دکتر ربیعی در برنامه «زنده باد زندگی»:

بیمه فراگیر اجتماعی را دنبال می کنیم

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همزمان با آغاز هفته وحدت در برنامه تلویزیونی زنده باد زندگی حضور یافت و گفت: برنامه بیمه فراگیر اجتماعی را با جدیت دنبال می کنیم.

تامین 24 / دکتر علی ربیعی در ابتدای این برنامه با اشاره به وظایف گسترده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: این موضوع باید از چند جنبه مورد بررسی قرار گیرد. قطعاً  "همبسته کار و رفاه " از لحاظ تئوری خیلی به هم نزدیک هستند. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به بحث تعاون اشاره و اظهار کرد: موضوع تعاون در "همبسته کار و رفاه" جایگاه ویژه ای دارد که باید در فرهنگ سازی تعاون اقدامات بیشتری صورت بگیرد تا بتوانیم با تعاون، کار بیشتری ایجاد کنیم. 

دکتر ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که موضوع معلولین، زنان سرپرست خانوار، تامین اجتماعی، بازنشستگان، کارگر و غیر کارگر، همه به نوعی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مرتبط هستند، گفت:  مردم قبل از تولد و بعد از مرگ با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سر وکار دارند. اما با توجه به گستردگی وظایف، باید بتوانیم تئوری را وارد برنامه های خود کنیم.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وی با بیان این که برنامه کاهش انواع فقر از سیاست های مهم و برجسته دولت دوازدهم است، تاکید کرد: رفع فقر مطلق از برنامه های اصلی دولت است.

وی با بیان این که توانمندسازی به حوزه کار نیز مرتبط است، تصریح کرد: امروزه در اغلب کشورهای دنیا، دیدگاه ها و نظریه های جدید با نظریه های توانمندسازی در هم آمیخته است که مهارت یابی و اشتغال از مهمترین آن هاست. 

دکتر ربیعی معتقد است که مفهوم و جریان کار نیازمند تغییرات بنیادین است چرا که مفهوم کار با رشد کلاسیک به دست نمی آید.

دکتر ربیعی گفت: باید توجه کرد که کار فقط در بخش فولاد و پتروشیمی نیست بلکه در رسته های دیگر هم می توان کارهای زیادی انجام داد. 

وی با اشاره به اینکه امروزه می توان اشتغالزایی را از کارهای خانگی آغاز کرد، افزود: در حال حاضر باید تلاش کنیم تا مشاغل غیررسمی را با بیمه تامین اجتماعی مرتبط کنیم.

وی با اشاره به تغییر مفهوم کار در دوره‌های اخیر تصریح کرد: در حال حاضر رشد نرخ اشتغال تنها از طریق رشد کلاسیک امکان پذیر نخواهد بود. در حال حاضر ، صرفا با انجام کار تولیدی نمی‌توان به اشتغال رسید. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: رشد اقتصادی سال‌های گذشته به دلیل ظرفیت خالی که در عرصه ارائه خدمات مانند حمل و نقل، گردشگری و ... وجود داشته، ایجاد شده است، بنابراین نباید انتظار ادامه یافتن این تداوم اقتصادی را داشت. 

دکتر ربیعی ادامه داد:  20 هزار میلیارد تومان برای اشتغال فراگیر در نظر گرفته ایم و امیدواریم که بتوانیم فرصت های کاری بیشتری ایجاد کنیم. 

وی با تاکید بر مفهوم اشتغال فراگیر به معنای استفاده از «رسته‌های پر کشش اشتغال با ظرفیت‌های هر منطقه» توضیح داد: این مفهوم استفاده از ظرفیت‌های هر منطقه در تولید مشاغل است. یکی از مشکلات حال حاضر مسئله بازاریابی برای محصولات تولید شده در مناطق مختلف است.

دکتر ربیعی افزود: باید در گسترش این تفکر که توسعه صرفا تولیدات پتروشیمی و فولاد نیست، سرمایه‌گذاری‌های بیشتری انجام دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد:  باید کاری کنیم که برنامه بیمه اجتماعی فراگیر را دنبال کنیم؛ نظام بیمه تامین اجتماعی سقفی دارد که می توانیم موفق باشیم. 

وی با بیان این که در سیاست های رفاهی کودکان بازمانده از تحصیل را هدف گذاری کردیم ، تصریح کرد:  بازنشستگی را نیز در این سیاست ها  لحاظ کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: از سال 93 تا کنون شیب افزایش حقوق بازنشسته ها با تورم فاصله داشته است و این به معنی کاهش فاصله حقوق بازنشستگان با نرخ تورم است. 


ارسال نظر

captcha