نگاهی به مهم‌ترین اقدامات اقتصادی در 100 روز اول فعالیت دولت دوازدهم

تلاش 100روزه برای عقب راندن رکود و بیکاری

گزارش تلویزیونی رئیس‌جمهوری از اقدامات صد روز اول دولتش در دوره جدید، بهانه این گزارش شد تا اقدامات دولت در حوزه‌هایی که زندگی و معیشت نیروهای مولد کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد بررسی کنیم. دکتر حسن روحانی، هفته گذشته به تلویزیون آمد و رو به مردم، گزارشی از فعالیت‌های دولت در صد روز ابتدایی دوره جدید ارائه کرد.

تامین 24 اقداماتی که در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... تبیین شد. اما با توجه به رویکرد اقتصادی صفحه گذران و تاکید بر محور اشتغال‌زایی و تولید، در گزارش پیش رو، اقدام به بررسی تحرکات اقتصادی دولت دوازدهم در صد روز ابتدایی آغاز به کار خود کرده‌ایم. گزارشی که نشان‌دهنده اهم فعالیت‌های دولت دوازدهم است. مروری بر گزارش، نشان می‌دهد که دولت، فارغ از میزان موفقیت آن، به چه میزان بر رویکرد راهبرد اشتغالزایی، تاکید و همیت دارد.

امضای 1152 فقره سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی

یکی از بسترهای مهم ایجاد اشتغال در کشور، شهرک‌های صنعتی هستند. واحدهایی که از سال 89 با روند نزولی تولید و بعضا با ورشکستگی و توقف کامل فعالیت مواجه شدند. به گزارش پرتال وزارت صنعت، معدن و تجارت، بر اساس اعلام صادق نجفی، رییس هیئت‌مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، طی صد روز ابتدایی آغاز به کار دولت دوازدهم، یک‌هزار و 152 فقره قرارداد سرمایه‌گذاری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به مساحت 441 هکتار امضا شده است. همچنین 523 واحد صنعتی با اشتغال 6 هزارو 726 نفر به بهره‌برداری رسید و 229 واحد صنعتی که غیرفعال بودند، مجدد راه‌اندازی شدند و با بهره‌برداری مجدد از این واحدها چهارهزار و 310 نفر مشغول به کار شدند.

تکاپو برای راه‌اندازی دوباره بنگاه‌های تولیدی

طرح تکاپو از دیگر طرح‌های اشتغال‌زایی دولت دوازدهم است که اجرای آن، آغاز شده است. در این طرح، دولت حدود بیست هزار میلیارد تومان تسهیلات نسبتا ارزان‌قیمت با نرخ بهره ۱۸ درصد و تخصیص سود دو تا چهار درصد برای توسعه پایدار در حوزه‌های شهری و روستایی درنظر گرفته است. آن‌طور که تسنیم گزارش داده، در این طرح متقاضیان راه‌اندازی کسب‌وکار، به شرطی که قصد فعالیت در ظرفیت‌های شناسایی‌شده اشتغال استان مربوطه داشته باشند، از طریق کارگزار توسعه اشتغال یا کارگروه اشتغال استان، در اداره کار طرح خود را ارائه می‌دهند و پس از احراز صلاحیت طرح در کارگروه ملی اشتغال فراگیر، متقاضی برای دریافت تسهیلات به یکی از بانک‌های عامل معرفی خواهد شد. نرخ بازپرداخت این تسهیلات، مانند سایر تسهیلات، 18 درصد است که دو درصد این سود، به عنوان یارانه سود تسهیلات از سوی دولت و 16 درصد آن از سوی متقاضی پرداخت می‌شود. بیشترین رسته فعالیت‌های منتخب و دارای اشتغال، حوزه‌های پوشاک، کفش، مبلمان، زعفران، قطعات خودرو، صنایع پایین‌دستی پتروشیمی، گردشگری و بوم‌گردی روستایی را شامل می‌شوند که این رسته فعالیت‌ها متناسب با ظرفیت اشتغال هر استان، متغیر است.

