شاعری خبر داد

فعالیت بیش از ۱۰۰ واحد آلاینده در پایتخت

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس تامین سلامت شهروندان را مستلزم اجرای قانون هوای پاک دانست.

تامین 24 / علی محمد شاعری با انتقاد از تردد هزار دستگاه مینی بوس فرسوده در پایتخت، گفت: چندین برابر این تعداد اتوبوس در حال تردد بوده و همچنین بیش از 100 واحد صنعتی، معدنی و عمرانی آلاینده در سطح و اطراف پایتخت در حال فعالیت هستند که با تولید آلایندگی، موجبات تشدید آلایندگی هوای تهران را فراهم آورده اند.

نماینده مردم  نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه با توجه به پدیده وارونگی و سکون هوا در پایتخت آلاینده ها راه خروج نداشته و از جو تهران خارج نمی شوند، تصریح کرد: این آلاینده ها به صورت  قائم در حال انباشت آلودگی بوده و تنها راهکار کنترل این موضوع چاره یابی برای جلوگیری از تولید آلودگی در فصل سرد است تا میزان شاخص آلایندگی به حد قابل تحمل باقی بماند.

وی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، از وجود 5 میلیون خودرو در تهران خبر داد و با بیان اینکه 10 درصد از این تعداد فرسوده و خودروها عامل 80 درصد آلایندگی هوای تهران هستند، افزود: از 5 میلیون خودروی موجود در پایتخت حدود 3 میلیون فاقد کاتالیست هستند و چنانچه کاتالیست این خودروها تامین شود استاندارد آلایندگی و کیفیت آنها به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس، یادآور شد: رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی از سوی مردم و همچنین گسترش حمل ونقل عمومی می تواند کاهش آلایندگی هوای پایتخت را به همراه داشته باشد و در این رابطه در قانون هوای پاک دولت مکلف شده سالانه با کمک شهرداری حداقل 5 درصد سهم حمل ونقل عمومی کلانشهرها را افزایش دهد به نحوی که تا پایان برنامه این سهم به 75  درصد برسد اما متاسفانه شهرداری تهران نسبت به اجرای این قانون بی توجهی کرده است؛ در این رابطه می طلبد محیط زیست بند به بند قانون را مورد بررسی و اجرا قرار داده و دولت نیز اعتبارات لازم را برای اجرای قانون مورد نظر پیش بینی و در اختیار سازمان ها و دستگاه های اجرایی قرار دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه با شروع پدیده وارونگی هوا (اینورژن) در فصل سرما آلایندگی هوا در کلانشهرهای کشور تشدید می شود، تصریح کرد: دولت اگر به دنبال مقابله و پیشگیری از تشدید آلایندگی هوا است باید هر چه سریع تر به سمت اجرای قانون هوای پاک گام بردارد.

تمامی آلاینده های هوا باید کنترل شود

شاعری با تاکید بر اینکه تمامی آلاینده های هوا باید کنترل شود، گفت: تمامی اقدامات مقتضی برای کنترل منابع آلاینده در قانون هوای پاک مانند جریمه و جزای نقدی، تعطیلی برخی از واحدهایی که امکان فعالیت آنها وجود ندارد، جابجایی و تعطیلی خط تولید پیش بینی و همچنین بر اساس آن اختیارات کافی و لازم به سازمان حفاظت محیط زیست برای برخوردهای قانونی لازم  با منابع آلاینده داده شده است.

نماینده مردم  نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس دهم، با بیان اینکه در قانون هوای پاک، متولی مقابله با آلودگی هوا مشخص شده است، تصریح کرد: از دستگاه های مختلفی که در این رابطه مسئول هستند نام برده شده و نحوه برخورد و اقدامات بازدارنده با منابع آلاینده مانند خودرو، واحدهای صنعتی، منابع خانگی، کانون ریزگردها و فعالیت های عمرانی و همچنین نحوه برخورد با آنها  به طور دقیق مشخص شده است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه مجلس به وظیفه قانونی خود عمل کرده و نوبت دولت است که با اجرای قانون هوای پاک بهداشت و سلامت مردم را تامین کند، افزود: دیگر بهانه ای برای خلاء قانونی در این زمینه وجود نداشته و متولیان باید بر اساس این قانون با اراده، همت و تعامل گام مناسبی در جهت بهبود شاخص آلودگی هوای کلانشهرها به ویژه پایتخت بردارند.

وی با بیان اینکه قانون هوای پاک قانونی جامع و کامل است، ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است با ایجاد هماهنگی میان دستگاه های اجرایی در جهت مقابله با آلایندگی هوا اقدامات لازم را به عمل آورد.

خودرو عامل اصلی آلایندگی هوای تهران است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه خودرو عامل اصلی آلایندگی هوای تهران است، گفت: در فصل شروع سرما سازمان محیط زیست باید با همکاری نیروی انتظامی و وزارت کشور قانون زوج و فرد را به مرحله اجرایی درآورد و با توجه به اینکه خودرو مهمترین عامل موثر در تشدید آلایندگی هوای تهران است قبل از آنکه با انباشت آلایندگی مواجه شده و وارد مرحله هشدار یا اضطرار شویم سازمان حفاظت محیط زیست باید با انجام اقدامات لازم و پیشگیرانه این طرح را از درب منزل اجرایی کرده و تحت هیچ شرایطی به خودروها اجازه تردد در سطح شهر را ندهد.

شاعری یادآوری اینکه در فصل سرما با توجه به پدیده وارونگی هوا اجازه فعالیت به واحدهای صنعتی و تولیدی آلاینده داده نشود، تصریح کرد: فعالیت این واحدها باید مدیریت و کنترل شود و تحت نظارت باشد و همچنین با اخذ جریمه از این واحدها آنها را وادار اجرای قانون هوای پاک کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید به مردم هشدارهای لازم در مرحله اضطرار هوا داده شود، افزود: سطح آگاهی مردم باید ارتقا یابد و آموزش های لازم به آنها ارائه شود.

نماینده مردم  نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس دهم، یادآور شد: هم اکنون که قانون هوای پاک تصویب شده نباید همانند سال های گذشته شاهد تشدید آلایندگی هوا در کلانشهرها به ویژه تهران باشیم زیرا این قانون دست دستگاه های اجرایی را کاملا باز گذشته و اختیارات قانونی لازم را در اختیار آنها قرار داده است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست باید با تشکیل کارگروه های استانی و ملی نسبت به انجام اقدامات پیشگیرانه و مقابله ای برای بهبود وضعیت هوای کلانشهرها اقدام کند، تصریح کرد: این دستگاه باید هر چه سریع تر نسبت به کنترل عوامل آلاینده ای که سلامت جان و مردم را به خطر می اندازد توجه جدی داشته باشد.


ارسال نظر

captcha