رییس دانشگاه فنی‌و‌حرفه‌ای مطرح کرد

رایزنی برای اجرای طرح «سرباز تکنسین»

رئیس دانشکده فنی حرفه‌ای از اجرای احتمالی طرح سرباز تکنسین گفت: در این طرح از سازمان نظام وظیفه خواسته‌ایم که بخشی از فارغ التحصیلانمان به عنوان سرباز تکنسین در کارگاه‌های دانشگاه مشغول به کار شوند، در این زمینه در حال گفت‌وگو با سازمان نظام وظیفه و ستاد کل نیروهای مسلح هستیم.

تامین 24 / ناصر شمس، رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور از راه‌اندازی ستاد تولید و اشتغال در دانشگاه فنی و حرفه‌ای خبر داد و گفت: با توجه به ظرفیت موجود در این دانشگاه در حال راه‌اندازی "ستاد تولید و اشتغال" هستیم. این ستاد به دنبال این است که ارتباط دانشگاه را با صنعت توسعه دهد و از طریق توسعه این ارتباط، رشته‌های جدید را طراحی و در نهایت به بخش تولید کمک کند.

وی با اشاره به اینکه مطمئن هستیم که صنایع ما اگر متوجه اهمیت این موضوع شوند و ظرفیت‌های فنی و حرفه‌ای را بشناسند، از این طرح استقبال خواهند کرد، گفت: چرا که این برنامه با این هدف دنبال می‌شود که بتوانیم نیازهای صنایع را در زمینه نیروی متخصص تامین کنیم، البته این اتفاق تاکنون نیفتاده است، چرا که توجه کشور به بخش تربیت تکنسین نبوده، اما در برنامه ششم توسعه و در سیاست‌های مسئولان نظام، تمرکز و توجه به سمت توسعه مهارت‌ها است.

شمس ادامه داد: دانشگاه فنی و حرفه‌ای این ظرفیت را دارد که بتواند در بخش مهارت، نقش‌آفرین باشد و شاخص‌های مهارتی کشور را که در حال حاضر عدد ۲۷ است، به عدد ۵۰ برساند، مشروط بر اینکه توجه لازم به آن بشود.

 

اعزام فارغ التحصیلان به خارج از کشور با نگاه ارزآوری 

وی در ادامه به آمادگی دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای برای اعزام‌های کوتاه مدّت فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به خارج از کشور خبر داد و گفت: ما معتقدیم که نه تنها می‌توانیم دانشجو از کشورهای دیگر حتی اروپایی داشته باشیم، بلکه این ظرفیت را داریم که بخشی از فارغ‌التحصیلان‌نمان را برای کار به کشورهای دیگر اعزام و نیازهای مهارتی آن کشورها را تامین کنیم. به طور مثال بعضی کشورهای آفریقایی نیازهایی دارند که می‌توانیم برویم و به آنها آموزش بدهیم. این موضوع می‌تواند برای کشور ارزآوری داشته باشد و با این نگاه این برنامه را داریم.

او ادامه داد: نگاه ما در واقع یک نگاه مشارکتی است؛ همانطور که دوست داریم؛ افرادی اینجا بیایند و تحصیل کنند، آنهایی که تمایل ﺩﺍﺭﻧﺪ می‌توانند برای ٦ ماه یا یک سال به خارج از کشور بروند؛ هم کار کنند، هم آموزش بدهند و هم تجربه کسب کنند و بازگردند.

او افزود: همچنین می‌توانیم از این طریق در بحث توسعه اشتغال‌ها مشارکت ایجاد کنیم؛ به این ترتیب که ضمن به‌وجود آوردن صنایع مشترک، فضایی را شکل دهیم که هم بتوانیم در آن کشور سرمایه گذاری کنیم و هم آنها در ایران سرمایه گذاری کنند.

رییس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای افزود: در همین ارتباط با چند کشور آفریقایی و همچنین جمهوری آذربایجان صحبت کرده‌ایم و این مذاکرات هنوز ادامه دارد و تاکنون موضوعی عملیاتی نشده است.

 

منبع:ایلنا


ارسال نظر

captcha