بودجه مورد نیاز بیمه سلامت برای سال 97 اعلام شد

مدیرعامل بیمه سلامت می‌گوید، پیشنهاد ما برای بودجه سال آینده درصورت ادامه وضعیت فعلی، ۱۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است. این درحالی است که مدت‌هاست خبرها حکایت از مشکلات مالی و کمبود بودجه دولت در این زمینه دارد.

تامین 24 /این خبر را روز گذشته مدیرعامل سازمان بیمه سلامت که در یک نشست خبری رو در روی خبرنگاران نشست و به سؤالات آنان پاسخ داد، اعلام کرد. طاهر موهبتی با تأکید بر اینکه به‌زودی پرونده مطالبات سال ۹۵ دانشگاه‌ها از سازمان بیمه سلامت ایران بسته می‌شود، تصریح کرد: «در این مدت 3 هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان توزیع منابع داشتیم که امیدواریم همین روند ادامه یابد. البته از محل پولی که در این هشت‌ماهه گرفتیم، بدهی‌های سال ۹۵ را می‌پردازیم. تخصیص منابع ماه نهم را که بگیریم تازه وارد پرداخت بدهی‌های مراکز درمانی در سال ۹۶ می‌شویم. سازمان برنامه و بودجه نیز پیگیر است که زیان انباشته ما را تأمین کند». 

موهبتی در ابتدای صحبت خود گفت: «روزی که به سازمان بیمه سلامت ایران آمدم، پرداختی‌های این سازمان به مراکز درمانی وارد ماه هفتم سال ۹۵ شده بود، در همین مدت حضورم در این سازمان، پرداختی به دانشگاه‌ها به ماه یازدهم سال گذشته رسیده است و به‌زودی مطالبات ماه دوازدهم نیز پرداخت می‌شود».

مدیرعامل بیمه سلامت همچنین درباره پرداخت مطالبات داروخانه‌ها، گفت: «از آنجا که داروخانه‌ها بنگاه اقتصادی کوچکی محسوب می‌شوند، معمولا پرداختی‌ها به آنها نسبت به دانشگاه‌ها جلوتر است. زمان ورودم به سازمان بیمه سلامت، پرداختی‌ها به داروخانه‌ها در ماه نهم سال گذشته بود و اکنون به‌صورت‌میانگین مطالبات داروخانه‌ها تا پایان خرداد پرداخت شده است».

او افزود: «با انتقال سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت، مدیریت هزینه از ارکان اصلی کار ما محسوب می‌شود و در این مدت ایجاد تعهد جدید نداشتیم. به‌این‌ترتیب اگر در شورای عالی بیمه مبحثی تصویب شود، بی‌تردید اجرای آن منوط به تأمین منابع خواهد بود». 

او در این‌باره افزود: «بر اساس قانون، بیمه‌شده رایگان نباید به بخش خصوصی مراجعه کند. ما این قانون را اجرا کردیم، اما برخی‌ها عنوان کردند که چرا قانون اجرا شده است. تأکید می‌کنیم که معیار ما «قانون» است و از «استنباط» و «مصلحت» خودداری می‌کنیم. از طرفی هم هر جراحی درد و هزینه‌ای دارد. درعین‌حال متأسفانه گاهی سلامت را به جریان سیاسی وصل می‌کنند. باز هم تأکید می‌کنم که اجرای این قانون ربطی به طرح تحول سلامت نداشت، بلکه مصوبه و قانون مجلس اجرائی شد».

موهبتی در ادامه صحبت‌هایش درباره بودجه سال ۹۷ و پیشنهادات این سازمان بیمه‌گر در این باره گفت: «پیشنهاد ما برای بودجه سال آینده در صورت ادامه همین وضعیت فعلی، ۱۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است. البته بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، سازمان بیمه سلامت ایران مکلف است که تمام ایرانی‌ها را بیمه کند و بنا به اعلام مرکز آمار ایران ۱۰.۵ درصد ایرانیان، یعنی حدود هشت میلیون نفر بیمه درمانی ندارند که البته سازمان برنامه و بودجه عددی کمتر از این یعنی حدود شش میلیون نفر را قبول دارد. به‌این‌ترتیب در صورت اجرای پوشش اجباری بیمه برای تمامی ایرانیان و همچنین بیمه اتباع، مبلغ مذکور به حدود ۲۱هزارمیلیارد تومان افزایش خواهد یافت، اما اینکه دولت بتواند آن را تأمین کند هم بحث خاص خود را دارد و ما به محدودیت منابع واقفیم. در مجموع رویکرد دولت و سازمان برنامه و بودجه آن است که به ما کمک کنند».

او درباره بودجه سازمان بیمه سلامت در سال ۹۶ نیز گفت: «بودجه‌ای که برای این سازمان در سال جاری تصویب شده بود، ۱۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است که نسبت به سال ۹۵ و در بخش ردیف دولتی، حدود ۹۵ درصد رشد داشت، اما بودجه ۹۶ نسبت به عملکرد هزینه‌ای سال ۹۵، فقط دو درصد رشد داشته است که این نکته مبحثی قابل‌تأمل است». موهبتی، درباره رفع همپوشانی‌های بیمه‌ای و اقدامات سازمان بیمه سلامت در این باره گفت: «به‌این‌منظور هفته گذشته جلسه‌ای را با وزیر رفاه داشتیم. یکی از مشکلات آن است که دستگاه‌ها اطلاعات را در اختیار یکدیگر نمی‌گذارند. البته طبق قانون باید پایگاه اطلاعات بیمه‌شدگان درمان کشور به‌صورت برخط در سازمان بیمه سلامت ایجاد شود؛ یعنی تمام صندوق‌های بیمه‌ای، اعم از تأمین اجتماعی، نیروهای مسلح، کمیته امداد، بانک‌ها، شهرداری‌ها و... باید اطلاعات درمانی‌شان را در این پایگاه ثبت کنند».

