گزارشی از اقدامات دولت و گلایه‌های زلزله‌زدگان

فرماندار قصرشیرین: مردم چادر ندارند

شبکه خبر هر چند دقیقه یک بار زیر نویس می‌کند «مردم ضمن بی‌توجهی به شایعات خبرها را از رسانه ملی دنبال کنند.»

تامین 24 / همزمان معاون سازمان مدیریت بحران کشور در استودیوی برنامه زنده خبری به مجری و «هموطنان عزیز» اطمینان می‌دهد که «جای نگرانی نیست» چون مسوولان «١٤ دستگاه و نهاد» به مناطق زلزله‌زده در استان کرمانشاه اعزام شده‌اند. بهنام سعیدی هر چند اطمینان داد که جای نگرانی نیست اما در ساعت ١٨:٤٠ دقیقه روز دوشنبه ٢٢ آبان ماه یعنی یک روز پس از زلزله هنوز هم نمی‌تواند برآوردش را از پایان زمان عملیات امداد و نجات اعلام کند: «وسعت منطقه زیاد است و روستاهای آسیب‌دیده پراکنده‌اند. هنوز زود است که زمان پایان عملیات را اعلام کنیم. دعا می‌کنیم که تعداد مجروحان و کشته‌شدگان بیش از این نباشد.»

صدای متفاوت از مناطق زلزله‌زده

همزمان با صحبت‌های معاون سازمان مدیریت بحران کشور شبکه خبر شمار قربانیان زلزله غرب کشور را ٤٠٧ نفر و تعداد مجروحان ٦٧٠٠ نفر اعلام می‌کند. آماری که تا حالا احتمالا تغییراتی کرده است. چون که تعدادی از شاهدان عینی به «اعتماد» خبر دادند تا عصر روز دوشنبه هنوز عملیات امداد و نجات در برخی از روستاهای اطراف سرپل‌ذهاب آغاز نشده است. افشین عبداللهی، فعال تشکل‌های غیردولتی در استان کرمانشاه در این باره گفت: «امدادرسانان هنوز نتوانسته‌اند به تعدادی از روستاهای حوالی شهر روانسر بروند. تماس مردم محلی حاکی از این است که به چادر، پتو و مواد غذایی نیاز دارند.» عبداللهی همچنین از وضعیت مجروحان روستاهای صعب‌العبور اظهار نگرانی کرد: «ما به اتفاق جمعی از مردم محلی و فعالان تشکل‌های مردمی در راه تعدادی از روستاهای آسیب‌دیده هستیم اما برای زیرآوار ماندگان نگرانیم.» کیومرث بیگ‌زاده یکی از شهروندان ساکن اسلام‌آباد غرب است که برای کمک به روستاهای زلزله‌زده با جمعی از مردم محلی راهی این مناطق شده است. او به «اعتماد» گفت: «تعداد روستاهای آسیب‌دیده خیلی زیاد است. حالا به امید خدا ما می‌رویم سراغ چندتای‌شان. ان‌شاءالله که بتوانیم کمک کنیم.»مردم در شبکه‌های اجتماعی از صبح روز دوشنبه درباره کمبود اقلامی مانند پتو، چادر و مواد غذایی از جمله آب اظهار نگرانی می‌کردند. اما تلویزیون دایما بر لزوم بی‌توجهی به شایعات تاکید می‌کرد. هنوز معاون سازمان مدیریت بحران کشور، استودیوی شبکه خبر را ترک نکرده بود که فرماندار قصر شیرین روی خط آمد و نگرانی‌های مردم را تایید کرد. فرامرز اکبری خیلی صریح گفت: «بسیاری از ساختمان‌ها آسیب جدی دیده‌اند و مردم به دلیل وقوع پس‌لرزه‌ها نمی‌توانند در این ساختمان‌ها شب را بگذرانند.» توضیحات فرماندار شهر ٢٣ هزار نفری قصرشیرین حکایت از این داشت که مردم در خیابان‌ها بدون چادر مانده‌اند: «مردم جرات در خانه ماندن را ندارند. امکانات توزیع شده از طرف هلال‌احمر کافی نبود. با تانکر سیار آب توزیع کرده‌ایم اما اسکان مهم‌ترین مشکل ماست که هنوز حل نشده است. » توضیحات فرماندار آنقدر روشن هستند که نتوان به آنها برچسب «شایعه» زد. بهنام سعیدی معاون سازمان مدیریت بحران اما با شنیدن سخنان فرماندار قصر شیرین باز هم خم به ابرو نیاورد و در ساعت ١٨:٤٥ دقیقه روز دوشنبه وعده داد: «دو جلسه با حضور رییس سازمان مدیریت بحران و سایر مسوولان در حال برگزاری است. که در این جلسات چاره‌اندیشی می‌شود.»

تصویر خوفناک یک ساختمان

دو مرد در کنار هم مقابل یک ساختمان شش طبقه ایستاده‌اند و بهت‌زده ساختمانی را نگاه می‌کنند که تا دیشب خانه مهرشان بود و حالا هیچ. هیچ یعنی ستون‌های بتونی بدون دیوار. از دو سمت که به ساختمان شش طبقه نگاه کنی، اتاق‌هایی را می‌بینی که به ترتیب از بالا به پایین دیوار امن‌شان فرو ریخته. ساکن اتاق طبقه چهارم آدم خوش‌سلیقه‌ای بوده. میز کار سفید رنگ با چهار گلدان زیبا روی آن و کتابخانه‌ای که آن پشت خودنمایی می‌کند. چراغ مطالعه هم از روی میز به بیرون پرتاب شده اما در لحظه آخر به لبه پنجره گیر کرده و آویزان شده است. ساکن اتاق واحد طبقه چهارم یکی از ساختمان‌های مسکن مهر شهر سرپل‌ذهاب حالا یکی از همین بهت‌زدگان است، یا یکی از مجروحان بستری در بیمارستان‌ها یا یکی از قربانیان. این تصویر یک عکس مخابره شده از زلزله است. یکی از میان صدها عکسی که عکاسان از مناطق زلزله‌زده مخابره کرده‌اند. این نشان می‌دهد واقعیت اما تلخ‌تر از این حرف‌هاست. انگار ناف خاورمیانه را با مصیبت بریده‌اند. تا ساکنانش می‌آیند نفس راحتی بکشند دوباره سر و کله یک مصیبت تازه پیدا می‌شود. تازه‌ترینش همین پریشب رخ داد. یکشنبه ٢١ آبان‌ماه زلزله‌ای به بزرگی ٧/٢  ریشتر استان‌های مرزی ایران و عراق را لرزاند. همین یک خط خبر که آمد دوباره ایرانیان به یاد ٥ دی ماه ١٣٨٢ و زلزله ویرانگر بم افتادند. تا ١١ شب که شمار کشته‌شدگان در زلزله دو نفر اعلام شده بود؛ به نظر می‌رسید ابعاد حادثه گسترده نباشد و به خیر گذشته باشد. اما به‌خیر نگذشت. حالا همه مردم ایران در غم مردم سرپل‌ذهاب، قصرشیرین، کرمانشاه و... شریک شده‌اند.

منبع: روزنامه اعتماد.امین شول سیرجانی


ارسال نظر

captcha