آغاز اجرای پایلوت طرح ملی اشتغال خانگی

به علت اینکه مشاغل خانگی، زیرین‌ترین مرحله ایجاد شغل در کشور هستند، اهمیت بالایی پیدا کرده‌اند. در تفاهم‌نامه‌ای که میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی کشور منعقد شده است، قرار شده تا طرحی با عنوان «طرح ملی الگوی توسعه مشاغل خانگی» به صورت پایلوت در هشت استان کشور اجرا شود. مقرر شد در این طرح، بیست هزار شغل خانگی در 350 رسته شغلی و در هشت استان کشور انجام شود. ابتدای آبان‌ماه امسال، اجرای پایلوت این طرح آغاز شده است. به گفته عیسی منصوری و به گزارش ایرنا، در گام نخست، هشت استان از جمله خراسان‌رضوی، به صورت آزمایشی برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده‌اند که ایجاد چهار هزار فرصت شغلی تا پایان امسال و در قالب ارائه پروژه‌های اشتغال‌زا از محل تامین تسهیلات این طرح، برای خراسان‌رضوی تکلیف شده است. او می‌گوید: «اگر بتوان از ظرفیت‌های ایجادشده به نحو مطلوب بهره گرفت، این طرح ملی تا پایان امسال به کل استان‌های کشور تسری پیدا می‌کند. این طرح، صاحب یک دبیرخانه مستقل در معاونت اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.»

ابلاغ بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی

21 شهریورماه و چند روز بعد از آغاز به کار رسمی دولت دوازدهم بود که معاون اول رئیس‌جمهور، بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی را ابلاغ کرد. این بسته در چارچوب برنامه ملی پیشبرد برون‌گرایی اقتصاد در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و حمایت از صادرات غیرنفتی به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد. برای این طرح منابع بانکی، صندوق توسعه ملی و بودجه‌ای درنظر گرفته شده است. در این بسته «پرداخت تمام یا بخشی از هزینه‌های صدور کالاهای تولیدی-صادراتی و خدمات، به‌منظور افزایش رقابت‌پذیری صادرات غیرنفتی در بازارهای هدف» یکی از راه‌های تشویق صادرات غیرنفتی است. براساس این دستورالعمل، «آن دسته از صادرکنندگان کالا که موفق به افزایش صادرات خود در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ شده‌اند و یا برای اولین‌بار، اقدام به صادرات کرده‌اند، متناسب با میزان افزایش صادرات خود» و شروط دیگر، «بین نیم تا سه‌درصد از جایزه صادراتی بهرهمند خواهند شد.» «صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، براساس صورت وضعیت‌های تاییدشده کارفرما و متناسب با عملکرد صادرات، تعداد نیروی انسانی ایرانی و سهم تجهیزات و مصالح داخلی صادرشده»، مطابق شیوه‌نامه‌ای که «توسط سازمان توسعه تجارت ایران تهیه خواهد شد، حداکثر تا سقف چهار درصد عملکرد بر مبنای صورت وضعیت‌های تاییدشده، در سقف اعتبارات تخصیصی، از جایزه صادراتی بهره‌مند می‌شوند.»