او افزود: «پیش‌بینی‌مان آن است که پایگاه اطلاعات برخط بیمه‌شدگان درمان ایران تا شش‌ماهه اول سال آینده در این سازمان رسما به بهره‌برداری برسد، درعین‌حال ممکن است دستگاه‌ها در ورود اطلاعات مقاومت‌هایی داشته باشند. اما بر اساس قانون هرگونه ارائه خدمت در بخش دولتی، غیردولتی، خصوصی و مرکز بهداشتی - درمانی باید از طریق این پایگاه صورت گیرد و به‌این‌ترتیب می‌توان این نوید را داد که به‌زودی دفترچه بیمه در بیمارستان‌ها قابل حذف خواهد بود».

او همچنین درباره حذف پوشش بیمه‌ای یک داروی پوکی استخوان گفت: «اواخر سال ۹۴ دولت مصوب کرد که این نوع از داروی پوکی استخوان برای مدت یک‌سال بیمه شود و البته مشروط به آنکه این دارو هزینه اثربخش باشد. بعد از یک سال متولیان ذیربط اظهار داشتند که این دارو هزینه اثربخش نیست و به این ترتیب شورای عالی بیمه اعلام کرد که این دارو از سامانه بیمه‌ای حذف شود. در مجموع ما خودمان چیزی را به بسته‌های خدمتی‌مان اضافه یا از آن کم نمی‌کنیم و تابع مصوبات شورای عالی بیمه هستیم».

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در ادامه صحبت‌هایش با تأکید بر آنکه همچنان تغییری در صندوق‌های بیمه‌ای این سازمان صورت نگرفته و کماکان پوشش‌ها رایگان است، افزود: با وجود تمام محدودیت‌های مالی، به دنبال ابلاغیه اخیر که در پی اجرای مصوبه مجلس داشتیم، به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام کردیم از آنجا که ظرفیت بخش دولتی در حوزه سرپایی محدود است، بنابر اعلام دانشگاه هر استان، این اجازه داده می‌شود که بیمه‌شدگان همگانی از بخش خصوصی نیز استفاده کنند. تاکنون نیز ۱۵ استان اعلام کرده‌اند که به دلیل ظرفیت محدود بخش دولتی لازم است که بیمه‌شدگان همگانی رایگان، از خدمات سرپایی بخش خصوصی نیز استفاده کنند و سازمان هم اجازه آن را داده است.

وی درباره برخی اظهارات مبنی‌بر ایجاد محدودیت برای بیماران خاص دارنده دفترچه بیمه همگانی برای مراجعه به بخش خصوصی گفت: تأکید کرده‌ایم که بیماران خاص از این موضوع مستثنا هستند و در دریافت خدمات محدودیتی ندارند. ارائه خدمت به این بیماران همه‌جا یکسان است و جز این، تخلف محسوب می‌شود. اگر مواردی وجود دارد، سازمان بیمه سلامت حتما پیگیری خواهد کرد. موهبتی درباره پذیرش دفترچه بیمه همگانی در داروخانه‌ها نیز گفت: سازمان بیمه سلامت ایران با هشت هزار داروخانه طرف قرارداد است و تمام داروخانه‌های خصوصی و دولتی طرف قرارداد، باید دفترچه بیمه همگانی را بپذیرند. به‌این‌ترتیب هر دفترچه بیمه همگانی که ارجاع و مهر دولتی داشته باشد، داروخانه‌های طرف قرارداد سازمان بیمه سلامت ایران موظف به پذیرش آن هستند.

طرح تحول سلامت یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دولت یازدهم بود که حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری دوره دوازدهم با بیان اینکه این طرح را در دولت جدید نیز ادامه خواهیم داد، گفت: «در زمینه بیمه همگانی و طرح سلامت، خوشبختانه پیش مردم روسفید شدیم و توانستیم از هزینه‌های سنگین در فرایند درمان مقادیر قابل‌توجهی را بکاهیم».

طرح تحول نظام سلامت از ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ در بیمارستان‌های وزارت بهداشت برای تحول در نظام سلامت با سه رویکرد حفاظت مالی از مردم، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و ارتقای کیفیت خدمات، شروع به کار کرد. گرچه در ابتدا این طرح با رضایت مردم و گروهی از کارشناسان حوزه سلامت همراه بود؛ اما در ادامه با چالش‌هایی روبه‌رو شد که موجب اعتراض برخی از کارشناسان در این زمینه شد. شاید نتوان درباره سرنوشت طرح بیمه سلامت به طور قطعی اظهارنظر کرد، اما از آنجایی که این طرح ابهامات فراوانی دارد، منابع تأمین مالی‌اش مشخص نیست و مسئولان به طور مشخص درباره آینده آن سخن نمی‌گویند، نمی‌توان آینده خوبی را برای آن متصور شد. یکی از مهم‌ترین موانع اجرائی این طرح، نبود منابع کافی برای تزریق به این بخش است که برهمین‌اساس دولت با بن‌بست مواجه شده و دولت را به مراکز بهداشتی و درمانی بدهکار کرده است.

وضعیت بدهی بیمه‌ها به مراکز درمانی به‌گونه‌ای است که چند ماه پیش برخی از مراکز درمانی هشدار دادند که اگر بیمه‌ها بدهی بیمارستان را پرداخت نکنند، از پذیرش دفترچه‌های بیمه خودداری خواهند کرد. همین حرف و صحبت‌ها باعث شد برخی از کارشناسان به این طرح اعتراض و حتی برخی آن را شکست‌خورده تلقی کنند.

منبع: روزنامه شرق 

 

 


ارسال نظر

captcha