واکنش وزارت کار به ماجرای دیمیتریس

روزنامه تازه تاسیس «جامعه فردا» روز دوشنبه در گزارشی، استعفای محمود اسلامیان، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری را به ماجرای افشای پشت پرده یک فساد و فرار فردی به نام «دیمیتریس کامبیس» از کشور ربط داده بود.

تامین 24 / از همین رو، روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توضیحاتی را در این باره منتشر کرد:

1-  علت استعفا و تغییر آقای اسلامیان مدیر عامل سابق صندوق بازنشستگی کشوری ، هم مسایل شخصی ایشان و هم برخی ملاحظات مدیریتی بوده است . لذا مرتبط دانستن استعفا ایشان با ماجرای دیمیتریس یک گمانه زنی انحرافی است.

2-  مرتبط کردن پرونده ای که وقوع آن در دولت دهم و پیگیری آن در دولت تدبیر و امید بوده است به ضعف دولت تدبیر در مبارزه با فساد خارج از اخلاق است 

3-  مدعی اصلی رسیدگی به پرونده موسوم به دیمیتریس وزارت خانه متبوع بوده است و با پیگیری های به عمل آمده و مذاکرات انجام شده با دادستانی تهران توسط دکتر ربیعی شخص مذکور به قوه قضاییه معرفی گردید ، خروج ایشان از کشور بدون رضایت این وزارت خانه و ظاهرا طبق روند دیپلماتیک انجام گرفته است .  لازم بذکر است این پرونده همانند پرونده های دیگر باقی مانده از دولت دهم همچنان مفتوح می باشد

4-  در گزارش یادشده  به طور اشتباه و کاملا غیر منصفانه نام مهندس مقیمی و دکتر فیروز آبادی به عنوان افرادی که نام آنها در پای قرارداد هست ذکر گردیده است این در حالی است که آقای مهندس مقیمی که سابقه سال ها مبارزه با فساد را داشته اند در زمان عقد قرارداد پرونده دیمیتریس در دولت دهم عضو هیئت مدیره شرکت نفت کش نبوده اند و در یک نهاد دولتی مشغول به فعالیت بودند ایشان پس ازآغاز به کار دولت تدبیر و امید وارد هیئت مدیره شرکت نفت کش گردیده اند و مسئولیت مهم ایشان هم ارتقای سلامت اداری بوده است . از سوی دیگر دکتر فیروزآبادی هم که از چهره های شناخته شده و شاخص ضد فساد هستند این قرارداد را امضا نکرده اند. اتفاقا ایشان در بازه یک ساله ای که پیش از عقد قرارداد عضو هیئت مدیره بوده اند بدیلیل اعتراض نسبت به این مسئله و سایر مسائل شبهه انگیز و اختلاف با مسئولین وقت از سمت خود برکنار شدند با توجه به توضیحات فوق ، ذکر نام آقایان دکتر فیروز آبادی و مهندس مقیمی در ماجرای پرونده دیمیتریس کاملا شبه انگیز است

ماجرا چه بود؟

روزنامه «جامعه فردا» روز دوشنبه در مطلبی از افشای پشت پرده فسادی که منجر به استعفای ناگهانی محمود اسلامیان رئیس صندوق بازنشستگی شد، گزارش داد.

این روزنامه نوشته بود: دلیل این استعفا فرار دیمیتریس کامبیس از کشور بوده. این بازرگان یونانی ۲۵۰ میلیون یورو پول شرکت ملی نفتکش، متعلق به صندوق بازنشستگی را در دوران بهبهانی، وزیر راه احمدی‌نژاد برای ساخت 8  فروند نفت کش دریافت کرد و با تحویل 2 فروند نفت کش، بقیه اعتبار را پس نداد.

بنابراین گزارش، نام دیمیتریس را اولین بار دوید کوهن، معاون سابق وزارت دارایی آمریکا اعلام کرد و گفت که بابک زنجانی با کمک او برای فرار از تحریم‌های بین‌المللی برنامه‌هایی داشته‌اند.

 اواخر مهر گذشته نیروهای اطلاعاتی ایران او را به کشور کشاندند و دادستانی انقلاب او را دستگیر کرد. اسلامیان، رئیس مستعفی صندوق بازنشستگی پس از بازداشت او ابراز امیدواری کرد که دیمیتریس بعد از ۳ سال، ۲۵۰ میلیون دلاری که در اختیار دارد را به بیت المال باز گرداند.

به نوشته این روزنامه، نهایتا دیمیتریس با تلاش‌های داخلی آزاد شد و از ایران فرار کرد. اکنون به نظر می‌رسد اسلامیان با این استعفا خواسته پیام روشنی به آنهایی بدهد که به شیوه‌های مختلف، موضوع مبارزه با فساد را هنوز جدی نگرفته‌ و با آن مماشات می‌کنند.

 


ارسال نظر

captcha