زنان در اولویت امداد رسانی زلزله

وقت وقوع حادثه‌هایی مثل زلزله، زنان بخشی از آسیب‌پذیرترین گروه‌ها در مناطق آسیب‌دیده‌اند.

تامین 24 به روایت یک شاهد عینی سال ٨٢ بم که زلزله آمده بود، در میان مایحتاجی که برای مردم برده می‌شد، کمبود اقلام‌ بهداشتی خاص بانوان مشهود بود و نهایتا با مدتی تأخیر در رسانه‌ها اعلام شد. هنگام ترس و اضطراب نیاز بیشتری هم هست، ولی شرم مانع بیان می‌شود.

آمارهای حوادث دیگر هم نشان می‌دهد زنان بالاترین آمار تلفات را در حوادث دارند. طبق آمارهای سازمان ملل، زنان ۱۴ برابر بیشتر از مردان در معرض خطر مرگ به هنگام وقوع بلایای طبیعی هستند، در زلزله پاکستان، زنان سه‌برابر مردان جانشان را از دست دادند. در توفان بنگلادش ۹۰‌ درصد از ١٤٠هزار کشته، زن بودند. در سونامی اندونزی، ۸۰‌ درصد کشته‌شدگان زن بودند. ۷۲ درصد افراد نیازمند به خدمات توانبخشی بعد از زلزله رودبار و منجیل زن بوده‌اند. از طرفی واکنش طبیعی آنها نیز به حوادث غیرمترقبه به‌گونه‌ای است که نیازمند خدمات مشاوره و روان‌شناسی گوناگونی هستند. 

شاید برای همین است که گفته می‌شود پیش از بروز حوادث طبیعی از این دست به‌شدت این نیاز که به زنان آموزش‌های مقابله‌ای داده شود احساس می‌شود؛ مسئله‌ای که با وجود قرارداشتن ایران در کانون زلزله هنوز اتفاق نیفتاده است. زنان علاوه بر قوانین حمایتی در شرایط این‌چنینی، نیازمند کمک‌های بیشتری هستند. در زلزله ورزقان و بم بیشترین درخواست زنان ارسال پدهای بهداشتی و اقلام بهداشتی و دارویی بود.
 از طرفی حضور مشاور و مددکار برای آرام‌کردن فضای شهرها و همچنین تفکیک زنان باردار شاید بتواند کمی از بار درد این زنان بکاهد. دیدن نیازهای بهداشتی زنان و ایجاد شرایط امن برای آنها که به دلیل آوارگی قربانی ابعاد مختلف آسیب‌های ناشی از حوادثی مانند زلزله می‌شوند باید از اولویت‌های مسئولان امدادی باشد.

منبع: روزنامه شرق 

 


ارسال نظر

captcha