هزینه‌های آن را پرداخت می کند اما این بدان معنی نیست که صفر تا ۱۰۰ هزینه های ایمنی را باید پرداخت کند.

وی با بیان اینکه کارفرمایی که برای ایمن سازی معدن هزینه می‌کند در واقع نوعی سرمایه گذاری کرده است، گفت: کارفرمایان معادن موظفند با به تنهایی یا با کمک دولت مباحث مربوط به آموزش و ایمنی را جدی بگیرند و اگر این مسئله جدی تلقی نشود، ورود دولت معنایی نخواهد داشت.

مشیریان در گفت‌و‌گو با ایلنا، با بیان اینکه همین حالا هم کمک دولت به معادن عدد بزرگی نیست، گفت: کمک دولت نمی‌تواند همه هزینه‌های ایمن سازی معادن را پوشش دهد اما به هر حال دولت از محل تسهیلات و پیش بینی‌هایی که از قبل انجام داده به کمک  کارفرمایان آمده تا حوادث کار کاهش یابد.

روز گذشته «محمد مجتهد زاده» رئیس انجمن ذغال سنگ ایران روز گذشته با اشاره به در خطر بودن جان 13 هزار کارگر معادن ذغال سنگ به ایلنا گفت که دولت باید صفر تا صد هزینه‌های ایمنی معادن و آموزش کارگران بر عهده بگیرد چرا که به علت پایین آمدن قیمت خرید ذغال سنگ شرکت‌ها توان هزینه کردن برای ایمن سازی معادن و آموزش به کارگران را ندارند.

پس از حادثه معدن زغال سنگ زمستان یورت در اردیبهشت ماه سال جاری، «علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص ۴ میلیارد تومان برای تجهیز معادن از سوی دولت خبر داد.

معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این پرسش که با وجود بیمه‌های مسئولیت مدنی کارفرما، آیا می‌توان این خطر را جدی گرفت که کارفرمایان مباحث مربوط به ایمنی را جدی نگیرند؟، گفت: بیمه مسئولیت مدنی به این معنی نیست که ایمنی معادن را فراموش کنیم. بیمه مسئولیت مدنی کارفرما برای این است که اگر حادثه‌ای احتمالی برای کارگر پیش آمد، آسیب‌های  وارده جبران شود.

مشیریان افزود: البته من فکر نمیکنم که هیچ کارفرمایی ایمنی محیط کار را به بیمه های مسئولیت مدنی احاله دهد و جدی نگیرد چرا که وقتی با ۱۰ میلیون تومان می‌توان کارگاه را تجهیز کرد چرا باید منتظر ماند تا حادثه‌ای پیش بیاید و بیمه خسارت آن را بپردازد.


ارسال نظر

captcha