یکسان‌سازی نرخ سود بانکی در سطح 15 درصد

بانک مرکزی از 11 شهریورماه امسال، اقدام به یکسان‌سازی قطعی نرخ سود بانکی کرد. هدف سیاستگذار پولی کشور، یکدست‌شدن نرخ سود بانکی و عدم رقابت ناسالم و نفسگیر بانک‌ها بر سر جذب سپرده‌های مردمی بود. هدف ثانویه ستاد فرماندهی بانک مرکزی در برج شماره 138 میرداماد، این بود که سپرده‌گذاران با توجه به نرخ پایین 15 درصدی، اقدام به سرمایه‌گذاری‌های جدید در حوزه تولید اقتصاد ایران کنند. گرچه این موضوع -با وجود رکود اقتصاد کشور- شاید امری بعید به نظر برسد، اما قطعا تا حدود بسیار زیادی از رقابت بی‌پایه، نفسگیر و پیش‌برنده به سوی ورشکستگی بانک‌ها می‌کاهد. اما جنبه عملی این تصمیم آن بود که مردم در روزهای منتهی به یازده شهریور، به شعب بانک‌ها هجوم برده و سپرده‌گذاری خود را در شبکه بانکی، با لحاظ ادامه نرخ‌های بالای سود در روزهای منتهی به یازده شهریور، افزایش دهند. این سیل نقدینگی روانه‌شده به بانک‌ها، هدف اولیه بانک مرکزی را تقریبا خنثی کرد. اما این رژیم پولی، شاید بتواند در میان‌مدت آثار خود را در رشد تولید در اقتصاد ایران بگذارد.

اجرای طرح کارانه اشتغال جوانان (کاج)

طرح «کاج» از طرح‌های ویژه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مسیر اشتغال‌زایی است. این طرح در بعد خرد اقتصاد ایران برنامه‌ریزی شده و قرار است زمینه اشتغال جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها را فراهم کند. مزیت این اشتغال، بعد تخصصی فرد فارغ‌التحصیل است که باعث می‌شود او در همان حوزه‌ای صاحب شغل شود که درس آن را خوانده است. این طرح، در خرداد امسال به‌طور کامل و جامع به رشته تحریر درآمد و انتظارات لازم از این طرح و افق آن ترسیم شد. اما اجرای آن، مصادف با تمدید عمر کابینه حسن روحانی و وزارت علی ربیعی شد. این طرح در حال حاضر در مسیر اجرا قرار دارد. انتظار می‌رود تا پایان سال جاری، تعداد 150 هزار شغل از مسیر اجرای طرح کاج تولید شود. در این طرح، مشوق‌هایی برای کارفرمایان پیش‌بینی‌ شده که بر اساس آن، در صورت جذب و به‌کارگیری جوانان دانش‌آموخته دانشگاهی از بین گروه هدف این طرح برای مدت یک‌سال، مشمول بهره‌مندی از مزایای مشوق بیمه‌ای کارفرمایی می‌شوند و سهم بیمه مذکور توسط دولت پرداخت می‌شود. کارورز نیز در این طرح، مشمول امتیازاتی است. در این طرح، جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی‌ای که تمایل دارند برای کسب مهارت‌های لازم فنی و کارآفرینی و شناساندن توانایی خود به کارفرمایان در دوره‌های کارورزی وارد شوند، از کمک‌هزینه آموزشی بهره‌مند می‌شوند. این اعتبار به‌صورت میانگین معادل 310 هزار تومان برای هر نفر خواهد بود.

دیگر اقدامات دولت

در پایان، می‌توان از «شناسایی 1404 بنگاه مشکل‌دار و حمایت از 1194 بنگاه»، «تخصیص 20 هزار میلیارد توسط بانک مرکزی به هشت بانک عامل و اختصاص صد میلیارد تومان در مرحله اول به دو طرح اشتغال‌زایی کاج و تکاپو»، «افزایش 118 هزار بشکه‌ای متوسط تولید نفت‌خام و میعانات گازی و 130 هزار بشکه‌ای متوسط صادرات نفت‌خام»، «ارائه 1160 میلیارد تومان تسهیلات به 2800 بنگاه خرد و متوسط»، به پایان‌رساندن «اجرای طرح ضربتی اعطای تسهیلات ازدواج با همکاری یازده بانک و دادن 7880 میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به بیش از 753 هزار نفر در شش‌ماه اول امسال» و ... به عنوان دیگر اقدامات دولت دوازدهم در صد روز اول آغاز به کار خود اشاره کرد.

منبع: هفته نامه آتیه نو 


ارسال نظر

captcha